Joriy yilning 3-sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida (SMTI) Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YXHT) delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Delegatsiyaga YXHTning Nizolarni oldini olish markazi direktori Ketrin Feron boshchilik qildi. Unga Markaziy Osiyo bo‘limi boshlig‘i Lillian Lengford, YXHTning O‘zbekistondagi loyihalar koordinatori, elchi Antti Karttunen, Shveysariyaning YXHTdagi doimiy vakili elchi Rafael Negeli va Finlyandiyaning YXHTdagi doimiy vakili o‘rinbosari Mari Neuvonen hamrohlik qildilar.
Suhbat chog‘ida tomonlar terrorizm, ekstremizm va radikallashuvning kuchayishi kabi zamonaviy tahdid va xatarlarga qarshi kurashishning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdilar. Markaziy Osiyo va Afg‘onistondagi bugungi vaziyatga ham alohida e’tibor qaratildi.
Yevropa tomoniga O‘zbekistonning Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari va o‘zaro ishonchni mustahkamlash asosiy ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lgan tashqi siyosati haqida ma’lumot berildi.
Mamlakatimizning Afg‘oniston yo‘nalishidagi pozitsiyasi va yondashuvlari, jumladan, mintaqada uzoq muddatli barqarorlikni ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlari haqida so‘z yuritildi. Afg‘onistonda mustahkam tinchlikka erishish mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlashning muhim omili ekani ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida SMTI va YXHT o‘rtasidagi yaqin va muntazam muloqotni davom ettirish, jumladan, mintaqaviy barqarorlik va taraqqiyot masalalariga bag‘ishlangan qo‘shma tadbirlarni o‘tkazishga kelishib olindi.

3 сентября текущего года в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) состоялась встреча с делегацией Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) во главе с директором Центра по предотвращению конфликтов (ЦПК) ОБСЕ Катрин Фирон. Её сопровождали руководитель отдела по Центральной Азии ЦПК Лиллиан Лэнгфорд, координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, посол Антти Карттунен, постоянный представитель Швейцарии при ОБСЕ, посол Рафаэль Нэгели и заместитель Постоянного представителя Финляндии при ОБСЕ Мари Неувонен.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями по актуальным вопросам противодействия современным вызовам и угрозам, таким как терроризм, экстремизм и рост радикализации. Особое внимание было уделено текущей ситуации в Центральной Азии и Афганистане.
Европейская сторона была проинформирована о внешнеполитическом курсе Узбекистана, одним из ключевых приоритетов которого является укрепление добрососедских отношений и взаимного доверия в Центральной Азии.
Были озвучены позиции и подходы нашей страны в афганском направлении, в том числе усилия по обеспечению долгосрочной стабильности в регионе. Подчёркнуто, что достижение прочного мира в Афганистане является ключевым фактором поддержания региональной безопасности.
По итогам встречи достигнута договоренность о дальнейшем поддержании тесного и регулярного диалога между ИСМИ и ОБСЕ, включая проведение совместных мероприятий, посвященных вопросам региональной стабильности и устойчивого развития.
Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на саммите ШОС и в формате «ШОС плюс» 1 сентября 2025 года в Тяньцзине в очередной раз подтвердило активную, выверенную и стратегически выстроенную внешнеэкономическую политику Ташкента.