Davlatimiz rahbari 2019-yili Samarqand viloyatiga tashrifi chog‘ida Imom Buxoriy yodgorlik majmuasini kengaytirish zarurligini ta’kidlagan edi.
- Bu joy Imom Buxoriy bobomizning ilmiga, islom olamidagi maqomiga munosib bo‘lishi kerak. Mamlakatimizda ziyorat turizmining asosi aslida shu yer. Bu maskanga qancha ziyoratchilar kelsayam, qulay sharoit bo‘lishi zarur, - degan edi Shavkat Mirziyoyev o‘shandi.
Shunga muvofiq, majmuaning yangi loyihasi ishlab chiqildi. Prezident huzurida bir necha bor taqdimot qilinib, takomillashtirildi. Jahon tajribasi ham o‘rganildi.
2021-yil muborak Ramazon kunlarida ushbu ziyoratgohning qurilishi boshlandi. Shu munosabat bilan bu yerda nuroniylar va ziyolilar bilan uchrashuv bo‘ldi.
Shavkat Mirziyoyev mo‘min-musulmonlarni, butun xalqimizni muborak Ramazon oyi bilan muborakbod etdi.
– Ramazon oyi – ezgu niyatlar ijobat bo‘ladigan muqaddas oy. Bu qurilishni shu oyda boshlayotganimiz ham xayrli, xosiyatli bo‘ladi, qalbimizga taskin beradi. Bu sohada qilayotgan ishlarimizdan maqsad – islomga e’tiqodimizni, alloma bobolarimizga hurmatimizni ilm bilan bildirish. Ajdodlarimizga munosib bo‘lish biz uchun juda katta burch, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘tgan yili pandemiya tufayli Ramazon oyida diniy amallarni uyda bajarishga to‘g‘ri kelgani yodga olindi. Bu yil esa masjidlarimiz ochiq, mo‘min-musulmonlar karantin qoidalariga qat’iy amal qilib, ibodatlarini ado etmoqda. Keksalar, nogiron va yordamga muhtoj insonlar, kam ta’minlagan oilalarga beg‘araz ko‘mak ko‘rsatilmoqda. Ayniqsa, butun dunyo og‘ir inqirozni boshidan kechirayotgan hozirgi murakkab vaziyatda bu juda muhimligi ta’kidlandi.
– Muqaddas dinimiz bizni insonparvarlikni, tinchlik va osoyishtalikni qadrlab yashashga, mehr-oqibatli bo‘lishga da’vat etadi. Mana shunday tushuncha va qarash bilan har bir oila va mahallada, butun jamiyatimizda tinchlik, do‘stlik va hamjihatlikni mustahkamlashga erisha olamiz. Takror aytaman, tinchlik va sog‘lik bo‘lsa, qolgan hamma narsa bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ish o‘rinlarini ko‘paytirib, aholi farovonligini oshirish, turmush sharoitlarini yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida so‘z yuritildi.
– To‘rt yillik izlanish, yangilanish va sinovlardan o‘tib, katta tajriba orttirdik. Xalqimizni hayotdan rozi qilishga qaratilgan ishlarimiz bundan keyin ham izchil davom ettiriladi. Ramazon oyining olijanob g‘oyalari, muqaddas amallari ham ana shunday ezgu maqsadlarimizni ro‘yobga chiqarishda mustahkam zamin bo‘ladi, – dedi Prezident.
Qur’on oyatlaridan o‘qilib, duo qilindi.
Davlatimiz rahbari majmuada amalga oshirilayotgan ishlarni ko‘zdan kechirdi.
Bu yerda katta masjid, to‘rtta simmetrik minora, baland ayvonlar, yo‘ldan kirib kelishda xiyobon bo‘ladi. Ko‘p sonli ziyoratchilarga zamonaviy qulayliklar yaratish uchun 7 ta mehmonxona, 3 ta avtotururgoh va avtobekat, supermarket, bozorcha barpo etiladi. Shuningdek, oshxonalar, hunarmandchilik buyumlari rastasi, hammom, tahoratxona, kushxona qurilishi belgilangan.
