O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori Eldor Aripov forumning “Koreya Respublikasi va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi strategik muloqot” mavzusidagi sessiyasida ma’ruza qilib, kuzatilayotgan barqaror iqtisodiy rivojlanish, mintaqaviy birlashuv, chegaralar ochilishi, aholi soni ko‘payishi va geosiyosiy faol markazlarga yaqinligi mintaqaning geostrategik ahamiyatini oshirishini ta’kidladi. Yangi Markaziy Osiyo yetakchi davlatlar, jumladan Janubiy Koreya uchun “chorlovchi nuqta”ga aylanib bormoqda.
“Oxirgi 7 yilda Markaziy Osiyo davlatlarining yalpi ichki mahsuloti 6,3 foiz, mintaqalararo savdo hajmi 4,4 barobar, o‘zaro investitsiya qariyb ikki barobar o‘sdi”, – qayd etdi ekspert.
O‘z navbatida, Koreyaning Markaziy Osiyo davlatlari bilan aloqalarini yuqori baholagan holda, SMTI direktori bu munosabatlar mustahkam poydevorga asoslangani, vaqt sinovidan o‘tgani va keng qamrovli ekanini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Seul Markaziy Osiyo davlatlari iqtisodiyotini modernizatsiya qilishga ulkan hissa qo‘shmoqda. Koreya tomonidan kiritilgan investitsiya avtomobilsozlik, kimyo, metallurgiya, neft va gaz, axborot-kommunikatsiya kabi ko‘plab tarmoqlar jadal rivojlanishiga turtki bermoqda.
Eldor Aripov diplomatik munosabat o‘rnatilganidan buyon Markaziy Osiyo davlatlari bilan Janubiy Koreya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash 600 barobar ko‘payganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Ushbu ko‘rsatkich 1992 yil 15 million dollar edi, 2023 yil 10 milliard dollardan oshdi. Koreya sarmoyasining mintaqadagi umumiy miqlori 18 milliard dollarlik dovondan o‘tdi.
Seul 2007 yil birinchilardan bo‘lib “Markaziy Osiyo+Koreya Respublikasi” formatini yo‘lga qo‘ydi, barqaror rivojlanishni ta’minlash va mintaqa mamlakatlarida muhim ijtimoiy-iqtisodiy loyihalar amalga oshirishga salmoqli hissa qo‘shmoqda.
SMTI direktori so‘zlariga ko‘ra, Janubiy Koreya yetakchisining Markaziy Osiyoga yaqinda uyushtirgan tashrifi chog‘ida taqdim etilgan “K-Silk ROAD” yangi tashabbusi Seulning mintaqa bilan uzoq muddatli hamkorlikni kuchaytirishga intilishining yaqqol isbotidir. Janubiy Koreyaning “Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi” formatida birinchi sammitini 2025 yil Seulda o‘tkazish to‘g‘risidagi qarori hamkorligimizni yanada chuqurlashtirishga kuchli turtki beradi”, – deya ta’kidladi ekspert.
E.Aripov Markaziy Osiyo va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi sheriklikning bugungi darajasi haqida gapirarkan, ikki tomolama hamkorlikning erishilgan darajasi hayratlanarli ekani va shu bilan birga mamlakatlarimizdagi ulkan salohiyatni umuman aks ettirmasligini qayd etdi.
Shu munosabat bilan, ekspertning fikricha, ko‘p tomonlama hamkorlikni sezilarli darajada mustahkamlash uchun quyidagi yo‘nalishlarda aniq takliflar ishlab chiqish maqsadga muvofiq.
Birinchidan, Janubiy Koreya tajribasi va texnologiyalari transferi hamda Markaziy Osiyo davlatlarining ulkan ishlab chiqarish va resurs salohiyatidan foydalanish asosida sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish alohida ahamiyatga ega.
Ikkinchidan, muhim yo‘nalishlardan yana biri – barqaror va xavfsiz ta’minot zanjirini yaratish. Koreyaning 2030 yilgacha mo‘ljallangan strategik texnologiyalarni rivojlantirishda jahon yetakchiligiga erishishga qaratilgan ulkan va uzoq muddatli maqsadini hisobga olsak, Markaziy Osiyo davlatlari muhim kamyob yer elementlari sohasida yo‘nalishlar yaratish bo‘yicha ishonchli hamkor bo‘lishi mumkin.
