O’zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va Mintaqalararo Tadqiqotlar Institutida Bangladesh milliy mudofaa kolleji rahbari Shayx Mamun Xolid boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Muzokaralar chog'ida mamlakatimizdagi ijtimoiy-siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar, shuningdek, O'zbekiston va Bangladesh o'rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
М.Xolid O'zbekiston rahbariyatining mamlakatda keng ko'lamli islohotlarni amalga oshirish borasidagi hamda xalqaro maydonda mamlakat obro'sini oshirishga xizmat qiladigan pragmatic va konstruktiv tashqi siyosatni ishlab chiqishdagi sa'y-harakatlarini yuqori baholadi. O‘zbekistonda ichki iqtisodiyotning liberalashtirilishi va demokratiya institutlarining mustaxkamlanishi, ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va yapon investitsiyalarini kengayishiga olib kelishi ta’kidlandi.
Bundan tashqari tomonlar, Osiyo mintaqasidagi barqarorlik va taraqqiyotni ta’minlash doirasidagi dolzarb muammolar muxokama qilindi. Shuningdek, hozirgi sharoitda xalqaro xavfsizlikka solinayotgan xavf va xatarlarni o’zgarishi tog’risida firk almashildi.
Suhbat yakunida, tomonlar o‘zaro tahliliy va ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish bo'yicha hamkorlikni kuchaytirish zarurligini ta'kidlashdi. O’zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va Mintaqalararo Tadqiqotlar Instituti hamda Bangladesh milliy mudofaa kolleji o'rtasida kelgusida ilmiy uchrashuvlar o’tkazishga kelishildi va o’zaro hamkorlikni yo’lga qoyishga o’z qiziqishlarini bildirishdi.

В ИСМИ состоялась встреча с делегацией Колледжа национальной обороны Бангладеш во главе с генерал-лейтенантом Шейхом Мамуном Халедом. В ходе переговоров были обсуждены проводимые в республике общественно-политические и социально-экономические реформы, а также нынешнее состояние и перспективы развития двусторонних отношений между Узбекистаном и Бангладеш.
М.Халед высоко оценил усилия правительства Узбекистана, направленные на осуществление всесторонних реформ внутри страны, выстраивание прагматичной и конструктивной внешней политики. Было отмечено, что либерализация национальной экономики и дальнейшее укрепление институтов демократии в Узбекистане открывают новые возможности для расширения повестки двусторонних отношений, углубления торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
Кроме того, стороны обсудили актуальные проблемы обеспечения стабильности и устойчивого развития в регионах Азии. Состоялся обмен мнениями по трансформации вызовов и угроз международной безопасности в современных условиях.
По итогам беседы эксперты двух стран отметили необходимость активизации научно-исследовательских связей, договорились о проведении последующих встреч и выразили заинтересованность в установлении сотрудничества между ИСМИ и Колледжем национальной обороны Бангладеш.
24-25 сентября 2018 года узбекская делегация, возглавляемая директором Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан В.Норовым посетит Бельгию.