28 fevral kuni Toshkentda O‘zbekiston Prezidentining XXRga davlat tashrifi yakunlariga bag‘ishlangan “O‘zbekiston va Xitoy: ikki mamlakat xalqlari farovonligi yo‘lida o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori Eldor Aripov “Barcha sharoitlarda har tomonlama strategik sheriklik: O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi munosabatlarda yangi bosqich” mavzusidagi panel sessiyasida ma’ruzachi sifatida ishtirok etdi.
Ekspert o‘z ma’ruzasida ikki davlat rahbarlari sammitining muhim natijalarini tahlil qildi.
Eldor Aripov O‘zbekiston Prezidentining davlat tashrifi yuqori samaradorligi haqida gapirar ekan, bir qancha asosiy jihatlarga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Birinchidan, SMTI direktorining so'zlariga ko'ra O‘zbekiston-Xitoy munosabatlari yangi davrda barcha sharoitlarda har tomonlama strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilgani tashrifning muhim voqeasi bo‘ldi.
“O'tgan vaqt ichida biz juda uzoq yo'lni bosib o'tdik. Biz ikki tomonlama hamkorlik uchun uch yuzga yaqin hujjatdan iborat juda mustahkam shartnomaviy-huquqiy asosni shakllantirdik”, — deya xulosa qildi ekspert.
Bundan tashqari, uning fikricha, hukumatlararo, parlamentlararo va idoralararo darajada faol siyosiy muloqot yo'lga qo'yilgan.
Qo‘shma bayonotning qabul qilinishi bilan munosabatlar shu qadar yuqori siyosiy ishonch darajasiga ko‘tarildiki, ular xalqaro vaziyat dinamikasidan qat’i nazar, barqaror bo‘lib qoladi.
Ikkinchidan, ikki davlat rahbarlarining sammiti O‘zbekiston-Xitoy munosabatlari o‘zaro manfaatdorlik tamoyiliga asoslanishini tasdiqladi.
Eldor Aripov ta’kidlaganidek, “Bizning kun tartibimiz har qanday geosiyosiy vaziyatdan tashqarida bo’lib, sof pragmatik kontekstga ega”.
Oliy darajadagi muzokaralar yakunlari bo’yicha erishilgan barcha kelishuv va shartnomalar aniq natijalarni ko‘zlab, ijtimoiy-iqtisodiy muammolarni hal etish va aholi farovonligini oshirishga qaratilgan. Xususan, ushbu hujjatlarda O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi mahsulotlari importini kengaytirish, suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish, kambag’allikni qisqartirish sohasida kadrlar tayyorlash va boshqa ko‘plab masalalar ko‘zda tutilgan.
Shu nuqtai nazardan, ular asosan Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan Yangi O‘zbekiston qurilishi doirasida olib borilayotgan islohotlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Uchinchidan, tashrif ikki davlat oʻrtasida tamoman yangi yoʻnalishlarda hamkorlik yoʻlga qoʻyilganini koʻrsatdi.
Shu tariqa, oliy darajadagi muzokaralar natijasida elektron tijorat sohasida hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Eldor Aripovning soʻzlariga koʻra, 2022-yilda Xitoyda onlayn savdolar hajmi qariyb 2 trln. dollarni tashkil etdi. Bu bozorni ishlab chiqaruvchilarimiz tomonidan o’zlashtirilishi ularga Xitoy bozorini egallashda ulkan imkoniyatlar eshigini ochadi.
Bu O‘zbekiston iqtisodiyotining ko‘plab tarmoqlarini rivojlantirishga kuchli turtki beradi.
Ikki mamlakat o'rtasidagi hamkorlikning yangi istiqbolli yo'nalishi, SMTI direktorining so'zlariga ko'ra, elektromobillar sohasidagi hamkorlikdir.
O‘zbekistonda oxirgi uch yil ichida ushbu transport vositalari sotuvi 10 barobar oshdi. Xitoyning jami avtomobil importidagi ulushi 36 foizdan 80 foizga oshdi.
Davlat tashrifi chogʻida Shavkat Mirziyoyev va BYD rahbari hamkorlikda Jizzax viloyatida elektromobillar va gibrid avtomobillarni yigʻish loyihasini ishga tushirgani mamnuniyat bilan taʼkidlandi. Shunisi e'tiborga loyiqki, bu BYD kompaniyasining Xitoydan tashqaridagi birinchi qo'shma qo'shma korxonasi bo'ladi.
To‘rtinchidan, Urumchi shahrida bo‘lib o‘tgan mintaqalararo forum yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston va Xitoy hududlari kengashi tuzildi.
Eldor Aripovning soʻzlariga koʻra, “bu mintaqalar oʻrtasidagi oʻzaro aloqalarni forumdan forumga emas, balki doimiy ravishda saqlab qolish imkonini beradigan juda muhim qadamdir.