Ma’lumki, Prezident tashabbusi bilan 2019-yilda bu yerda Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi hamda Hadis ilmi maktabi ham tashkil etilgan edi. Qurilajak yangi majmua ular bilan mutanosiblikda ulkan maskan hosil qiladi. Endi bu yerda ziyoratchilar uchun hamma sharoitlar bo‘ladi.
Samarqand – qadimiy shahar. Uning tarixiy qiyofasini saqlash muhim bo‘lganidek, aholining o‘sib borayotgan ehtiyoji uchun sharoit yaratish ham kerak. Shu bois shahar chekkasidagi Qorasuv mavzesida zamonaviy uy-joylar bunyod etilmoqda.

В ходе поездки в Самаркандскую область в 2019 году глава государства указал на необходимость расширения мемориального комплекса Имама Бухари.
- Это место должно соответствовать научному наследию Имама Бухари, его высокому авторитету в исламском мире. Комплекс является эпицентром паломнического туризма в стране. Здесь должны быть удобные условия для всех паломников вне зависимости от их количества, - отмечал тогда Шавкат Мирзиёев.
Был разработан новый проект комплекса. Он несколько раз представлялся Президенту и дорабатывался, был изучен и мировой опыт.
В эти дни священного месяца Рамадан начаты строительные работы. В связи с этим состоялась встреча с представителями старшего поколения и интеллигенции.
Шавкат Мирзиёев поздравил всех мусульман и весь народ нашей страны с началом месяца Рамадан.
- Рамадан - священный месяц, когда исполняются добрые намерения. Приступая к строительству комплекса именно в этот месяц, мы верим, что это дарует нам добрую надежду и утешение. Цель наших усилий в этом направлении - выразить через науку нашу приверженность исламу и уважение к нашим ученым предкам. Быть достойными предков - наш большой долг, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В беседе отмечалось, что в прошлый Рамадан из-за пандемии верующие проводили религиозные службы дома. А в этом году мечети открыты, в них мусульмане совершают молитвы с соблюдением правил карантина. Оказывается поддержка престарелым, людям с инвалидностью и малообеспеченным семьям. Отмечалось, что такая забота особенно важна в нынешней сложной ситуации, когда весь мир переживает тяжелый кризис.
- Наша священная религия учит нас быть человечными, жить, ценя мир и спокойствие, проявлять сострадание. С таким пониманием и видением мы способны укрепить мир, дружбу и согласие в каждой семье и махалле, во всем нашем обществе. Повторяю, если будут мир и здоровье, придет и все остальное, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Говорилось также о принимаемых мерах по увеличению рабочих мест, повышению благосостояния населения и улучшению условий жизни.
- В течение четырех лет поисков, преобразований и испытаний мы приобрели большой опыт. Наша работа по достижению довольства народа будет последовательно продолжена. Благородные идеи и священные обряды Рамадана станут прочной основой для реализации этих благих целей, - сказал Президент.
Были прочитаны аяты Корана.
Глава государства ознакомился с проводимыми в комплексе работами.
Планируется возвести большую мечеть с четырьмя симметричными минаретами, террасы, к комплексу будет вести широкая аллея. Для обслуживания большого числа паломников будут созданы современные условия - 7 отелей, 3 автостоянки и автовокзал, супермаркет и рынок. Также в планах строительство ресторанов, магазина ремесленнических изделий, бани, помещений для омовения и скотобойни.
Как известно, в 2019 году по инициативе Президента здесь были созданы Международный научно-исследовательский центр Имама Бухари и Научная школа хадиса. Строящийся комплекс вместе с этими учреждениями образует единый крупный ансамбль, способный удовлетворить все потребности паломников.
Самарканд - древний город. Создание условий для растущих потребностей населения так же важно, как сохранение исторического облика. Поэтому на массиве Корасув на окраине города возводится современное жилье.