SMTI delegatsiyasi Bokuda TDT tahliliy markazlari yig‘ilishida ishtirok etdi
SMTI direktori o‘rinbosari Shafoat Nurullayeva boshchiligidagi delegatsiya 29-sentyabr kuni Bokuda o‘tkazilgan Turkiy davlatlar tashkiloti (TDT) tahliliy markazlarining navbatdagi 11-yig‘ilishida ishtirok etdi.
Ozarbayjon xalqaro munosabatlarni tahlil qilish markazi tomonidan tashkil etilgan tadbirda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Ozarbayjon, Turkiya va Vengriyaning yetakchi "aql markazlari"ning taniqli vakillari ishtirok etdi.
Ochiq munozaralar doirasida forum ishtirokchilari turkiy davlatlar o‘rtasidagi siyosiy-diplomatik, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi munosabatlarning rivojlanish dinamikasini muhokama qildilar.
TDT doirasida amalga oshirilayotgan "O‘rta yo‘lak", "Turkiy investitsiya jamg‘armasi" va "TDT Taraqqiyot banki" kabi strategik loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
SMTI direktori o‘rinbosari Shafoat Nurullayeva tashkilotga a’zo mamlakatlar o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari haqida nutq so’zladi. Uning qayd etishicha, hamkorlikning yangi bosqichida savdo, sanoat kooperatsiyasi, transport va iqtisodiyotni raqamlashtirish eng istiqbolli sohalar hisoblanadi.
Ekspert O‘zbekistonning Tashkilot doirasida o‘zaro savdoni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratayotganini ta’kidlab o‘tdi. Bugungi kunda TDT davlatlari birgalikda Xitoy va Rossiyadan keyin mamlakatning uchinchi eng muhim tashqi savdo hamkori hisoblanadi. 2024-yilda o‘zaro savdo hajmi 10 milliard dollarga yaqinlashdi, bu esa O‘zbekiston umumiy tashqi savdo aylanmasining 15 foizini tashkil etadi.
Ushbu ijobiy dinamikani saqlab qolish va tezlashtirish uchun, mutaxassisning so‘zlariga ko‘ra, Prezident Shavkat Mirziyoyevning tashabbuslarini hayotga tatbiq etish muhimdir. Savdo operatsiyalarini soddalashtiradigan va tezlashtiradigan "TURK-TREYD" onlayn platformasini yaratish, shuningdek, mamlakatlar o‘rtasidagi ayirboshlashning o‘sishiga hissa qo‘shadigan savdoni kengaytirish bo‘yicha Amaliy dasturni qabul qilish shular jumlasidandir."
SMTI ekperti o‘zaro hamkorlikning keyingi yo‘nalishi sifatida sanoat kooperatsiyasini alohida qayd etdi. O‘zbekiston bu sohani rivojlantirishni faol rag‘batlantirishi va TDTga a’zo davlatlar kapitali ishtirokida yangi korxonalar tashkil etilishini qo‘llab-quvvatlashi qayd etildi. 2025-yilga kelib, bunday korxonalar soni 4 mingtaga yaqinlashib, 2019-yilga nisbatan 60 foizga ko‘paydi. Shuningdek, bu kompaniyalarning ulushi mamlakatdagi xorijiy kapital ishtirokidagi barcha korxonalarning taxminan 20 foizini tashkil etmoqda.
Transport sohasidagi hamkorlikka ham alohida urg‘u berildi. SMTI vakilining so‘zlariga ko‘ra, turkiy davlatlar jahon iqtisodiyotida o‘zining tranzit ahamiyatining barqaror o‘sishini namoyish etmoqda. "O‘rta yo‘lak" orqali yuk tashish hajmi 2024-yilda 4,5 million tonnani tashkil etib, 2020-yilga nisbatan qariyb 6 barobar oshgani buning yaqqol tasdig‘idir. Ekspertning ta’kidlashicha, bunday dinamika boshqa infratuzilma loyihalari, jumladan, "Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston" temir yo‘lining strategik zarurligini ko‘rsatadi.
Tadbir davomida turkiy davlatlar ekspertlari va TDT Kotibiyati vakillari O‘zbekistonning tashkilotni mustahkamlashdagi muhim rolini e’tirof etdilar. Ularning fikricha, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tashabbuslari umumturkiy makonda davlatlararo aloqalarni chuqurlashtirish uchun kuchli turtki bo‘lmoqda.