“Ikki mamlakat hududlari oʻrtasidagi toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalar, mohiyatan barcha sohalardagi hamkorlikni amalga oshirishni taʼminlaydigan mustahkam bogʻlovchi mexanizmlar vazifasini oʻtaydi”, - deya xulosa qildi ekspert.
Markaziy Osiyo xalqaro instituti Xitoy Xalq Respublikasi elchixonasi bilan birgalikda SMTI va ikki davlat savdo-sanoat palatalari hamkorligida tashkil etilgan anjumanda O‘zbekiston va Xitoyning yetakchi ilmiy-tadqiqot institutlari rahbarlari, ekspertlari hamda mamlakatimizdagi Xitoy kompaniyalari vakillari ishtirok etdi.

Директор ИСМИ обозначил ключевые итоги государственного визита Президента Узбекистана в КНР
28 февраля в Ташкенте состоялась международная конференция на тему: «Узбекистан и Китай: продвижение взаимовыгодного сотрудничества на благо народов двух стран», посвящённая итогам государственного визита Президента Узбекистана в КНР.
Директор Института стратегических и межрегиональных исследований (ИСМИ) при Президенте Узбекистана Элдор Арипов выступил в качестве спикера в рамках панельной сессии на тему: «Всепогодное всестороннее стратегическое партнерство: новый этап в отношениях Узбекистана и Китая».
В своём докладе эксперт проанализировал ключевые итоги саммита лидеров двух стран.
Рассуждая о высокой результативности государственного визита Президента Узбекистана, Элдор Арипов выделил несколько главных элементов.
Во-первых, знаковым событием визита стало поднятие узбекско-китайских отношений на уровень всепогодного всестороннего стратегического партнёрства в новую эпоху, что, как считает директор ИСМИ, вполне логично.
«За прошедшее время мы прошли достаточно большой путь. У нас сформировалась очень прочная договорно-правовая база двустороннего сотрудничества, насчитывающая около трёхсот документов», - заключил эксперт.
Кроме того, по его мнению, налажен активный политический диалог на межправительственном, межпарламентском и межведомственном уровнях.
С принятием Совместного заявления отношения выводятся на такой высокий уровень политического доверия, когда они будут оставаться стабильными, вне зависимости от динамики международной обстановки.
Во-вторых, саммит лидеров двух стран подтвердил, что узбекско-китайские отношения основываются на принципе обоюдной заинтересованности.
Как подчеркнул Элдор Арипов, «наша повестка выстраивается вне какой-либо геополитической конъюнктуры, имеет сугубо прагматичный контекст».
Все достигнутые договорённости и подписанные соглашения, по итогам переговоров на высшем уровне, преследуют конкретные результаты, сконцентрированы на решении социально-экономических проблем, повышении благосостояния населения. В частности, эти документы предусматривают расширение импорта сельхозпродукции из Узбекистана, внедрение водосберегающих технологий, подготовку кадров в области сокращения бедности и многое другое.
В этом контексте они во многом направлены на поддержку реформ, которые продвигает Президент Шавкат Мирзиёев в рамках строительства Нового Узбекистана.
В-третьих, визит продемонстрировал налаживание сотрудничества двух стран в принципиально новых областях.
Так, по итогам переговоров на высшем уровне была достигнута договорённость активизировать сотрудничество в области электронной коммерции.
По словам Элдора Арипова, в 2022 г. объем онлайн-продаж в КНР составил около 2 трлн. долл. Освоение этих площадок нашими производителями, откроет перед ними огромные возможности по освоению китайского рынка.
Это даст мощный импульс развитию многих секторов экономики Узбекистана.
Новым перспективным направлением взаимодействия двух стран, со слов директора ИСМИ, становится сотрудничество в области электромобилей.
За последние три года продажа данных транспортных средств в Узбекистане выросла в 10 раз. Доля Китая в общем импорте автомобилей выросла с 36% до 80%.
С удовлетворением подчеркнуто, что в ходе государственного визита Шавкат Мирзиёев и глава BYD совместно дали старт проекту по сборке электромобилей и гибридных авто в Джизакской области. Примечательно, что это станет первым совместным производством компании BYD за пределами КНР.
В-четвертых, по итогам межрегионального форума в Урумчи учреждён Совет регионов Узбекистана и Китая.
По убеждению Элдора Арипова, «это очень важный шаг, который позволит поддерживать взаимодействие между регионами не от форума к форуму, а на постоянной основе».
«Прямые связи между регионами двух стран, по сути выступают, в роли прочных связующих механизмов, обеспечивающих практическую реализацию сотрудничества во всех сферах», - резюмировал эксперт.
Напомним, что в конференции, организованной Международным институтом Центральной Азии совместно с Посольством КНР в Узбекистане при сотрудничестве с ИСМИ при Президенте Узбекистана и торгово-промышленными палатами двух стран, приняли участие руководители и эксперты ведущих научно-исследовательских институтов Узбекистана и КНР, а также представители китайских компаний в нашей стране.