Туризм марказида хизматларни кўпайтириш вазифаси қўйилди
Bu ulkan majmua Samarqand tumanidagi eshkak eshish kanali bo‘yida barpo etilmoqda. Loyihaning qiymati 381 million dollarni tashkil etadi. Bugungi kunda 8 ta mehmonxona, kongress xoll, «Abadiy shahar» karvonsaroyi qurilmoqda. Mehmonxonalarning ikkitasi 22 qavatli, besh yulduzli, qolganlari to‘rt yulduzli bo‘ladi.
Bu yerda zamonaviy xizmatlarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
- Bizda turistlar kelib tomosha qiladigan bino va obidalar ko‘p. Lekin xizmatlar turi kam, sifati past. Bu markazda ko‘p tarmoqli xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yilishi kerak. Turizm sohasida o‘qiyotgan talabalar shu yerga kelib, amaliyot o‘tashi zarur, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz «Abadiy shahar» karvonsaroyini ham kirib ko‘rdi. Bu joy yurtimizning qadimiy shaharlarini eslatadi, xalqimizning memorlik an’analari, amaliy san’at turlari, milliy taomlar, qadimiy bozorlarimiz ko‘rinishini mujassam etadi.
- Bu yerda tariximiz, madaniyatimiz namoyon bo‘ladi, odamlar bolalari bilan kelib ko‘radi. Shuning uchun binolardagi bezaklar, ranglar me’yorida, milliyligimizga xos bo‘lishi kerak. Karvonsaroy hovlisida hunarmandlar rastasi tashkil qilish ham mumkin, - dedi Prezident.

Глава государства ознакомился с ходом строительства туристического центра "Silk road Samarkand".
Огромный комплекс возводится вдоль гребного канала в Самаркандском районе. Стоимость проекта составляет 381 миллион долларов. Продолжается возведение 8 отелей, конгресс-центра и караван-сарая «Вечный город». Две гостиницы высотой 22 этажа будут пятизвездочными, остальные — четырехзвездочными.
В ходе ознакомления с объектами даны указания по развертыванию широкого спектра современных услуг.
- У нас много архитектурных памятников, которые привлекают внимание туристов. Но спектр услуг небольшой, качество низкое. В этом центре необходимо наладить многофункциональное обслуживание. Сюда должны приезжать и проходить практику студенты, обучающиеся в сфере туризма, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент также посетил караван-сарай «Вечный город». Здесь будут воссозданы образ древних городов нашей страны, традиции зодчества, прикладного искусства, национальной кухни нашего народа, атмосфера старинного восточного базара.
- Это место станет воплощением нашей истории и культуры, люди будут приезжать с семьями. Поэтому декоративное и цветовое оформление зданий должно соответствовать национальным традициям. Во дворе караван-сарая можно будет организовать лавки мастеров-ремесленников, - сказал Президент.