BMT bosh kotibining o'rinbosari – Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi rahbari Vladimir Voronkov "Dunyo" AA uchun intervyusida 2024 yilda O'zbekiston bilan hamkorlikda amalga oshirilgan ishlar yakunlarini sarhisob qildi:
– O'tgan yili BMTning Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi va O'zbekiston o'rtasidagi hamkorlik mintaqaviy hamda global miqyosda xavfsizlikni mustahkamlashga xizmat qilgan muhim yutuqlar bilan ajralib turdi.
Men O'zbekistonga terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi va BMTning butun tizimiga terrorizmga qarshi kurash masalalari bo'yicha ko'rsatilayotgan doimiy yordam uchun minnatdorlik bildiraman.
2023-yilning 5-dekabr kuni BMTning Nyu-Yorkdagi qarorgohida Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi va O'zbekiston Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti o'rtasida o'zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Mazkur hujjat BMTning Global aksilterror strategiyasi va Markaziy Osiyo bo'yicha Qo'shma harakatlar rejasini amalga oshirishga qaratilgan o'zaro hamkorlikning yangi bosqichini belgilab berdi. Shuningdek, ushbu memorandum mintaqadagi hamkorlikni mustahkamlashda muhim asos bo'ldi.
Joriy yilning may oyida Toshkent shahriga tashrifim chog'ida kelishilgan BMT va O'zbekiston Respublikasining "yo'l xaritasi" doirasida ko'plab samarali ishlar amalga oshirilganini mamnuniyat bilan qayd etaman. O'zbekiston Markaziy Osiyo uchun terrorizmga qarshi erta ogohlantirish tarmog'ida faol ishtirok etmoqda.
O'tgan yili, shuningdek, 2021-2026-yillarga mo'ljallangan Terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashish bo'yicha Milliy strategiyani amalga oshirish borasidagi sa'y-harakatlarga alohida e'tibor qaratildi. BMT ko'magida Kiberxavfsizlik va rivojlanayotgan texnologiyalar bo'yicha global dastur doirasida hamkorlik yo'lga qo'yildi.
O'zbekiston Markaziy Osiyo mintaqaviy ekspertlar kengashi orqali qaytganlarni reabilitatsiya qilish va reintegratsiya qilish sohasidagi milliy tajribani faol o'rtoqlashmoqda. May oyida Toshkent shahrida bo'lib o'tgan hududiy ekspertlar kengashining birinchi yig'ilishi muhim voqea bo'ldi. O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan bunday kengashni tashkil etish tashabbusi Markaziy Osiyo barqarorligi va xavfsizligiga ijobiy ta'sir ko'rsatib, mintaqada muloqot va hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar ochdi.
Bundan tashqari, joriy yilning dekabr oyida O'zbekiston hukumati, BMTning Terrorizmga qarshi kurashish boshqarmasi va BMTning Markaziy Osiyo uchun Preventiv diplomatiya bo'yicha mintaqaviy markazi tashkilotning Nyu-Yorkdagi shtab-kvartirasida Reabilitatsiya va reintegratsiya bo'yicha Markaziy Osiyo mintaqaviy kengashi faoliyatiga bag'ishlangan brifing o'tkazdi. Mazkur tadbir hududiy ekspertlar kengashi va uning tematik ishchi guruhlari faoliyati va yutuqlarini taqdim etish, shuningdek, qaytganlarni reabilitatsiya qilish va reintegratsiya qilish sohasida mintaqaviy sa'y-harakatlar va hamkorlikni yanada mustahkamlash imkoniyatlarini muhokama qilish imkonini berdi.
Joriy yilda "Terrorchilik harakatiga qarshi kurashish" dasturi doirasida salohiyatni oshirish bo'yicha tadbirlar ham amalga oshirildi. Treninglar, seminarlar va mintaqaviy muloqotlarni o'z ichiga olgan qo'shma tashabbuslar mintaqa davlatlarining transchegaraviy tahdidlarga qarshi turish va ishonchni mustahkamlash choralarini kuchaytirish salohiyatini oshirishga xizmat qildi.
