28 fevral – 1 mart kunlari bo‘lib o‘tgan tashrif doirasida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Tomonlar ikki tomonlama o‘zaro manfaatli hamkorlikning bugungi holati va istiqbollarini, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalarni muhokama qildilar.
AQSh O‘zbekistonning G‘arbiy yarim shardagi asosiy va ishonchli hamkorlaridan biridir. Ikki davlat o‘rtasidagi chuqur ildiz otgan munosabatlar so‘nggi yillarda yangi bosqichga ko‘tarildi.
O‘zaro munosabatlar tarixi shuni ko‘rsatadiki, O‘zbekiston mustaqilligini birinchilar qatorida tan olgan Qo‘shma Shtatlar 30 yil davomida eng ishonchli hamkorlardan biri bo‘lib qolmoqda. Ikki tomonlama munosabatlar mustahkam poydevorda shakllangan va an’anaviy tarzda ishonchli xarakterga ega.
Ikki davlat o‘rtasida diplomatik aloqalar o‘rnatilganidan buyon o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash borasida katta ishlar amalga oshirildi. Bunda 2002 yilda imzolangan O‘zbekiston bilan AQSh o‘rtasida strategik sheriklik va hamkorlik asoslari to‘g‘risidagi deklaratsiya hal qiluvchi rol o‘ynadi.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2018 yil 15-17 may kunlari Qo‘shma Shtatlarga rasmiy tashrifi O‘zbekiston-AQSh sherikligi rivojiga kuchli turtki bo‘ldi. Bu AQSh yuqori martabali rahbarlari, biznes va akademik soha vakillari tomonidan ko‘p qirrali va o‘zaro manfaatli ikki tomonlama hamkorlikni qayta faollashtirgan tarixiy voqea sifatida e’tirof etildi.
2020 yil noyabr oyida O‘zbekiston va AQSh har yili o‘tkaziladigan ikki tomonlama maslahatlashuvlarni Strategik sheriklik muloqotiga aylantirishga qaror qildi. Uning doirasida tomonlar siyosat, xavfsizlik, iqtisod va insoniy o‘lchovlar bo‘yicha yaqin hamkorlikni rivojlantirmoqda.
Ta’kidlash joizki, Qo‘shma Shtatlarning amaldagi ma’muriyati davrida Toshkent va Vashington o‘zaro munosabatlarning ishonchga asoslangan xarakterini yanada mustahkamlash va o‘zaro hamkorlikning barcha sohalarida strategik sheriklikni yangi bosqichga olib chiqish uchun intiqlik bilan sa’y-harakatlarini davom ettirmoqda.
Keyingi yillarda parlamentlararo aloqalar, xavfsizlik, huquqiy soha va mudofaa vazirliklari orqali hamkorlik sezilarli darajada faollashdi. Ikki davlatning yetakchi ekspertlari mazkur yo‘nalishlarda tajriba almashish, davlat organlari o‘rtasidagi munosabatlarning tashkiliy-huquqiy masalalarini muhokama qilish maqsadida bir necha bor uchrashgan. Bir so‘z bilan aytganda, davlatlar o‘rtasida siyosiy o‘zaro ishonch o‘rnatilgan bo‘lib, bu boshqa sohalardagi sheriklik uchun asos bo‘lib xizmat qilmoqda.
Bugungi kunda O‘zbekiston va AQSh o‘rtasida mustahkam shartnomaviy-huquqiy baza, jumladan, turli xarakterdagi 100 dan ortiq hujjatlar mavjud. Siyosiy muloqotni mustahkamlash, xususan, mintaqaviy xavfsizlik, terrorizm va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashish kabi sohalardagi hamkorlikni chuqurlashtirish yuzasidan tashqi ishlar vazirliklari aro siyosiy maslahatlashuvlar muntazam o‘tkazib kelinmoqda.
Ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikning muhim yo‘nalishlaridan biri savdo-iqtisodiy sheriklikdir. Tomonlar savdo-iqtisodiy aloqalarni doimiy ravishda kengaytirishga intilib, iqtisodiy aloqalarni mustahkamlashga harakat qilmoqda. O‘zaro savdo so‘nggi uch yil ichida o‘sib bormoqda. Misol uchun, O‘zbekistonning AQSh bilan tovar ayirboshlash hajmi 2022 yil yakuni bo‘yicha 436,8 million dollarni (eksport – 68,5 million dollar, import – 368,3 million dollar) tashkil etib, 2021 yilga (426,3 million dollar) va 2020 yilga (277 million dollar) nisbatan oshganligini ko‘rsatmoqda.
Shu bilan birga, tomonlar bugungi kunda O‘zbekistonda savdo-iqtisodiy hamkorlik ko‘lamini sezilarli darajada oshirishi mumkin bo‘lgan ishbilarmonlik tashabbuslari uchun keng imkoniyatlar mavjudligini hisobga olib, joriy yilda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi sezilarli darajada oshishini kutmoqda.
Ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashda madaniy-gumanitar aloqalar katta ahamiyatga ega. Bu boradagi hamkorlik ham ikki mamlakat xalqlarining diqqat markazida.
AQSh hukumati mamlakatda ta’lim sifatini oshirish, ta’lim bazasini yaxshilash va o‘qituvchilarning kasbiy mahoratini mustahkamlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarni olqishlaydi. Tomonlar ta’lim sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor va ilm-fan sohasida hamkorlikni yanada chuqurlashtirish tarafdori.
