23 may kuni SMTIda Italiya Tashqi ishlar vazirligining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Janluka Grandi va Italiyaning O‘zbekistondagi elchisi Agostino Pinna bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Italiya vakillari mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar va O‘zbekistonning, ayniqsa, mintaqada barqarorlikni ta’minlash borasidagi siyosatini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Ta'kidlanishicha, 2016 yildan 2022 yilgacha bo'lgan davrda mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash bo'yicha olib borilayotgan izchil siyosat tufayli qo'shma korxonalar soni besh baravarga, mintaqalararo savdo esa 4 baravarga – 5,5 milliard dollardan 20 milliard dollargacha oshgan.
Mintaqaning jozibadorligi oshdi. Shunday qilib, Markaziy Osiyoga xorijiy investitsiyalar oqimi 40 foizga ko’paydi.
Shuningdek, Italiya rasmiy va ishbilarmon doiralari tomonidan O‘zbekiston va mintaqaga qiziqish ortib bormoqda.
Shu munosabat bilan joriy yilning may oyi oxirida Rimda O‘zbekiston va Italiya tahlil markazlari rahbarlari ishtirokida “O‘zbekiston va Italiya: hamkorlikning yangi qirralari” mavzuidagi rejalashtirilgan davra suhbati mamlakatlar o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni chuqurlashtirish yo‘nalishlarini belgilashda dolzarb ahamiyatga ega.
O‘zbekiston Rim uchun muhim hamkor ekanligi ta’kidlandi. O‘zbekiston va Italiya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 2022-yil yakuniga ko‘ra 535 million dollarni tashkil etib, so‘nggi olti yil ichida ikki baravardan ziyod o‘sdi. Italiya tomonining fikriga ko'ra, shu yilning iyun oyida Rimda ikki tomonlama munosabatlar tarixida birinchi marta 100 ga yaqin kompaniya va tashkilotlar ishtirokida o'tkaziladigan Italiya-O'zbekiston biznes forumi mamlakatlar, jumladan, energetika, iqlim o'zgarishi, mashinasozlik masalalari bo'yicha hamkorlikni kengaytirishga imkon beradi.
Toshkentning Afgʻonistonga nisbatan olib borayotgan siyosati qoʻllab-quvvatlandi, mintaqa davlatlarining, birinchi navbatda, Oʻzbekistonning Kobul bilan aloqalarni davom ettirish borasidagi muvaffaqiyatli tajribasi qayd etildi. “O‘zbekiston ko‘magi tufayli jahon hamjamiyati Afg‘oniston aholisiga gumanitar yordam ko‘rsatish imkoniyatiga ega bo‘ldi”, — dedi Italiya tomoni.
Xulosa o‘rnida Italiya rasmiylari Markaziy Osiyo nafaqat Italiya, balki Yevropada xalqaro munosabatlarni rivojlantirish uchun muhim geografik va geosiyosiy mintaqa ekanligini ta’kidladilar. Shu munosabat bilan joriy yil yakunida rejalashtirilgan “Italiya – Markaziy Osiyo” formatidagi vazirlarning 3-uchrashuvi hamkorlikning mintaqaviy jihatlarini muhokama qilish, uni yangi bosqichga olib chiqish imkonini berishga umid bildirildi.
Umuman olganda, uchrashuv samarali va do‘stona ruhda o‘tdi. Yakunda Italiya tomoni ikki davlat tahlil markazlari o‘rtasida ekspertlar darajasidagi hamkorlikni faollashtirishdan manfaatdorligini bildirdi.

Представители Италии высказали поддержку проводимым в стране реформам и политике Узбекистана, особенно в части, касающейся продвижения стабильности в регионе.
Отмечено, что благодаря проводимой политике укрепления регионального сотрудничества в период с 2016 по 2022 год количество совместных предприятий увеличилось в пять раз, а внутрирегиональная торговля увеличилась в 4 раза – с 5,5 млрд до 20 млрд долларов.
Выросла привлекательность региона. Так, приток иностранных инвестиций в Центральную Азию увеличился на 40%.
На этом фоне отмечается возросший интерес со стороны итальянских официальных и бизнес кругов к Узбекистану и региону.
В этой связи намеченный в конце мая т.г. в Риме круглый стол на тему «Узбекистан и Италия: новые грани сотрудничества» с участием руководителей мозговых центров Узбекистана и Италии является актуальным для определения направлений углубления многопланового сотрудничества стран.
Отмечено, что Узбекистан является важным партнером для Рима. Товарооборот между Узбекистаном и Италией по итогам 2022 года составил 535 млн долл., увеличившись за последние шесть лет более чем в два раза. По мнению итальянской стороны, проводимый в июне т.г. в Риме впервые в истории двусторонних отношений итальянско-узбекский бизнес форум с участием около 100 компаний и организаций позволит расширить сотрудничество стран, в том числе по вопросам энергетики, изменения климата, машиностроения.
Поддержана проводимая Ташкентом политика в отношении Афганистана, отмечен успешный опыт стран региона, в первую очередь Узбекистана, в поддержании контактов с Кабулом. «Благодаря помощи Узбекистана у мирового сообщества есть возможность оказывать гуманитарную помощь населению Афганистана», указано итальянской стороной.
В заключении итальянские официальные лица отметили, что Центральная Азия является важным географическим и геополитическим регионом для развития международных отношений не только Италии, но и Европы. В этой связи высказана надежда, что спланированная в конце этого года 3-я министерская встреча в формате «Италия – Центральная Азия» позволит обсудить региональные аспекты сотрудничества, вывести его на новый уровень.
В целом, встреча прошла в конструктивной и дружественной атмосфере. В заключение, итальянской стороной высказана заинтересованность активизировать сотрудничество на экспертном уровне между мозговыми центрами двух стран.
23 мая т.г. в Академии Вооруженных Сил состоялась встреча экспертов Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан с группой слушателей Королевского колледжа оборонных исследований Великобритании, среди которых были представители Австралии, Кувейта, Непала, Новой Зеландии, Омана, Пакистана, Японии и других стран.