O'zbekistonning sa'y-harakatlari Markaziy Osiyoda xavfsizlikni mustahkamlash va davlatlararo hamkorlikni rivojlantirish uchun katalizator bo'lib xizmat qilishda davom etmoqda. O'zbekiston rahbariyatiga mintaqada terrorizmga qarshi kurashish va zo'ravon ekstremizmning oldini olish bo'yicha birgalikdagi harakatlarga sodiqligi uchun samimiy minnatdorlik bildiraman. Ishonchim komilki, samarali hamkorligimiz mintaqada tinchlik, barqarorlik va xavfsizlikni mustahkamlash yo'lida bundan keyin ham sezilarli natijalar beradi.

Заместитель генерального секретаря ООН, глава Контртеррористического управления по вопросам борьбы с терроризмом Владимир Воронков в своём видеообращении подвел итоги сотрудничества с Узбекистаном в 2024 году:
- В уходящем году сотрудничество между Контртеррористическим управлением ООН (КТУ) и Узбекистаном ознаменовалось значительными достижениями, которые способствовали укреплению безопасности, как на региональном, так и на глобальном уровнях.
Я благодарен Узбекистану за неизменную поддержку, оказываемую Контртеррористическому управлению и всей системе ООН по вопросам противодействия терроризму.
5 декабря 2023 году в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке был подписан Меморандум о взаимопонимании между КТУ ООН и Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан. Подписание ознаменовало новый этап взаимодействия, направленного на реализацию Глобальной Контртеррористической стратегии ООН и Совместного плана действий для Центральной Азии. Меморандум стал важной основой для укрепления сотрудничества в регионе.
Рад отметить, что в рамках «дорожной карты» КТУ ООН и Республики Узбекистан, согласованной в мае этого года в Ташкенте во время моего визита, уже многое выполнено. Узбекистан принимает активное участие в рамках Сети раннего оповещения в области контртерроризма для Центральной Азии.
В уходящем году особое значение было уделено усилиям по реализации Национальной стратегии по противодействию терроризму и экстремизму на 2021-2026 годы. При поддержке ООН было оказано содействие сотрудничеству в рамках Глобальной программы по кибербезопасности и новым технологиям.
Узбекистан активно делится национальным опытом в области реабилитации и реинтеграции возвращенцев через Региональный экспертный совет в Центральной Азии. Важным мероприятием стало первое заседание Регионального экспертного совета, которое состоялось в мае в Ташкенте. Инициатива по созданию такого совета, выдвинутая Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым, оказала позитивное воздействие на стабильность и безопасность Центральной Азии, открыв новые возможности для диалога и сотрудничества в регионе.
Кроме того, в декабре этого года правительство Узбекистана, КТУ ООН и Региональный центр ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии провели в штаб-квартире в Нью-Йорке брифинг, посвященный работе Центральноазиатского регионального совета по реабилитации и реинтеграции возвращенцев. Данное мероприятие позволило представить текущие усилия и достижения регионального экспертного совета и его тематических рабочих групп, а также обсудить возможности дальнейшего укрепления региональных усилий и партнёрства в области реабилитации и реинтеграции возвращенцев.
В этом году были также осуществлены мероприятия по наращиванию потенциала в рамках Программы пресечения передвижения террористов. Совместные инициативы, включая тренинги, семинары и региональные диалоги, способствовали повышению потенциала стран региона в противодействии трансграничным угрозам и укреплении мер доверия.
Усилия Узбекистана продолжают служить катализатором укрепления безопасности в Центральной Азии и развития межгосударственного сотрудничества. Позвольте выразить искреннюю признательность руководству Республики Узбекистан за приверженность совместным действиям по противодействию терроризму и предотвращению насильственного экстремизма в регионе. Уверен, что наше плодотворное сотрудничество продолжит приносить ощутимые результаты для укрепления мира, стабильности и безопасности в регионе.