SMTIda Pokiston Elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2026-yil 21-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida Pokiston Islom Respublikasining O‘zbekistondagi elchisi Ahmad Faruq bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston-Pokiston hamkorligining joriy holati va istiqbollari, shuningdek, bo‘lajak oliy darajadagi muzokaralar kun tartibini tayyorlash va mazmunini boyitish masalalari muhokama qilindi.
Bugungi kunda O‘zbekiston bilan Pokiston o‘rtasidagi munosabatlar strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilgani va barqaror ijobiy sur’at bilan rivojlanib borayotgani ta’kidlandi. Ikki tomonlama hamkorlik keng ko‘lamli yo‘nalishlarda izchil rivojlanib, aniq amaliy mazmun bilan boyib borayotgani qayd etildi.
So‘nggi paytlarda O‘zbekiston-Pokiston munosabatlari yangi sur’at kasb etganiga alohida e’tibor qaratildi. Bu holat asosan ikki davlat strategik manfaatlarining uyg‘unligi, davlat rahbarlari o‘rtasidagi yuqori darajadagi ishonchli va samarali aloqalar, shuningdek, doimiy va tizimli ravishda yo‘lga qo‘yilgan siyosiy muloqotning mavjudligi bilan izohlanadi.
Uchrashuvda ikki mamlakatning yetakchi tahlil va tadqiqot markazlari o‘rtasidagi muntazam aloqalarni davom ettirish va kengaytirish muhimligi ta’kidlandi. Ikki tomonlama hamkorlikning ekspertlar ko‘magini shakllantirish, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar bo‘yicha o‘zaro kelishilgan yondashuvlarni ishlab chiqish, shuningdek, oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga ko‘maklashishda "aql markazlari" muhim o‘rin tutayotgani qayd etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar O‘zbekiston-Pokiston munosabatlarining rivojlanishiga qo‘shimcha sur’at berishga qaratilgan qator qo‘shma tadbirlarni o‘tkazish, shu jumladan ekspert va tahliliy muloqotni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvga erishdilar.

21 января 2026 года в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан состоялась встреча с Послом Исламской Республики Пакистан в Республике Узбекистан Ахмедом Фаруком.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы узбекско-пакистанского сотрудничества, в том числе в контексте подготовки и содержательного наполнения повестки предстоящих переговоров на высшем уровне.
Отмечалось, что на современном этапе отношения между Узбекистаном и Пакистаном вышли на уровень стратегического партнёрства и характеризуются устойчивой положительной динамикой. Подчёркивалось, что двустороннее взаимодействие последовательно развивается по широкому спектру направлений, наполняясь конкретным практическим содержанием.
Особое внимание было уделено тому, что в последнее время узбекско-пакистанские отношения приобрели дополнительный импульс. Это во многом обусловлено совпадением стратегических интересов двух государств, высоким уровнем доверительных и конструктивных отношений между лидерами стран, а также наличием постоянного и институционально выстроенного политического диалога.
В ходе встречи подчёркивалась важность поддержания и расширения регулярных контактов между ведущими аналитическими и исследовательскими центрами двух стран. Отмечалась значимая роль «мозговых» центров в формировании экспертной поддержки двустороннего сотрудничества, выработке согласованных подходов по актуальным вопросам региональной и международной повестки, а также в содействии реализации договорённостей, достигнутых на высшем уровне.
По итогам встречи стороны достигли договорённости о проведении ряда совместных мероприятий, призванных придать дополнительную динамику развитию узбекско-пакистанских отношений, в том числе по линии экспертного и аналитического диалога.
22 января т.г. в г. Брюсселе (Бельгия) состоялся Диалог высокого уровня, организованный Фондом мира Мартти Ахтисаари в партнерстве с председательством Польши в Совете ЕС и Министерством иностранных дел Испании.