Uchinchidan, ekspert aytishicha, ekologik barqarorlikni oshirish va iqlim o‘zgarishiga moslashish hamkorlikning yana bir ustuvor yo‘nalishi hisoblanadi. Qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish, suvni tejovchi va ekologik toza zamonaviy texnologiyalarni joriy etish uchun Janubiy Koreyaning boy tajribasi va sarmoyalarini jalb etish ayni masalada muhim o‘rin tutadi.
To‘rtinchidan, Institut direktori qayd etishicha, inson kapitalini rivojlantirish o‘zaro munosabatlarni chuqurlashtirishda muhim omil bo‘lishi lozim. Ta’lim hamkorlikning yetakchi sohasiga aylanishi kerak va bu Janubiy Koreyaning ilg‘or tajribasi, standarti asosida kadrlar tayyorlash bo‘yicha hamkorlikni oshirish imkonini beradi.
Beshinchidan, mehnat migratsiyasi sohasida hamkorlikni kengaytirish ustuvor vazifa ekani alohida qayd etildi. Janubiy Koreyada kuchayib borayotgan demografik inqiroz fonida Markaziy Osiyo aholisi soni o‘sishi va ta’limning yuqori darajasi hisobiga mehnat resurslarining muhim yetkazib beruvchisi bo‘lishi mumkin.
Oltinchidan, mutaxassis xulosasiga ko‘ra, hamkorlikni chuqurlashtirishda madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlash muhim ahamiyatga ega. Bu borada Koreya va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi o‘ziga xos “bog‘lovchi ko‘prik” va ishonchli poydevor sifatida yirik koreys diasporasining o‘rni beqiyos. Shu o‘rinda, SMTI direktori mintaqa mamlakatlaridagi milliy koreys madaniyat markazlarining faol ko‘magida har yili “Markaziy Osiyodagi koreys diaspora tarmoqlari” Forumini o‘tkazish amaliyotini yo‘lga qo‘yishni taklif qildi. Bu nafaqat mintaqamizda istiqomat qilayotgan koreyslar milliyligini saqlash, balki xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik, o‘zaro hamjihatlik rishtalarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
“Bu sohalarning barchasida koreyalik hamkorlarimiz bilan maqsadli va muvaffaqiyatli hamkorlik qilishimizga to‘liq ishonaman, – dedi Eldor Aripov.
Eslatib o‘tamiz, ushbu Forum ko‘p tomonlama sheriklikni rivojlantirish maqsadida 2021 yil tashkil etilgan. Anjuman Forum 2021-2022 yillari Seulda, 2023 yil Toshkentda SMTI bilan hamkorlikda o‘tkazilgan.
Joriy yil 4 oktabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktorining birinchi o‘rinbosari Akramjon Ne’matov boshchiligidagi ekspertlar delegatsiyasining tadqiqot safari doirasida Turkiyaning yetakchi “aql markazi” – Siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy tadqiqotlar fondi (SETA) vakillari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.

7 октября в г. Сеуле состоялся четвертый «Форум по культуре и стратегиям Корейского полуострова и стран Севера», организованный корейским Центром международных региональных исследований Университета иностранных языков Ханкук (CIAS).
В мероприятии приняли участие главы дипломатических миссий стран Центральной Азии, Азербайджана, Грузии и Турции, аккредитованные в Республике Корея, а также представители международных организаций и СМИ. Впервые на Форуме были приглашены директора стратегических исследовательских институтов государств ЦА.
Директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Узбекистана (ИСМИ) Элдор Арипов выступил на сессии под названием: «Стратегический диалог между Республикой Корея и странами Центральной Азии».
В рамках своего выступления Элдор Арипов заявил, что наблюдаемая устойчивая динамика экономического развития в ЦА, вкупе с региональной консолидацией, открытием границ, растущим населением и близостью к центрам геополитической активности повышает геостратегическую значимость региона. Новая Центральная Азия становится «точкой притяжения» для мировых держав и ведущих государств, в том числе Южной Кореи.
«За последние 7 лет совокупный объем ВВП стран ЦА вырос на 6,3%, внутрирегиональная торговля возросла в 4,4 раза, объёмы взаимных инвестиций выросли почти в 2 раза», - констатировал эксперт.
В свою очередь, высоко оценивая взаимоотношения Кореи со странами Центральной Азии, директор ИСМИ особо подчеркнул, что они зиждутся на мощном фундаменте, прошли испытание временем и носят всеобъемлющий характер.
По его словам, Сеул вносит огромный вклад в модернизацию экономики государств Центральной Азии. Благодаря корейским инвестициям динамичный импульс развития получили автомобилестроительная, химическая, металлургическая, нефтегазовая, информационно-коммуникационная и многие другие отрасли.