Bugungi kunda O‘zbekiston TDT transformatsiyasi jarayonining asosiy ishtirokchilaridan biri ekani alohida ta’kidlandi.
Uning hissasi nafaqat tashkilotning konseptual-huquqiy bazasini mustahkamlashda, balki institutsional-tashkiliy mexanizmlarni takomillashtirishda ham namoyon bo’lmoqda. Tadbir ishtirokchilari Toshkent Tashkilotga a’zo barcha davlatlar uchun o‘zaro manfaatli masalalar muhokama qilinadigan muhim muloqot maydoniga aylanib borayotganini e’tirof etdilar.

Делегация ИСМИ во главе с заместителем директора Шафоат Нуруллаевой приняла участие в очередном 11-ом совещании аналитических центров Организации тюркских государств (ОТГ), которое состоялось 29 сентября в Баку.
В мероприятии, организованном Центром анализа международных отношений Азербайджана, приняли участие видные представители ведущих «мозговых центров» Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Азербайджана, Турции и Венгрии.
В рамках открытых дискуссий участники форума обсудили динамику развития отношений между тюркскими государствами в политико-дипломатической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
Особое внимание было уделено продвижению реализуемых в рамках ОТГ стратегических проектов, таких как «Срединный коридор», «Тюркский инвестиционный фонд» и «Банк развития ОТГ».
Заместитель директора ИСМИ Шафоат Нуруллаева выступила с докладом о приоритетных направлениях экономического сотрудничества стран-участниц объединения. Как она отметила, наиболее перспективными сферами на новом этапе взаимодействия являются торговля, промышленная кооперация, транспорт и цифровизация экономики.
Эксперт подчеркнула, что Узбекистан уделяет повышенное внимание укреплению взаимной торговли в рамках Организации. Сегодня государства ОТГ в совокупности являются третьим по значимости внешнеторговым партнёром страны после Китая и России. В 2024 году объём взаимной торговли составил около 10 млрд долларов, что соответствует 15% от общего внешнеторгового оборота Узбекистана.
Для поддержания и ускорения этой положительной динамики, по словам специалиста, важно воплотить в жизнь инициативы Президента Шавката Мирзиёева. В их числе создание онлайн-платформы «ТУРК-ТРЕЙД», которая упростит и ускорит торговые операции, а также принятие Практической программы по расширению торговли, способствующей росту обмена между странами».
В качестве следующего направления взаимодействия эксперт ИСМИ особо выделила промышленную кооперацию. Было отмечено, что Узбекистан активно стимулирует развитие этой сферы и поддерживает создание новых предприятий с участием капитала государств-участников ОТГ. К 2025 году их число достигло около 4 тыс., увеличившись на 60% по сравнению с 2019 годом, а доля таких компаний составляет примерно 20% от всех предприятий с иностранным капиталом в стране.
В выступлении также был сделан особый акцент на взаимодействии в транспортной сфере. Как отметила представитель ИСМИ, тюркские государства демонстрируют устойчивый рост своей транзитной значимости в мировой экономике. Ярким подтверждением этому стал объём грузоперевозок по «Срединному коридору», который в 2024 году достиг 4,5 млн тонн – почти в шесть раз больше, чем в 2020 году. Такая динамика, подчеркнула узбекская сторона, наглядно демонстрирует стратегическую востребованность и других инфраструктурных проектов, включая железную дорогу «Китай–Кыргызстан–Узбекистан».
В ходе мероприятия эксперты тюркских стран и представители Секретариата ОТГ подчеркнули значимую роль Узбекистана в укреплении организации. По их оценке, инициативы Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева становятся мощным стимулом для углубления межгосударственных связей на общетюркском пространстве.
Отмечалось, что сегодня Узбекистан выступает одним из ключевых участников процесса трансформации ОТГ.
Его вклад выражается не только в укреплении концептуально-правовой базы объединения, но и в совершенствовании институционально-организационных механизмов. Участники мероприятия признали, что Ташкент постепенно превращается в важную диалоговую площадку, где обсуждаются вопросы, представляющие взаимный интерес для всех государств-членов Организации.
Делегация Узбекистана во главе с директором Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдором Ариповым принимает участие в работе 22-го ежегодного заседания Международного дискуссионного клуба «Валдай», которое проходит в Сочи с 29 сентября по 2 октября.
01.10.2025Следующее
2 октября этого года в возрасте 75 лет ушел из жизни наш уважаемый коллега, ведущий научный сотрудник Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Сайдахмедов Сайдакмаль Арипович.