2020-yil 18-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasidagi xalqaro hamkorlik: COVID-19 ga qarshi kurashda birdamlik” mavzusidagi videokonferensiyada ishtirok etdi.
Tadbirda Afrika, Janubiy Amerika, Osiyo va Yevropaning 26 davlati tashqi siyosat idoralari rahbarlari, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti bosh kotibi Tedros Adhanom Gebreyesus va BMT Taraqqiyot dasturi administratori Akim Stayner ishtirok etdi.
Videokonferensiyada koronavirusning tarqalishiga qarshi xalqaro sa’y-harakatlarni birlashtirish, kasallikning oqibatlarini bartaraf etish, savdo-iqtisodiy aloqalarni qayta tiklash, hozirgi sharoitda loyihalarni birgalikda amalga oshirish masalalari va ko‘p tomonlama munosabatlarning boshqa istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi.
O‘zbekiston TIV rahbari o‘z nutqida mazkur uchrashuvning dolzarbligini, u pandemiya sababli yuzaga kelayotgan ijtimoiy, iqtisodiy va gumanitar masalalarni samarali hal qilishni muvofiqlashtirish darajasini ko‘tarish imkonini berishini qayd etdi.
Konferensiya ishtirokchilariga aholining epidemiologik xavfsizligini ta’minlash, ijtimoiy soha, xususiy sektor va iqtisodiyot tarmoqlarini qo‘llab-quvvatlash uchun Prezident Shavkat Mirziyoyev boshchiligida qabul qilingan choralar to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Vazir transport kommunikatsiyalarining uzluksiz ishlashini ta’minlash mexanizmini yaratish zarurligini hamda avtomobilda yuk tashish uchun infratuzilmani takomillashtirishning ahamiyatini ta’kidladi. U “O‘zbekiston-Qirg‘iziston-Xitoy” temir yo‘lini loyihalashtirish va qurishning muhimligini ham e’tirof etdi.
Global pandemiya sharoitida oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari savdosini qayta yo‘lga qo‘yish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, sanitar-gigiyenik xavfsizlikni ta’minlagan holda turistik xizmatlar ko‘rsatish sohasini faollashtishning xalqaro iqtisodiy aloqalarni qayta tiklashdagi ahamiyati ham qayd etildi.
Raqamli iqtisodiyotni, xususan raqamli tibbiyot, ta’lim va elektron savdoni rivojlantirish “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida alohida ta’kidlandi.
O‘zbekiston TIV rahbari o‘z nutqi yakunida tez kunlarda ko‘p qirrali hamkorlik darajasining to‘liq qayta tiklanishiga hamda yangi istiqbolli loyihalarni amalga oshirishga umid bildiri.

18 июня 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял участие в видеоконференции «Международное сотрудничество в рамках инициативы «Один пояс, один путь»: Солидарность в борьбе с COVID-19».
В мероприятии приняли участие главы внешнеполитических ведомств 26 стран Азии, Африки, Европы и Южной Америки, а также генеральный секретарь Всемирной организации здравоохранения Тедрос Адханом Гебрейесус и администратор Программы развития ООН Аким Стайнер.
В ходе видеоконференции обсуждены вопросы объединения международных усилий против распространения коронавируса, предотвращения его последствий, сотрудничества в восстановлении торгово-экономических отношений, совместной реализации проектов в нынешних условиях и другие перспективные направления многосторонних отношений.
В своем выступлении глава МИД Узбекистана отметил актуальность данной встречи, которая позволит повысить координацию эффективного решения социальных, экономических и гуманитарных вопросов, возникающих в связи с пандемией.
Участники конференции проинформированы о принятых под руководством Президента Шавката Мирзиёева мерах по обеспечению эпидемиологической безопасности населения, а также поддержке социальной сферы, частного сектора и отраслей экономики.
Министр подчеркнул необходимость создания механизма обеспечения бесперебойного функционирования транспортных коммуникаций, а также значимость совершенствования инфраструктуры для автомобильных перевозок. Он также отметил важность проектирования и строительства железной дороги «Узбекистан-Кыргызстан-Китай».
Отдельное внимание уделено вопросам обеспечения продовольственной безопасности в условиях глобальной пандемии и возобновления взаимной торговли сельскохозяйственными товарами.
Кроме того, констатирована значимость для восстановления международных экономических связей активизации работы сферы туристических услуг с учетом обеспечения санитарно-гигиенической безопасности.
Особо отмечено развитие цифровой экономики, в особенности цифровой медицины, образования и электронной торговли в качестве приоритетных направлений сотрудничества в рамках инициативы «Один пояс, один путь».
В заключении глава МИД Узбекистана выразил надежду на полное восстановление уровня многопланового сотрудничества в самом ближайшем будущем, а также реализацию новых перспективных проектов.