Элдор Арипов с удовлетворением отметил, что с момента установления дипотношений товарооборот между странами ЦА и Южной Кореей вырос в 600 раз: с 15 миллионов долл. в 1992 г. до более чем 10 миллиардов долл. в 2023 г., а совокупный объем накопленных корейских инвестиций в регионе превысил 18 миллиардов долл.
При этом, указал он, Сеул, одним из первых установил формат «ЦА+РК» в 2007 г., продолжает вносить значительный вклад в обеспечение устойчивого развития и реализацию важных социально-экономических проектов стран региона.
Также, по убеждению директора ИСМИ, новая инициатива сотрудничества «K-Silk ROAD», представленная в ходе недавнего визита южнокорейского лидера в ЦА, является яркой демонстрацией приверженности Сеула по наращиванию долгосрочного взаимодействия с регионом. «Решение Южной Кореи провести в 2025 г. в Сеуле первый саммит лидеров в формате «Центральная Азия-Республика Корея» придаст большой импульс дальнейшему углублению нашего сотрудничества», -подчеркнул эксперт.
В то же время, говоря о текущем уровне взаимодействия между ЦА и Республикой Корея, Э.Арипов заявил, что «достигнутый уровень сотрудничества впечатляет, но абсолютно не отражает тот огромный потенциал, который накоплен нашими странами».
В этой связи, в целях кратного усиления многостороннего взаимодействия, эксперт полагает целесообразным выработать конкретные предложения в следующих направлениях.
Во-первых, особую актуальность, на его взгляд, обретает развитие промышленной кооперации на основе трансфера южнокорейского опыта и технологий, а также использования огромного производственного и ресурсно-сырьевого потенциала стран ЦА.
Во-вторых, по словам Э.Арипова, другим важным направлением является выстраивание устойчивых и безопасных цепочек поставок. Учитывая амбициозные и долгосрочные цели Кореи достичь к 2030 г. глобального лидерства в развитии стратегических технологий, страны ЦА могут выступить в качестве надежных партнеров в создании маршрутов в сфере критически важных редкоземельных элементов.
В-третьих, полагает эксперт, это повышение экологической устойчивости и адаптация к изменениям климата. Важную роль в этих вопросах может сыграть привлечение богатого опыта и инвестиций Южной Кореи для развития ВИЭ, внедрения современных водосберегающих и экологически чистых технологий.
В-четвертых, убежден директор Института, несущей конструкцией сотрудничества должно стать развитие человеческого капитала. С его слов, образовательная сфера должна стать «якорным» направлением сотрудничества, что позволит наращивать взаимодействие в подготовке кадров на основе лучших передовых практик и стандартов Южной Кореи.
В-пятых, отметил он, приоритетом является расширение сотрудничества в сфере трудовой миграции. На фоне усиления демографического кризиса в Южной Корее, ЦА может выступить важным поставщиком трудовых ресурсов, учитывая ее увеличивающийся прирост населения и высокий уровень образования.
В-шестых, подытожил специалист, укрепление культурно-гуманитарных связей имеет важное значение в углублении взаимодействия. Бесценным активом в этом отношении выступает многочисленная корейская диаспора, являющаяся «связующим мостом» и надежным фундаментом особого характера отношений между Кореей и странами ЦА. В данном контексте, директор ИСМИ предложил запустить практику проведения ежегодного Форума «Сети корейской диаспоры в Центральной Азии» при активном содействии национальных корейских культурных центров в странах региона. По его словам, это будет способствовать как сохранению национальной идентичности корейцев, проживающих на территории нашего региона, так и дальнейшему укреплению уз дружбы, добрососедства, сплоченности и взаимопонимания между нашими народами.
«Я абсолютно уверен, что по всем этим направлениям мы сможем целенаправленно и успешно работать с нашими корейскими партнёрами», -заключил Элдор Арипов.
Напоминаем, что данный Форум запущен в 2021 г. в целях содействия сотрудничеству между Республикой Корея и странами, расположенными в северной части от Корейского полуострова (Центральная Азия, страны Кавказа, Восточная Европа). В 2021 - 2022 гг. форумы прошли в Сеуле, в 2023 г.- в Ташкенте при сотрудничестве с ИСМИ.
4 октября текущего года в рамках исследовательской поездки делегации экспертов Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) во главе с первым заместителем директора Акрамжоном Неъматовым в Турцию состоялась встреча с представителями ведущего «мозгового центра» – Фонда политических, экономических и социальных исследований (SETA).