Eldor Aripov Vashingtonda AQShning yetakchi "aql markazlari" vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi
Joriy yilning 14-16-sentyabr kunlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori Eldor Aripov Vashingtonga xizmat safari bilan tashrifi doirasida AQShning yetakchi tahlil markazlari vakillari bilan bir qator samarali uchrashuvlar o‘tkazdi.
Yaqin Sharq va Janubiy Osiyo strategik tadqiqotlar markazi (NESA) professori Brian Todd, Kaspiy siyosati markazining katta ilmiy xodimi va Kaspiy mintaqasi tadqiqotlari bo‘yicha direktori Erik Rudenshold hamda Jorjtaun universiteti qoshidagi Yevroosiyo, Rossiya va Sharqiy Yevropa tadqiqotlari markazi direktori, professor Maykl Devid-Foks bilan muzokaralar olib borildi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston - AQSH munosabatlarini yanada mustahkamlash istiqbollarini muhokama qilishga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, AQShning Markaziy Osiyodagi siyosati, jumladan, "C5+1" muloqoti doirasidagi hamkorlik yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
Amerika tahlil markazlari vakillari joriy yilning 5 sentyabrida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va AQSH Prezidenti Donald Tramp o‘rtasida bo‘lib o‘tgan telefon suhbatini alohida ta’kidlab o‘tdilar. Tahlilchilar ushbu muloqotni O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi oliy darajadagi konstruktiv munosabatlarning mustahkamligini ko‘rsatuvchi muhim omil sifatida baholashdi.
Ekspertlar tomonidan "Yangi O‘zbekiston" strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan islohotlar qo‘llab-quvvatlanayotgani alohida ta’kidlandi. Amerikalik suhbatdoshlar ularning izchilligi va qattiyligini shuningdek, iqtisodiyotni har tomonlama modernizatsiya qilish, institutsional yangilanish va aholi turmush darajasini barqaror oshirishga qaratilganini ta’kidladilar.
Uchrashuv ishtirokchilari so‘nggi yillarda savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning ijobiy rivojlanish sur’atini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Xususan, 2024-yilda O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi tovar aylanmasi 15 foizga o‘sdi. Istiqbolli qo‘shma loyihalar portfeli fuqaro aviatsiyasi, muhim mineral xomashyolarni o‘zlashtirish, elektrotexnika sanoati, energetika, qishloq xo‘jaligi, raqamli texnologiyalar, moliya sektori, innovatsiyalar va ta’lim kabi keng qamrovli sohalarni o‘z ichiga oladi.
Bundan tashqari, xavfsizlikni ta’minlash sohasida, jumladan terrorizm, ekstremizm va noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashish yo‘nalishlarida samarali hamkorlik amalga oshirilayotgani ta’kidlandi.  Shuningdek, madaniy-gumanitar almashinuvlar jadal kengaymoqda, Toshkentda AQShning nufuzli universitetlari filiallari muvaffaqiyatli faoliyat yuritib, akademik muloqot va madaniyatlararo o‘zaro tushunishni mustahkamlashga hissa qo‘shmoqda.
Muzokaralarning alohida mavzusi SMTI va AQSHning tahliliy hamda ilmiy-tadqiqot tuzilmalari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish va chuqurlashtirish masalasi bo‘ldi. O‘zbekiston va Amerika o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklikni yanada mustahkamlash uchun qo‘shma g‘oyalar va amaliy takliflar ishlab chiqishga qaratilgan ekspertlar muloqotini faollashtirish muhimligi ta’kidlandi.

В период с 14 по 16 сентября текущего года директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдор Арипов находился с рабочим визитом в Вашингтоне, где провёл ряд содержательных встреч с представителями ведущих аналитических центров США.
Состоялись переговоры с профессором Центра стратегических исследований Ближнего Востока и Южной Азии (NESA) Брианном Тоддом, старшим научным сотрудником и директором по исследованиям Каспийского региона в Центре каспийской политики Эриком Руденшольдом, а также директором Центра евразийских, российских и восточноевропейских исследований при Джорджтаунском университете, профессором Майклом Дэвидом-Фоксом.
В ходе бесед особое внимание было уделено обсуждению перспектив дальнейшего укрепления узбекско-американских отношений. Также состоялся обстоятельный обмен мнениями относительно политики США в Центральной Азии, включая сотрудничество в рамках многостороннего формата «С5+1».
Представители американских аналитических центров особо отметили состоявшийся 5 сентября текущего года телефонный разговор между Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и Президентом США Дональдом Трампом. Аналитики расценивают этот диалог как важный показатель прочности конструктивных отношений между Узбекистаном и США на высшем уровне.
Экспертами отдельно была подчеркнута поддержка реформ, реализуемых в рамках стратегии «Новый Узбекистан». Американские собеседники отметили их последовательность и необратимый характер, а также нацеленность на всестороннюю модернизацию экономики, институциональное обновление и устойчивое повышение уровня жизни населения.
Участники встреч с удовлетворением констатировали положительную динамику торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества в последние годы. Так, в 2024 году товарооборот между Узбекистаном и США увеличился на 15 процентов. Портфель перспективных совместных проектов охватывает широкий спектр отраслей, включая гражданскую авиацию, освоение критически важных минеральных ресурсов, электротехническую промышленность, энергетику, сельское хозяйство, цифровые технологии, финансовый сектор, инновации и образование.
Кроме того, было отмечено эффективное взаимодействие в сфере обеспечения безопасности, в том числе по таким направлениям, как борьба с терроризмом, экстремизмом и незаконной миграцией. Наряду с этим, активно расширяются культурно-гуманитарные обмены, в Ташкенте успешно функционируют филиалы ведущих американских университетов, способствующие укреплению академического диалога и межкультурного взаимопонимания.
Отдельной темой переговоров стало расширение и углубление сотрудничества между ИСМИ и американскими аналитическими и научно-исследовательскими структурами. Подчёркнута важность активизации экспертного диалога, направленного на выработку совместных идей и практических предложений по дальнейшему укреплению многопланового партнёрства между Узбекистаном и США.
14.09.2025Следующее
16 сентября т.г. в рамках визита делегации Республики Узбекистан в Соединённые Штаты Америки в здании «Рэйбурн Хаус Офис Билдинг», одном из крупнейших и наиболее значимых офисных комплексов Конгресса США была организована презентация книги «Новый Узбекистан: путь Шавката Мирзиёева».