Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti bilan uchrashuv bo‘lib o‘td
Joriy yilning 20-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi hukumati delegasiyasining Qobul shahriga tashrifi chog‘ida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakovning Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti Ashraf G‘ani bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv chog‘ida siyosiy-diplomatik, savdo-iqtisodiy, investisiyaviy, sanoat, mintaqaviy va madaniy-gumanitar sohalarida hamkorlik qilish masalalarining keng doirasi muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda ikki mamlakat o‘rtasidagi ishonchga asoslangan munosabatlarning yuqori darajasi hamda turli darajadagi ikki tomonlama hamkorlikning ochiq va konstruktiv xususiyati qayd etildi. Tomonlar Doha shahrida (Qatar) muzokara jarayonini davom ettirishga sodiqligini ham tasdiqlashdi. Ustuvor yo‘nalishlardagi hamkorlik dinamikasini ijobiy baholab, tomonlar aniq kelishuvlarga erishish maqsadida o‘zaro manfaatli sheriklikning yangi yo‘nalishlari ustida ishlash istiqbolga ega ekanligi to‘g‘risida yagona fikrga keldilar.
Tomonlar investisiyalar, savdo, energetika, transport va infratuzilmani rivojlantirish sohasidagi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish orqali Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqalarini rivojlantirishga mo‘ljallangan amaliy hamkorlikka o‘zaro tayyorligini bildirdi. Shu nuqtai nazardan, Ashraf G‘ani transport yo‘laklarini rivojlantirish sohasida istiqbolli loyihalarni amalga oshirish uchun qo‘shimcha moliyalashtirish manbalarini jalb etish maqsadida xalqaro moliya institutlari, xususan, AQShning Xalqaro taraqqiyot moliya korporatsiyasi, Jahon banki va Osiyo taraqqiyot banki bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish tashabbusini qo‘llab-quvvatladi.
Uchrashuv yakunida siyosiy, savdo-iqtisodiy, moliyaviy, energetika, transport-logistika, madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha "Yo‘l xaritasi"ni ishlab chiqish maqsadida har ikki mamlakatning tegishli vazirlik va idoralari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ham kelishuvga erishildi. Tomonlar "Yo‘l xaritasi"ga kiritilgan tadbirlar amalga oshirilishini har oyda ko‘rib chiqishga kelishib oldilar.

20 октября текущего года в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Исламскую Республику Афганистан в г.Кабуле состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с Президентом Исламской Республики Афганистан Ашрафом Гани.
В ходе встречи был обсужден широкий спектр вопросов политико-дипломатического, торгово-экономического, инвестиционного, промышленного, регионального и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Был отмечен высокий уровень доверительных отношений между двумя странами, а также открытый и конструктивный характер двустороннего взаимодействия на различных уровнях. Стороны также подтвердили приверженность продолжению переговорного процесса в г.Дохе (Катар). Положительно оценив динамику сотрудничества в приоритетных сферах, стороны пришли к общему мнению о перспективности проработки новых направлений взаимовыгодного партнерства для достижения конкретных договоренностей.
Стороны обозначили взаимную готовность к практическому взаимодействию, нацеленному на развитие регионов Центральной и Южной Азии путем реализации совместных проектов в сфере инвестиций, торговли, энергетики, транспорта и развития инфраструктуры. В данном контексте Ашраф Гани поддержал инициативу о налаживании сотрудничества с международными финансовыми институтами, в частности с Финансовой корпорацией международного развития США, а также Всемирным банком и Азиатским банком развития, в целях привлечения дополнительных источников финансирования реализации перспективных проектов в сфере развития транспортных коридоров.
По итогам встречи также была достигнута договоренность о налаживании прямого сотрудничества профильных министерств и ведомств двух стран в целях разработки «Дорожной карты» по развитию сотрудничества в политической, торгово-экономической, финансовой, энергетической, транспортно-логистической и культурно-гуманитарной сферах. Ход реализации мероприятий, включенных в «Дорожную карту» будет рассматриваться сторонами на ежемесячной основе.