Kengash faoliyati ichki va tashqi siyosatni amalga oshirish jarayonida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutini axborot-tahliliy jihatdan qo‘llab-quvvatlash, xavfsizliki ta’minlash, Institutning mamlakatimizni barqaror rivojlantirish bo‘yicha olib borayotgan ishlariga ko‘maklashishga qaratilgan. Kengashning asosiy vazifasi – respublikamizdagi ilmiy-tadqiqot institutlari, axborot-tahlil markazlari va ta’lim tuzilmalari bilan o‘zaro samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish hisoblanadi.
Xususan, yig‘ilishda davlat siyosati va ustuvor yo‘nalishlarini amalga oshirishga jalb qilingan 40 dan ziyod vazirlik va idoralarning yetakchi olimlari, ekspertlar va mutaxassislar ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutining direktori Eldor Aripov yig‘ilishni ochib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomasida belgilangan vazifalar nuqtai nazaridan, sifatli ilmiy tadqiqotlarga talab katta ekaniga alohida e’tibor qaratdi.
Masalan, 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi asosida amalga oshirilayotgan jadal islohotlar yangiligi va ko‘lami bo‘yicha murakkab maqsad va vazifalarni kun tartibiga qo‘ymoqda. Bu maqsadlarga zamonaviy, ilmiy asoslangan izchil yondashuvlardan samarali foydalanish va uyg‘unlashtirish orqali erishish mumkin.
Tadbir doirasida Institutning direktor o‘rinbosarlari va yetakchi ekspertlari tomonidan erishilgan natijalar to‘g‘risida ma’lumot taqdim etildi, mamlakatning tashqi va ichki siyosatini axboriy-tahliliy kuzatish sohasidagi faoliyat yakunlari, Institut zimmasiga yuklangan vazifalarni bajarishdagi mavjud qiyinchiliklar tanqidiy tahlil qilindi.
SMTI huzuridagi Muvofiqlashtirish-maslahat kengashi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti islohotlari dasturini amalga oshirishda ekspert hamrohligi va qo‘llab-quvvatlashini ta’minlashga qaratilgan tahiliy markazlar, vazirlik va idoralar, ilmiy ishlab chiqarish birlashmalari, ta’lim va ilmiy muassasalarning hamkorlik qilishi uchun ishchi maydonchasi bo‘lishi kerakligi qayd etildi.
Shu bilan birga bugungi kunda Kengash O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutiga davlat va jamiyat qurilishining turli sohalarida innovatsion g‘oyalarni berishi, bu boradagi “nou-xau” lardan foydalanishda takliflar ishlab chiqish bo‘yicha yordam ko‘rsatishi ham kerak.
Shuningdek, yig‘ilish qatnashchilari qo‘shma ish uslublari va formatlarini tashkillashtirish masalalari, istiqbolli ilmiy tadqiqotlar va amaliy tadqiqotlarning dolzarb mavzularini muhokama qildi, Muvofiqlashtirish-maslahat kengashining 2021 yilgi Ish rejasini tasdiqladi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar birgalikdagi sa’y-harakatlar ilmiy-tahliliy ishlarga yangicha turtki berib, davlat organlarining sifatli tahliliy mahsulotlarga bo‘lgan ehtiyojini qondirishga imkon beradi, deb ishonch bildirdi. Bu davlatimiz rahbari tomonidan O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar va o‘zgarishlarga ijobiy hissa qo‘shadi.

22 января т.г. состоялось первое заседание Координационно-консультативного Совета при Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан.
Вновь образованный Совет призван оказывать практическое содействие ИСМИ в проводимой работе по информационно-аналитическому сопровождению процесса реализации внутренней и внешней политики, обеспечения безопасности, стабильного и устойчивого развития страны. Основная миссия Совета – налаживание эффективной координации и взаимодействия научно-исследовательских институтов, информационно-аналитических структур и образовательных учреждений республики.
В частности, в заседании приняли участие руководители, ведущие ученые, эксперты и специалисты из более 40 министерств, и ведомств, вовлечённых в реализацию государственной политики на приоритетных направлениях.
Открывая заседание, директор ИСМИ Элдор Арипов обратил внимание на острую востребованность качественных научных исследований в свете выполнения задач, обозначенных Президентом Республики Узбекистан в Послании Олий Мажлису.
Так, проводимые в стране динамичные реформы, реализуемые на основе Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021годы, ставят на повестку дня сложнейшие по новизне и масштабам цели и задачи. При этом их успешное достижение возможно при эффектном использовании и сочетании современных, научно-обоснованных, системных подходов.
В рамках мероприятия заместителями директора и ведущими экспертами Института была представлена информация о достигнутых результатах работы, проведен критический анализ итогов деятельности и имеющихся трудностях при выполнении возложенных задач в сфере информационно-аналитического сопровождения внешней и внутренней политики страны.
Было особо подчеркнуто, что Координационно-консультативный Совет при ИСМИ должен стать рабочей площадкой для взаимодействия аналитических центров, министерств, ведомств, НПО, образовательных и научных учреждений, призванных обеспечить экспертное сопровождение и поддержку реализации программы реформ Президента Республики Узбекистан.
Более того, в современных условиях Совет призван оказывать содействие ИСМИ в генерации инновационных идей, выработки предложений по использованию «ноу-хау» в самых различных областях государственного и общественного строительства.
В ходе заседания участники также обсудили вопросы организации совместных форматов и методов работы, актуальную тематику перспективных научных и прикладных исследований, а также утвердили План работы Координационно-консультативного Совета на 2021 год.
В завершении работы участники выразили уверенность в том, что совместные усилия придадут новый импульс научной и информационно-аналитической работе, позволят обеспечивать потребности госорганов в качественных аналитических продуктах. Это позволит внести позитивный вклад в проводимые Главой государства реформы и преобразования, нацеленные на дальнейшее развитие Республики Узбекистан.
22 января в ИСМИ состоялась встреча с Временным поверенным в делах Посольства Японии в Республике Узбекистан Ацущи Суда.