Poytaxtimizda "Markaziy Osiyo - 2050: umumiy farovonlik va barqarorlik sari" mavzusida birinchi mintaqaviy forsayt-seminar bo‘lib o‘tmoqda.
Mintaqaning beshta davlati vakillarini – davlat idoralari mutaxassislari, "aql markazlari" ekspertlari va ilmiy jamoatchilik vakillarini birlashtirgan forum Markaziy Osiyo kelajagi uchun umumiy strategik qarashni shakllantirishga, mintaqaviy tashabbuslarni birgalikda ilgari surish va amalga oshirish maqsadida barqaror siyosiy-ekspert hamkorligini yo‘lga qo‘yishga qaratilgan.
Tadbir Strategik islohotlar agentligi tomonidan O’zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institute (SMTI), Markaziy Osiyo xalqaro instituti hamda Qozog'iston Respublikasi Strategik rejalashtirish va islohotlar agentligi bilan hamkorlikda o’tkazilmoqda.
2050-yilgacha boʼlgan demografiya, energetika, iqlim, suv, transport integratsiyasi va inson kapitali bo’yicha prognozlar ekspertlar diqqat markazida bo’ldi. Mintaqadagi mamlakatlar oʼrtasida sanoat kooperatsiyasi va iqtisodiy jihatdan bir-birini to‘ldirishi masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
SMTI direktorining birinchi o‘rinbosari Akramjon Ne’matov ta’kidlaganidek, mazkur seminar O‘zbekistonning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari Maslahat uchrashuvlariga raislik qilishi doirasida o‘tkazilmoqda. Ushbu tadbir O‘zbekiston rahbari Shavkat Mirziyoyevning Markaziy Osiyoda uzoq muddatli hamkorlik kun tartibini shakllantirish zarurligi haqidagi tashabbusini amalga oshirishga qaratilgan.
Xususan, ekspert ta’kidlaganidek, 2024-yil 9-avgustda Ostonada bo‘lib o‘tgan sammit davomida O‘zbekiston Prezidenti ekspertlar hamjamiyatini mintaqaviy hamkorlik mexanizmlarini yanada takomillashtirish, uzoq muddatli o‘zaro aloqalar kun tartibini amaliy mazmun bilan to‘ldirish bo‘yicha konseptual tavsiya va takliflar ishlab chiqishga chaqirdi.
Akramjon Ne’matovning fikricha, jahon siyosatidagi o‘sib borayotgan va uzoq muddatli bo‘lishi kutilayotgan beqarorlik sharoitida, mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash har qachongidan ham ko‘proq talab etilmoqda.
Ayni paytda mintaqa jadal transformatsiya bosqichidan o‘tmoqda - Markaziy Osiyo davlatlari iqtisodiyoti izchil ravishda rivojlanib bormoqda, ularning global jarayonlarga ishtiroki kengaymoqda, shuningdek, mintaqaning energetika, transport, suv va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashdagi o‘rni tobora muhim ahamiyat kasb etmoqda.
A.Ne’matovning aytishicha, hozirgi kunda mintaqada kuzatilayotgan ijobiy jarayonlar mintaqadan tashqaridagi hamkorlarning Markaziy Osiyoga bo‘lgan qiziqishini oshirmoqda. Bu esa, o‘z navbatida, mintaqani jahon kuchlari va yetakchi davlatlarni o‘ziga jalb qiluvchi markazga aylantirmoqda.
Shu munosabat bilan, mutaxassisning fikricha, bugun Markaziy Osiyo taqdirini qo‘lga olish imkoniyatini qo‘ldan boy bermaslik juda muhimdir. Mintaqaning barqaror rivojlanishi uchun mamlakatlarimiz resurslarini va ichki imkoniyatlarini safarbar etishimiz lozim. Bundan tashqari, mintaqadan tashqari ishtirokchilarning turli manfaatlarini muvofiqlashtirish va ularni ijobiy yo‘nalishga yo‘naltirish maqsadida kuch-g‘ayratlarimizni birlashtirish ham muhim ahamiyat kasb etadi.
"Kelajakni shunchaki bashorat qilish emas, balki uni loyihalash zarur. Mintaqamizni 2050-yilda qanday ko‘rishni istayotganimiz haqidagi savolga chuqur mulohaza bilan yondashish muhim. Aniq strategiyaning mavjudligi mintaqamiz oldida turgan ustuvor vazifalarni hal etishga resurslarni maqsadli yo‘naltirish imkonini beradi," - dedi SMTI vakili.
