2020-yil 20-noyabr kuni Vashington shahrida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekiston – Amerika Qo‘shma Shtatlari siyosiy maslahatlashuvlarining sakkizinchi raundida ishtirok etdi. AQSh delegatsiyasiga Janubiy va Markaziy Osiyo masalalari bo‘yicha Davlat kotibi yordamchisining birinchi o‘rinbosari Din Tompson boshchilik qildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibidan Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyev, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov, Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori Eldor Aripov, Prezidentning Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari Laziz Qudratov ham joy olgan.
Ikki tomonlama munosabatlarning hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari hamda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2018-yil may oyida AQShga tashrifi yakunlari bo‘yicha erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishning borishi muhokama qilindi. Ko‘p qirrali O‘zbekiston-AQSh hamkorligini yanada chuqurlashtirishning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi.
Ikki tomon ham hamkorlikning joriy dinamikasini saqlab qolishga, qo‘shma kun tartibining barcha masalalari bo‘yicha yaqin va muntazam muloqotda bo‘lishga, strategik sheriklikning shartnoma-huquqiy va institutsional asoslarini mustahkamlashga qiziqish bildirdi.
AQSh tomoni Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan, respublika hayotining barcha jabhalarini qamrab oluvchi keng miqyosli islohotlarning natijalariga yuqori baho berdi. Amerika Qo‘shma Shtatlari O‘zbekistonning inson huquqlarini himoyasini yaxshilash, majburiy mehnatga qarshi kurashish, diniy erkinliklarni kengaytirish bo‘yicha islohotlarni amalga oshirishda muhim yutuqlarni e’tirof etdi va O‘zbekistonning 2021-2023-yillarda BMTning Inson huquqlari bo‘yicha kengashiga saylanishini mamnuniyat bilan qabul qildi.
Siyosiy sohadagi O‘zbekiston-AQSh hamkorligi tizimli va barqaror tus olgani qayd etildi. Xalqaro tashkilotlar va ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi sheriklikning dolzarb masalalari bo‘yicha fikr almashildi.
COVID-19 inqirozining jiddiy iqtisodiy ta’sirini qayd etilib, Amerika Qo‘shma Shtatlari global pandemiya oqibatlariga qarshi kurashda O‘zbekistonga yordam berishda qat’iy tasdiqlandi.
Amerika tomoniga BMT Bosh Assambleyasi 75-sessiyasida O‘zbekiston rahbari ilgari surgan tashabbuslarning konseptual ahamiyati to‘g‘risida batafsil ma’lumot berildi.
“C5+1” shaklining mintaqaviy hamkorlikni ilgari surishda va birgalikdagi ishlarning aniq yo‘nalishlarini belgilab olishda muhim o‘rin tutishi e’tirof etildi. Shu nuqtayi nazardan Markaziy Osiyoning global transport va tranzit koridorlariga chuqur integratiyalashuvini ta’minlash hamda mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, investitsiya va energitika sohalaridagi aloqalarni faollashtirish bo‘yicha amaliy choralarni kuchaytirish masalalari alohida ajratib ko‘rsatildi.
“O‘zbekiston – AQSh – Afg‘oniston” uch tomonlama shakli doirasidagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi. Afg‘onistonni Markaziy Osiyodagi savdo-iqtisodiy va integratsiya jarayonlariga faol jalb etish hamda uning tranzit salohiyatini oshiruvchi investitsiya va infratuzilma loyihalarini amalga oshirish mazkur mamlakatda mustahkam tinchlik o‘rnatishning muhim yo‘nalishlari sifatida qayd etildi.
Muzokaralar yakunlari bo‘yicha yillik ikki tomonlama maslahatlashuvlar shaklini Strategik sheriklik muloqotiga aylantirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Muloqotning ta’sis yig‘ilishini 2021-yilda Toshkent shahrida o‘tkazish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Muzokaralarning asosiy natijalari maslahatlashuvlar yakunida qabul qilingan qo‘shma bayonotda o‘z aksini topdi.
Oq uyda bo‘lib o‘tgan muzokaralar to‘g‘risida
2020-yilning 19-noyabr kuni Vashington shahrida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov va AQSh Prezidentining milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi o‘rinbosari Metyu Pottinger o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.

20 ноября 2020 года в г.Вашингтоне делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым приняла участие в восьмом раунде узбекско-американских политических консультаций. Делегацию США возглавлял первый заместитель помощника Государственного секретаря по делам Южной и Центральной Азии Дин Томпсон.
В состав узбекской делегации вошли первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Содик Сафоев, первый заместитель Спикера Законодательной Палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов, директор Института стратегических
и межрегиональных исследований Элдор Арипов, специальный представитель Президента по Афганистану Исматулла Иргашев, первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Лазиз Кудратов.
Стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития двусторонних отношений, а также ход реализации договоренностей, достигнутых по итогам официального визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в США в мае 2018 года. Обозначены приоритетные направления дальнейшего углубления многопланового узбекско-американского сотрудничества.
Выражена обоюдная заинтересованность в сохранении нынешней динамики взаимодействия, поддержании тесного и регулярного диалога по всем вопросам совместной повестки, укреплении договорно-правовых и институциональных основ стратегического партнерства.
Американская сторона высоко оценила результаты проводимых под руководством Президента Шавката Мирзиёева масштабных реформ, охватывающих все аспекты жизнедеятельности республики. Соединенные Штаты признали важный прогресс Узбекистана в проведении реформ, направленных на улучшение защиты прав человека, борьбу с принудительным трудом, расширение религиозных свобод, и приветствовали избрание Узбекистана в Совет ООН по правам человека на 2021-2023 годы.
Отмечено, что узбекско-американское сотрудничество в политической сфере приобрело системный и интенсивный характер. Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам партнерства в рамках международных организаций и многосторонних структур.
Отмечая серьезное воздействие кризиса COVID-19 на экономику, Соединенные Штаты подтвердили свою приверженность оказанию помощи Узбекистану в его дальнейших усилиях в борьбе с последствиями глобальной пандемии.
Американская сторона подробно проинформирована о концептуальном значении инициатив главы Узбекистана, озвученных в ходе 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Подчеркнута важная роль формата «С5+1» в продвижении регионального сотрудничества и определении конкретных направлений совместной работы. В данном контексте выделены вопросы обеспечения глубокой интеграции Центральной Азии в глобальные транспортные и транзитные коридоры, а также усиления практических мер по активизации торгово-экономических, инвестиционных и энергетических связей между странами региона.
Особое внимание уделено взаимодействию в рамках трехстороннего формата «Узбекистан-США-Афганистан». В качестве ключевых направлений в установлении прочного мира в Афганистане отмечены активное вовлечение этой страны в торгово-экономические и интеграционные процессы в Центральной Азии, а также реализация инвестиционных и инфраструктурных проектов, раскрывающих его транзитный потенциал.
По итогам переговоров принято решение о преобразовании формата ежегодных двусторонних консультаций в Диалог стратегического партнерства. Достигнута договоренность о проведении инаугурационного заседания Диалога в г.Ташкенте в 2021 году.
Основные результаты переговоров нашли отражение в совместном заявлении, принятом по завершению консультаций.
19 ноября 2020 года в г.Вашингтоне состоялась встреча между Министром иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазизом Камиловым и заместителем советника президента США по национальной безопасности Мэтью Поттингером.
21.11.2020Следующее
20 ноября Первый заместитель помощника Госсекретаря США по делам Южной и Центральной Азии Дин Томпсон и Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов успешно провели в Вашингтоне очередное заседание ежегодных американо-узбекских двусторонних консультаций.