Qirg‘iziston Prezidenti bilan uchrashuv
2021-yil 27-fevral kuni Bishkek shahriga amaliy tashrif bilan kelgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov tomonidan qabul qilindi.
Vazir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovga yo‘llagan maktubini topshirdi.
Bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida tomonlar siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi ikki tomonlama munosabatlarning rivoji haqida fikr almashdilar.
Markaziy Osiyoda so‘nggi yillarda shakllangan xavfsizlik, barqarorlik va yaxshi qo‘shnichilik muhitini yanada mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Qayd etilganidek, bugun dengiz portlariga va yangi tashqi bozorlarga eng qisqa yo‘l ochadigan transport yo‘laklari tizimini shakllantirish uchun keng imkoniyatlar yaratilmoqdaki, bu, o‘z navbatida, mintaqalararo savdo-sotiqning jadallashuvi, tranzit yuk tashuvlarini orttirish, xom-ashyo, asbob-uskunalar va tayyor mahsulotlarni tashish narxining pasayishiga xizmat qiladi.

27 февраля 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, прибывший в г.Бишкек с рабочим визитом, был принят Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.
Министр передал послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президенту Кыргызской Республики Садыру Жапарову.
В ходе состоявшейся беседы стороны обменялись мнениями о развитии двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления сложившейся в последние годы в Центральной Азии атмосферы безопасности, стабильности и добрососедства.
Отмечено наличие широких возможностей для формирования системы транспортных коридоров, обеспечивающих кратчайший выход к морским портам и новым внешним рынкам, способствуя активизации межрегиональной торговли, росту транзитных грузопотоков, снижению стоимости перевозок сырья, оборудования и готовой продукции.