Sog‘liqni saqlash, atrof-muhitni muhofaza qilish, axborot texnologiyalari, qishloq xo‘jaligi, seysmologiya va boshqalar istiqbolli yo‘nalishlar sifatida belgilangan.
O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi konstruktiv hamkorlik ham ko‘p tomonlama formatda, xususan, global va mintaqaviy kun tartibidagi masalalar bo‘yicha BMT va C5+1 doirasida amalga oshirilmoqda.
Yuqoridagilarni sarhisob qiladigan bo‘lsak, ishonch bilan aytish mumkinki, AQSh davlat kotibi Entoni Blinkenning O‘zbekistonga birinchi rasmiy tashrifi ikki davlatning siyosiy muloqotni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish va chuqurlashtirishga, sarmoyaviy, madaniy-gumanitar hamkorlikka intilishini tasdiqlaydi.
Shubhasiz, uning natijalari ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirishda yangi ijobiy tendensiyalarni keltirib chiqaradi va hamkorlikning yangi istiqbolli yo‘nalishlarini aniqlash imkonini beradi.

В ходе визита состоялась встреча с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым. Стороны обсудили современное состояние и перспективы двустороннего взаимовыгодного сотрудничества, актуальные вопросы регионального и международного значения.
США являются одним из основных и надежных партнеров Узбекистана в западном полушарии.
История взаимоотношений двух стран показывает, что США, признав независимость Узбекистана среди первых, на протяжении 30 лет оставались одним из самых надежных и проверенных партнеров. Двусторонние отношения сформированы на прочном фундаменте и традиционно носят доверительный характер.
С момента установления дипломатических связей между двумя республиками проделана огромная работа, направленная на укрепление взаимовыгодного сотрудничества.
Определяющую роль в двусторонних отношениях сыграла Декларация о стратегическом партнёрстве и основах сотрудничества между Республикой Узбекистан и Соединёнными Штатами Америки, подписанная в 2002 году.
Мощный импульс развитию узбекско-американского партнерства придал официальный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в США 15 - 17 мая 2018 года. Он был признан высшим руководством США, представителями американских деловых и академических кругов и других сфер в качестве исторического события, придавшего новую динамику многоплановому и взаимовыгодному двустороннему сотрудничеству.
В ноябре 2020 года Узбекистан и США приняли решение преобразовать ежегодные двусторонние консультации в Диалог стратегического партнерства. В его рамках стороны развивают более тесное сотрудничество в области политики, безопасности, экономики и человеческого измерения.
Следует отметить, что при нынешней администрации США Ташкент и Вашингтон с удвоенной силой продолжают прикладывать усилия по еще большему укреплению доверительного характера отношений и выведению на новый уровень стратегического партнёрства по всем направлениям взаимодействия.
За последние годы заметно активизировались межпарламентские связи, сотрудничество в сфере безопасности, правовой области и по линии министерств обороны. Ведущие эксперты двух стран неоднократно встречались для обмена опытом в этих областях, обсуждения организационно-правовых вопросов взаимоотношений государственных органов. Говоря коротко, между государствами установлено политическое взаимодоверие, которое служит основной для партнерства в других сферах.
На сегодня имеется солидная договорно-правовая база, включающая более 100 документов различного характера. Регулярно проводятся межмидовские политические консультации по вопросам укрепления политического диалога, в частности, углубления сотрудничества в таких сферах, как региональная безопасность, борьба с терроризмом и организованной преступностью.
Одним из важнейших направлений взаимодействия двух стран также является торгово-экономическое партнёрство. Стороны стараются укрепить экономические отношения, постоянно стремясь расширить торгово-экономические связи. Товарооборот между растет на протяжении последних трех лет. Так, торговый оборот Узбекистана с США по итогам 2022 года составил 436,8 млрд. долл. (экспорт – 68,5 млн. долл., импорт – 368,3 млн. долл.), продемонстрировав рост по сравнению с 2021 годом (426,3 млн. долл., в том числе экспорт – 60,8 млн. долл., импорт – 365,5 млн. долл.) и с 2020 годом (277 млн. долл., в т.ч. экспорт – 28,5 млн. долл., импорт – 248,5 млн. долл.).
При этом стороны в текущем году ожидают существенного роста объёмов двусторонней торговли, учитывая, что сегодня в Узбекистане имеются широкие возможности для бизнес-инициатив, позволяющие значительно увеличить масштабы торгово-экономического взаимодействия.
Важное значение в упрочении двусторонних отношений имеют культурно-гуманитарные связи. Сотрудничество в этой области также в центре внимания народов двух стран.
Правительство США приветствует проводимые в стране комплексные реформы по повышению качества образования, совершенствованию учебной базы и укреплению профессиональных навыков учителей. Стороны заинтересованы в реализации совместных проектов в области образования и привержены дальнейшему углублению взаимодействия в области науки. В качестве перспективных направлений обозначены здравоохранение, охрана окружающей среды, IT, сельское хозяйство, сейсмология и другие.
Конструктивное сотрудничество Узбекистана с США осуществляется и в многостороннем формате, в частности, в рамках ООН и C5+1 по вопросам глобальной и региональной повестки дня.
Подытожив сказанное, можно с уверенностью констатировать, что нынешний первый официальный визит Государственного секретаря Соединенных Штатов Америки Энтони Блинкена в Узбекистан подтверждает стремление двух стран к укреплению политического диалога, расширению и углублению торгово-экономического, инвестиционного и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Несомненно, его итоги принесут новые позитивные тенденции в дальнейшее развитие двусторонних отношений, позволят определить новые перспективные направления взаимодействия.