12 yanvar kuni Toshkentda “Yangi davrda Xitoy va O‘zbekiston o‘rtasidagi har tomonlama strategik sheriklik” mavzusidagi konferensiya gibrid formatda boʻlib oʻtdi.
Joriy yilda kutilayotgan ikki tomonlama muhim tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish doirasida tashkil etilgan ushbu tadbirda Xitoy va O‘zbekistonning siyosiy-diplomatik doiralari, yetakchi tahlil markazlari vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori Eldor Aripov konferensiya ishtirokchilariga murojaatida O‘zbekiston-Xitoy munosabatlari dinamikasiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
“Hozirda mamlakatlar oʻrtasidagi munosabatlar tarixiy rivojlanishning eng yaxshi davrini boshdan kechirmoqda. Qaysi sohani olmaylik, hamma joyda hayratlanarli yutuqlarga erishmoqdamiz, – dedi Eldor Aripov.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bunga ikki davlat rahbarlari o‘rtasida o‘rnatilgan do‘stona va ishonchli munosabatlar ko‘p jihatdan turtki bo’ldi. Birgina o‘tgan yilning o‘zida ikki davlat rahbarlari to‘rt marta, shaxsan hamda xalqaro platformalarda onlayn formatda uchrashdi.
“Aynan ular barcha sohalarda oʻzaro hamkorlikni jadal faollashtirishga yetarlicha imkon yaratgan mustahkam poydevor yaratdilar”, dedi ekspert.
Siyosiy iroda, oʻzaro anglashuv va ishonch, birgalikdagi saʼy-harakatlar tufayli yangi davrda Oʻzbekiston-Xitoy munosabatlari har tomonlama strategik sheriklik darajasiga koʻtarilgani alohida taʼkidlandi. O‘tgan yili turli sohalarda aloqalarni rivojlantirish bo‘yicha tegishli besh yillik dastur imzolangan edi.
“Tomonlar hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va uni yangi, yuqori bosqichga olib chiqishga qat’iy qaror qildilar”, dedi SMTI rahbari.
Eldor Aripov O‘zbekiston-Xitoy munosabatlari rivojiga Xitoyning “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasidagi hamkorlik muhim hissa qo‘shayotganini e’tirof etdi.
Taʼkidlanganidek, 10 yil davomida Buyuk Ipak yoʻlini qayta tiklash gʻoyasi taraqqiyot va farovonlikka xizmat qiluvchi inklyuziv va ochiq hamkorlik platformasiga aylandi. Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi nafaqat infratuzilma loyihasi, balki u global qiymat zanjirida muhim bo‘g‘inni yaratadi. Yuqori texnologiyali ishlab chiqarishga yo‘naltirilayotgan sarmoya va qo‘shma loyihalar mintaqa eksport salohiyatini oshirishga xizmat qilmoqda.
“Shu nuqtai nazardan, Xitoy yetakchi savdo va sarmoyaviy hamkorimiz sifatida ko’rilishi mantiqan juda to’g’ri”, - dedi ekspert.
O‘tgan yilning o‘n bir oyi yakunlariga ko‘ra, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 12 milliard dollardan oshdi, Pekinning mamlakatimiz umumiy savdo aylanmasidagi ulushi 20 foizdan ortiqni tashkil etdi.
Yaqin besh yil ichida o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini 20 milliard dollarga yetkazish uchun barcha asoslar mavjud.
O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi sarmoyaviy hamkorlik ham barqaror sur’atda rivojlanmoqda. Xitoy investitsiyalarining o‘zlashtirilgan umumiy hajmi 2017-yildan buyon 5 barobar oshdi va 11 milliard dollarni tashkil etdi.
Birgina 2022-yilning o‘zida ikki milliard dollardan ortiq investitsiya o‘zlashtirildi, O‘zbekiston iqtisodiyotining turli tarmoqlarida Xitoy kapitali ishtirokida ikki mingdan ortiq korxona faoliyat yuritmoqda.
"Xitoyda, bilishimcha, "so'zdan ko'ra faktlar ishonarliroqdir" degan ibora bor. Aynan bizning holatdagi kabi, so’z o’z isboti bilan”, — deya xulosa qildi Eldor Aripov.
