O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov Germaniyaning kichik va o‘rta korxonalar federal uyushmasi (BVMW) va Yevropa Ittifoqi kichik va o‘rta biznes milliy assotsiatsiyasi (CEA-PME) rahbarlari, shuningdek, Germaniya sanoat va transport-logistika kompaniyalari vakillari bilan videokonferensiya shaklida muloqot o‘tkazdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri manbasiga asoslanib.
Tadbirda O‘zbekistondan tegishli vazirlik va idoralari rahbarlari, Germaniya tomonidan AKT, elektrotexnika, tibbiy kosmetika, qurilish materiallari va boshqa qator tarmoqlarda faoliyat yurituvchi «Shnayder Grup», “Durum”, «ErEsPe Interneshnl», «Medikos Kosmetik» kabi 38 ta Germaniya kompaniyalari rahbarlari ishtirok etdi.
Videokonferensiya chog‘ida investitsiya sohasida hamkorlikning joriy holati va rivojlanishining istiqbollari, shuningdek, o‘zaro manfaatli sheriklikning yangi yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Nemis biznesi vakillari kompaniyalar faoliyati va O‘zbekistonda qo‘shma loyihalarning amalga oshirilishi yuzasidan taqdimot o‘tkazdi.
Nemis tadbirkorlari O‘zbekiston hukumatining investitsiya muhitini yaxshilash, meʼyoriy-huquqiy maydonni takomillashtirish, infratuzilmani rivojlantirish, korrupsiyaga qarshi kurashdagi harakatlarga ijobiy baho berdi, shuningdek, respublikadagi faoliyatini kengaytirishga tayyorligini bildirdi.
Videokonferensiyada yoqilg‘i-energetika, bank sektori, tarif va notarif tartibga solish, soliq maʼmurchiligi sohalariga bag‘ishlab sessiyasi yig‘ilishlari bo‘lib o‘tdi. Unda xorijiy tadbirkor va bo‘lajak sheriklarga O‘zbekistondagi biznes muhit haqida batafsil maʼlumot berildi.
Tadbir yakunida o‘zaro hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha keyingi qadamlar, jumladan, Germaniya kichik va o‘rta korxonalar federal uyushmasi ishchi guruhining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etishga kelishildi.
Shuningdek, Germaniya bilan O‘zbekiston ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini aniqlash, sanoat kooperatsiyasida sheriklikning yangi yo‘nalishlarini rivojlantirish bo‘yicha aniq takliflar ishlab chiqish belgilandi.
Oʻzbekiston va Afgʻoniston Prezidentlari telefon orqali muloqot qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2-avgust kuni Afgʻoniston Islom Respublikasi Prezidenti Ashraf Gʻani bilan telefon orqali muloqot qildi.

Состоялась видеоконференция с руководством Федерального объединения малых и средних предприятий Германии (BVMW) и Европейского Союза национальных ассоциаций малого и среднего бизнеса (CEA-PME), а также представителями германских промышленных и транспортно-логистических компаний.
В мероприятии приняли участие с узбекской стороны заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков, руководители отраслевых министерств и ведомств, с германской стороны – руководители 38 германских компаний, таких как «Шнайдер Груп», «Дурум», «ЭрЭсПе Интернешнл», «Медикос Косметик» представляющие сферы ИКТ, электротехники, медицинской косметики, строительных материалов и ряд других отраслей.
В ходе видеоконференции были обсуждены текущее состояние и перспективы развития инвестиционного сотрудничества, а также новые направления взаимовыгодного партнерства.
Представителями немецкого бизнеса были презентованы материалы о деятельности компаний и ходе реализации совместных проектов в Узбекистане. Зарубежными предпринимателями дана позитивная оценка усилиям правительства Узбекистана по улучшению инвестиционного климата, совершенствованию нормативно-правового поля, развитию инфраструктуры, борьбе с коррупцией, а также выражена готовность к расширению деятельности в республике.
В рамках видеоконференции также состоялась сессия вопросов и ответов, затронувшая вопросы в сфере топливно-энергетического, банковского сектора, тарифного и нетарифного регулирования, налогового администрирования, в ходе которой зарубежные предприниматели и потенциальные партнеры получили подробную информацию от представителей министерств и отраслевых ведомств Узбекистана.
По итогам мероприятия были намечены дальнейшие шаги по активизации взаимодействия, в том числе по вопросам организации визита рабочей группы Федерального объединения малых и средних предприятий Германии в Узбекистан. Общим приоритетом обозначен поиск перспективных точек роста сотрудничества между германским и узбекским деловыми сообществами, и совместная выработка конкретных предложений по развитию новых направлений взаимодействия в промышленной кооперации.
Сегодня, 2 августа состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Исламской Республики Афганистан Ашрафом Гани.