O‘zbekiston Respublikasi hukumati 2020-yil 29-iyun - 1-iyul kunlari Xalqaro taraqqiyot moliya korporatsiyasi (DFC) bosh ijrochi direktori Adam Boyler va AQShning Afg‘onistonda milliy yarashuv jarayoni bo‘yicha maxsus vakili Zalmay Xalilzadni O‘zbekistonda mamnuniyat bilan kutib oldi.
AQSh va O‘zbekiston o‘rtasidagi muhokamalarda asosiy e’tibor infratuzilmani rivojlantirish sohasiga hamda iqtisodiy o‘sish va barqarorlikni qo‘llab-quvvatlash uchun boshqa investitsiyalarga qaratildi.
Tashrif yakunida DFC bosh ijrochi direktori Adam Boyler va Bosh vazirning investitsiyalar va tashqi iqtisodiy aloqalar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Sardor Umurzakov quyidagi bayonotni qabul qildilar:
Mintaqaga investitsiya kiritish O‘zbekiston xalqi uchun barqaror iqtisodiy o‘sish va imkoniyatlar yaratishi mumkinligi haqida samarali muhokamalar o‘tkazildi. Bundan tashqari, iqtisodiyotning uzoq muddat davomida o‘sishi mintaqaviy barqarorlik va farovonlikni mustahkamlashga yordam beradi.
O‘zbekiston sezilarli yutuqlarga erishishda davom etayotganligi tufayli mamlakatga investitsiyalarni jalb etishni jadallashtirish uchun DFC xususiy sektor bilan ishlashi mumkin.
Tomonlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2018-yil may oyida AQShga bo‘lib o‘tgan tashrifi yakunida ikki mamlakat prezidentlari tomonidan qabul qilingan Qo‘shma bayonotga asoslanib, "Strategik sheriklikning yangi davri"ni chuqurlashtirish istagini yana bir bor tasdiqladilar.
Hukumatlarimiz o‘rtasidagi muloqotlarning jadallashuvi natijasida AQSh va O‘zbekiston davlatlararo hamkorlikning yangi bosqichini boshdan kechirmoqda.
Tomonlar ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli investitsiyalarni, innovatsion va texnologik hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida hamkorlikning dolzarbligini ta’kidladilar.
Tomonlar yangi ish o‘rinlarini yaratishga, aholiga infratuzilma, ta’lim va sog‘liqni saqlash xizmatlaridan foydalanishga, shuningdek, muqobil energiya manbalarini keng joriy etishga qaratilgan xususiy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha maxsus dasturlarni amalga oshirishdan manfaatdorligini tasdiqladilar.
Tomonlar DFC mablag‘lari jalb qilingan holda davlat-xususiy sheriklik tamoyillari asosida energetika, transport, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarida O‘zbekistonda strategik infratuzilmaviy loyihalarni aniqlash va amalga oshirish maqsadida muntazam ravishda birgalikda faoliyat olib borishga kelishdilar.
Bundan tashqari, ikkala tomon ham ayollarning iqtisodiyotda har tomonlama va erkin ishtirok etishlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida ayollarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirishga investitsiya kiritish muhimligini ta’kidladilar. Iqtisodiy imkoniyatlarga ega bo‘lgan ayollar, o‘z daromadlarini oilalari va jamoalariga qayta investitsiya qilib, jamiyat farovonligini oshirishga hissa qo‘shadilar.
DFC O‘zbekistonning xalqaro rivojlanish standartlariga, jumladan, ochiqlik, shaffoflik va moliyaviy barqarorlikka muvofiq bo‘lgan loyihalarga uzoq muddatli xorijiy investitsiyalar oqimini rag‘batlantirishga yo‘naltirilgan Blue Dot Network tashabbusining bir qismi bo‘lish istagi va qiziqishini olqishladi.
Tomonlar Afg‘oniston va Markaziy Osiyo o‘rtasida savdo-iqtisodiy, transport va energetika aloqalarini kengaytirish orqali Afg‘onistonda tinchlik va barqarorlikni shuningdek, iqtisodiy tiklanish bo‘yicha harakatlarni qo‘llab-quvvatlashda o‘zaro intilishlarini tasdiqladilar.
Tomonlar Markaziy Osiyo mintaqasida uzoq muddatli iqtisodiy barqarorlikni, oziq-ovqat va ekologik xavfsizlikni ta’minlaydigan muhim infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirishda kuchlarni birlashtirish muhimligini ta’kidladilar.
Shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlari, jumladan, Afg‘oniston, Pokiston va Hindiston bilan birgalikda mintaqaviy jamg‘armani tashkil etish bo‘yicha kelgusida muhokamalarni o‘tkazishga kelishib oldilar. Qo‘shma Shtatlari har bir davlat tomonidan e’lon qilingan kapitalning xususiy sektor investitsiyalarini qo‘llab-quvvatlash maqsadlariga muvofiqligini o‘rganadi.
Har ikkala tomon ushbu tashrif O‘zbekiston Respublikasi va Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy, investitsiya va moliya-texnikaviy sheriklikni rag‘batlantirishga asos bo‘lishiga ishonch bildirdi.

Совместное заявление правительств Республики Узбекистан и Соединённых Штатов Америки о дальнейшем углублении сотрудничества в области инвестиций и инфраструктурного развития
Правительство Республики Узбекистан было радо приветствовать главного исполнительного директора Международной финансовой корпорации развития США (DFC) Адама Бойлера и специального представителя США по вопросам примирения в Афганистане Залмая Халилзада в Узбекистане 29 июня – 1 июля 2020 г.
Обсуждения между США и Узбекистаном были сосредоточены на дальнейшем сотрудничестве в области инфраструктурного развития и других инвестиций в поддержку экономического роста и стабильности.
Главный исполнительный директор DFC Адам Бойлер и заместитель Премьер-министра по вопросам инвестиций и внешнеэкономических связей Сардор Умурзаков по итогам визита приняли следующее заявление:
Проведены продуктивные обсуждения того, как инвестирование в регион может создать устойчивый экономический рост и возможности для народа Узбекистана. Кроме того, долгосрочный рост помогает укреплять региональную стабильность и процветание.
Поскольку Узбекистан продолжает добиваться значительного прогресса, DFC может взаимодействовать с частным сектором для ускорения инвестиций в страну.
Стороны вновь подтвердили своё стремление углубить «Новую эру стратегического партнерства», руководствуясь Совместным заявлением, принятым президентами двух стран по итогам визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в США в мае 2018 г.
Как результат интенсификации диалога между нашими правительствами США и Узбекистан переживают новый этап межгосударственного сотрудничества.
Стороны подчеркнули актуальность сотрудничества в целях дальнейшего развития взаимовыгодных инвестиций, инновационного и технологического сотрудничества между двумя странами.
Стороны подтвердили свою заинтересованность в реализации специальных программ поддержки частного предпринимательства, направленных на создание новых рабочих мест, предоставление населению доступа к инфраструктуре, образованию и здравоохранению, а также содействие широкому внедрению альтернативной энергетики.
Стороны договорились о регулярном взаимодействии с целью выявления и реализации стратегических инфраструктурных проектов в Узбекистане в области энергетики, транспорта, образования и здравоохранения на принципах государственно-частного партнерства с привлечением средств DFC.
Кроме того, обе стороны подтвердили важность инвестирования в расширение прав и возможностей женщин в целях содействия всестороннему и свободному участию женщин в экономике. Получая экономические возможности, женщины реинвестируют свою прибыль в свои семьи и общины, способствуя росту благополучия общества.
DFC приветствовал намерение и заинтересованность Узбекистана стать частью инициативы Blue Dot Network, призванной стимулировать приток долгосрочных иностранных инвестиций в проекты, соответствующие международным стандартам развития, включая открытость, прозрачность и финансовую устойчивость.
Стороны подтвердили взаимное стремление поддерживать мир и стабильность, а также усилия
по экономическому восстановлению в Афганистане, посредством расширения торгово-экономических, транспортных и энергетической связей между Афганистаном и Центральной Азией.
Стороны подчеркнули важность объединения усилий по реализации важных инфраструктурных проектов в регионе Центральной Азии, которые обеспечивают долгосрочную экономическую устойчивость, продовольственную и экологическую безопасность.
Также договорились вести дальнейшие дискуссии о создании регионального фонда со странами Центральной Азии, а также Афганистаном, Пакистаном и Индией. Соединённые Штаты изучат вопрос соответствия капитала, заявленного каждой страной, целям поддержки инвестиций частного сектора.
Обе стороны выразили убеждённость, что визит будет способствовать продвижению взаимовыгодного торгово-экономического, инвестиционного и финансово-технического партнёрства между Республикой Узбекистан и Соединёнными Штатами Америки.