Eslatib o‘tamiz, SMTI tomonidan Xitoy Xalq Respublikasi Davlat Kengashi Yevropa va Osiyo ijtimoiy taraqqiyot instituti Taraqqiyot tadqiqot markazi bilan hamkorlikda tashkil etilgan konferensiyada siyosat, xavfsizlik, savdo-investitsion va madaniy-gumanitar sohalaridagi ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Xitoy Xalq Respublikasi Davlat Kengashi Yevropa va Osiyo ijtimoiy taraqqiyot instituti Taraqqiyot tadqiqot markazi – Yevroosiyo mintaqasidagi mamlakatlarning siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishini tahlil qilish va o‘rganishga qaratilgan Xitoydagi yetakchi tadqiqot instituti. U 1989 yilda tashkil etilgan. U XXR rahbariyatiga Xitoy va Yevroosiyo makonidagi mamlakatlar oʻrtasidagi doʻstona munosabatlarni rivojlantirishga koʻmaklashish maqsadida axborot, maslahatlar va siyosiy tavsiyalar beradi.

Дружеские и доверительные отношения между лидерами Узбекистана и Китая придали мощный импульс интенсификации взаимодействия во всех сферах
12 января т.г. в Ташкенте состоялась конференция в гибридном формате на тему «Всестороннее стратегическое партнёрство между Китаем и Узбекистаном в новую эпоху».
На мероприятии, организованном в рамках подготовки к важным двусторонним мероприятиям, ожидаемым в этом году, приняли участие представители политико-дипломатических кругов и ведущих «мозговых» центров Китая и Узбекистана.
В своём обращении к участникам конференции, директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдор Арипов особый акцент сделал на динамике узбекско-китайских отношений.
«В настоящее время взаимоотношения между странами переживают лучший период исторического развития. Какую бы сферу мы ни взяли, у нас везде есть впечатляющие достижения», - подчеркнул Элдор Арипов.
По его словам, во многом этому способствовали сложившиеся дружеские и доверительные отношения между лидерами двух стран. Только в прошлом году главы двух государств встречались четыре раза, как лично, так и в рамках международных площадок в формате онлайн.
-Именно они сформировали тот прочный фундамент, который позволил дать достаточно мощный толчок стремительной интенсификации взаимодействия во всех сферах, -отметил эксперт.
Было подчеркнуто, что благодаря политической воле, взаимопониманию и доверию, предпринятым совместным усилиям, сегодня узбекско-китайские отношения вышли на уровень всестороннего стратегического партнёрства в новую эпоху. В прошлом году подписана соответствующая пятилетняя программа развития отношений по различным направлениям.
-Стороны решительно настроены на дальнейшее углубление сотрудничества и его выведение на новый, более качественный уровень, - заявил руководитель ИСМИ.
Элдор Арипов признал, что важный вклад в развитие узбекско-китайских отношений вносит взаимодействие в рамках флагманской китайской инициативы – «Один пояс, один путь», которая уже успела стать глобальной консолидирующей силой.
Было отмечено, что за 10 лет идея о возрождении Великого Шёлкового пути превратилась в инклюзивную и открытую платформу сотрудничества, способствующую прогрессу и процветанию. Для стран Центральной Азии инициатива «Пояса и пути» не просто инфраструктурный проект, она создает важное звено в глобальной цепочке добавленной стоимости. Инвестиции и совместные проекты в высокотехнологичном производстве способствуют увеличению экспортного потенциала региона.
«В этой связи, вполне логично, что Китай утвердился в качестве нашего ведущего торгового и инвестиционного партнёра», - указал эксперт.
По итогам одиннадцати месяцев прошлого года двусторонний товарооборот превысил 12 миллиардов долларов, а доля Пекина в общем товарообороте нашей страны составила более 20 процентов.
Есть все основания для доведения объёма взаимной торговли до 20 миллиардов долларов в ближайшие пять лет.
В инвестиционном сотрудничестве Узбекистана с Китаем также наблюдается стабильный рост. Общий объём освоенных китайских инвестиций с 2017 года увеличился в 5 раз и составил уже 11 миллиардов долларов.
Только в 2022 году освоено свыше двух миллиардов долларов инвестиций, а в различных секторах экономики Узбекистана действуют более двух тысяч предприятий с китайским капиталом.
«В Китае, как мне известно, есть выражение, «факты убедительнее всяких слов». Вот это как раз наш случай, когда результаты говорят сами за себя», - заключил Элдор Арипов.
Напомним, что на конференции, организованной ИСМИ в партнёрстве с Институтом социального развития Европы и Азии Исследовательского центра развития при Госсовете КНР (ИСРЕА), состоялся обмен мнениями по широкому кругу вопросов текущего состояния и дальнейших перспектив двустороннего сотрудничества в сфере политики, безопасности, торгово-инвестиционного и культурно-гуманитарного взаимодействия.