A.Ne’matov ishtirokchilarning nufuzli tarkibi, harakatlarning muvofiqligi va hozirgi tendensiyalarni anglash uzoq muddatli istiqbolda Markaziy Osiyoni rivojlantirishning amaliy ssenariylarini atroflicha muhokama qilish va ishlab chiqishga imkon berishiga ishonch bildirdi. Shuningdek, ishlab chiqilgan tashabbuslar Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining kelgusi Maslahat uchrashuvining kun tartibini boyitishda qo‘llanilishi mumkinligini ta’kidladi.
Tadbir Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegatsiyasi ko‘magida o‘tkazilmoqda.
TSTM direktori O‘zbekiston Milliy axborot agentligiga bergan intervyusida 20-21 may kunlari "Tinchlik, do‘stlik va farovonlikning umumiy makonini barpo etish" mavzusida Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlik bo‘yicha Termiz muloqotining bo’lib o’tgan birinchi yig‘ilishi yakunlariga oid baholari bilan o‘rtoqlashdi.

В столице начался первый региональный форсайт-семинар «Центральная Азия – 2050: прокладывая пути к совместному процветанию и стабильности».
Форум, объединивший представителей всех пяти стран региона – специалистов государственных органов, экспертов «мозговых центров», академического сообщества, нацелен на формирование общего стратегического видения будущего Центральной Азии, налаживание устойчивого политико-экспертного взаимодействия в целях совместного продвижения и воплощения региональных инициатив.
Мероприятие проводится Агентством стратегических реформ при Президенте Республики Узбекистан в партнерстве с Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ), Международным институтом Центральной Азии и Агентством по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
В центре внимания экспертов – прогноз до 2050 года с фокусом на демографию, энергетику, климат, водные ресурсы, транспортную интеграцию и человеческий капитал. Отдельное внимание уделено вопросам промышленной кооперации и экономической взаимодополняемости стран региона.
Как отметил первый заместитель директора ИСМИ Акрамжон Неъматов, семинар проводится в рамках председательства Узбекистана в Консультативных встречах глав государств Центральной Азии, является реализацией инициативы лидера Узбекистана Шавката Мирзиёева о необходимости формирования повестки долгосрочного партнерства в Центральной Азии.
В частности, как подчеркнул эксперт, в ходе саммита в Астане 9 августа 2024 года Президент Узбекистана призвал экспертное сообщество выработать концептуальные рекомендации и предложения по дальнейшему совершенствованию механизмов регионального сотрудничества, наполнению практическим содержанием повестки долгосрочного взаимодействия.
По мнению Акрамжона Неъматова, в условиях растущей турбулентности в мировой политике, которая, по всей видимости, будет иметь затяжной характер, укрепление регионального сотрудничества становится как никогда востребованным.
В настоящее время регион переживает динамичный этап трансформации - поступательно развиваются экономики государств ЦА, растет их вовлечённость в глобальные процессы, возрастает роль региона в обеспечении энергетической, транспортной, водной и продовольственной безопасности.
По словам А.Неъматова, позитивные процессы, которые в настоящее время наблюдаются в регионе, повышают интерес внерегиональных партнеров к Центральной Азии, превращая регион в точку притяжения мировых держав и ведущих государств.
В этой связи, по словам эксперта, сегодня крайне важно не упустить возможность и взять судьбу Центральной Азии в свои руки. Необходимо мобилизовать ресурсы и внутренние резервы наших стран в интересах устойчивого развития региона. Более того, важно консолидировать усилия и сопрягать различные интересы внерегиональных акторов, направляя их в конструктивное русло.
«Будущее следует не просто предугадывать – его необходимо проектировать. Важно осмысленно подойти к вопросу – каким мы хотим видеть наш регион в 2050 году? Наличие четкой стратегии позволит определить ресурсы для их адресного направления на решение приоритетных задач, стоящих перед нашим регионом», - заявил представитель ИСМИ.
А.Неъматов выразил уверенность, что представительный состав участников, согласованность действий и понимание текущих трендов позволят всестороннее обсудить и выработать жизнеспособные сценарии развития Центральной Азии в долгосрочной перспективе, а наработанные инициативы смогут быть использованы при наполнении повестки предстоящей Консультативной встречи глав государств ЦА.
Мероприятие проводится при содействии Делегации Европейского союза в Узбекистане.
19-21 мая в Термезе прошел международный форум — Термезский диалог по взаимосвязанности Центральной и Южной Азии.