O‘zbekiston va Turkiya parlamentlari rahbarlarining telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi
Bugun, 4-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayevaning Turkiya Respublikasi Buyuk Millat Majlisi raisi Mustafa Shentop bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Ikki mamlakat parlamentlari rahbarlari butun musulmon olamining shodlik va shukronalik, xayr-saxovat va ezgulik ayyomi bo‘lgan Qurbon hayiti munosabati bilan samimiy tilak bildirdilar.
Turkiya Respublikasi Buyuk Millat Majlisi raisi Mustafa Shentop koronavirus pandemiyasini tezroq yengishni tilab, bu borada Turkiya O‘zbekistonga yordam berishga tayyor ekanini bildirdi.
Tomonlar davlatlarimiz prezidentlari boshchiligida oliy darajadagi muntazam muloqotlar va yaqin munosabatlar olib borilayotgani natijasida barcha sohalar qatori parlamentlararo hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarilayotgani, bu esa  katta mas’uliyat ekanligi to‘g‘risida so‘z yuritdi.
Ikki mamlakat parlametlari o‘rtasida imzolangan hamkorlik to‘g‘risidagi Memorandum o‘zaro aloqalarning shartnoma-huquqiy asosini yaratish bilan birga amaliy chora-tadbirlar amalga oshirishni taqozo etishi borasida to‘xtalib o‘tildi.
2020-yil fevralda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Prezidentining Turkiyaga tashrifi doirasida tarixda ilk bora eng yuksak formatdagi, ya’ni ikki davlat rahbarlari hamraisligidagi oliy darajadagi O‘zbekiston-Turkiya strategik hamkorlik kengashining ilk yig‘ilishi yakuni bo‘yicha erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishda o‘z vakolatlari doirasida parlamentlarimiz ham munosib hissani qo‘shishi kerakligi qayd etildi.
Bundan tashqari, shakllantirilgan do‘stlik guruhlari tomonidan parlamentlararo hamkorlik borasida fikr almashilayotgani, Oliy Majlis huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti bilan Turkiya Buyuk Millat Majlisining Tadqiqot markazi o‘rtasidagi aloqalarni  yanada rivojlantirishga urg‘u berildi.

Состоялся телефонный разговор между руководителями парламентов Узбекистана и Турции
Сегодня, 4 августа состоялся телефонный разговор Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзили Нарбаевой с Председателем Великого национального собрания Турции Мустафой Шентопом.
Руководители парламентов двух стран обменялись теплыми поздравлениями по случаю праздника радости и благодарения, щедрости и благодеяния – Курбан хайит.
Председатель Великого национального собрания Турции Мустафа Шентоп, пожелав Узбекистану скорейшей победы над коронавирусной пандемией, выразил готовность Турции оказать помощь Узбекистану в этом вопросе.
В ходе телефонного разговора стороны говорили о том, что межпарламентское сотрудничество как и другие сферы поднимается на новый уровень, благодаря проведению регулярных диалогов и установлению новых отношений на высоком уровне под руководством президентов двух государств, что возлагает большую ответственность на парламентариев.
Подчеркивалось, что подписанный Меморандум о сотрудничестве между парламентами двух стран создает договорно-правовую основу в развитии взаимных отношений, одновременно требует принятия практических мер.
Отмечалось, что наши парламенты в пределах своих полномочий также должны внести свой достойный вклад в реализацию достигнутых соглашений по итогам первого заседания Узбекско-Турецкого совета стратегического сотрудничества высшего уровня, которое впервые в истории состоялось в высоком формате, под руководством глав двух государств в рамках визита Президента Узбекистана в Турцию в феврале 2020 года.
Кроме того, подчеркнута важность обмена мнениями между группами дружбы по вопросам межпарламентского сотрудничества, дальнейшего развития отношений между Институтом проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе и Исследовательским центром Великого национального собрания Турции.