BMT shtab-kvartirasi o‘zining siyosat va tinchlik o‘rnatish masalalari bo‘yicha asosiy departamenti orqali Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi muloqot va sheriklikni mustahkamlash uchun yangi mintaqaviy platformaga aylanishi kerak bo‘lgan Farg‘ona tinchlik forumi haqida ma’lumot berdi. Bu mazkur tadbirning ahamiyati nafaqat mintaqa, balki butun xalqaro hamjamiyat uchun muhim voqea ekanini yana bir bor ta’kidlaydi.
Eslatib o‘tamiz, Forum joriy yilning 15-16-oktyabr kunlari Farg‘ona shahrida bo‘lib o‘tdi. Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi, YeXHT, Yevropa Ittifoqi, shuningdek, qator xalqaro va milliy hamkorlar tomonidan tashkil etildi.
Tadbirga 500 dan ortiq mehmon, jumladan, Markaziy Osiyo, MDH, Osiyo, Yevropa va Amerika mamlakatlaridan 300 dan ortiq ishtirokchi tashrif buyurdi.
Farg‘onadagi uchrashuvning muhim xususiyati uning inklyuziv xarakteri bo‘ldi - unda nafaqat davlat organlari, ekspert va ilmiy-akademik doiralar vakillari, balki fuqarolik jamiyati faollari, jumladan, yoshlar, xotin-qizlar jamoalari ham ishtirok etdi.
Forum keng qamrovli muloqot maydoniga aylandi, xususan, uchta chegaradosh Farg‘ona, O‘sh va Botken viloyatlari hokimlarining alohida uchrashuvi bo‘lib o‘tdi, unda hududlar rahbarlari hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar va o‘zlariga ishonib topshirilgan hududlarda tinchlik va barqaror rivojlanishni ta’minlash maqsadida ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirishga kelishib oldilar.
Farg‘ona forumi fuqarolik jamiyati, mahalla fuqarolar yig‘inlari, yoshlar tashkilotlari vakillariga ham vodiy obodligini ta’minlashga qaratilgan qo‘shma loyiha va dasturlarni amalga oshirish bo‘yicha yangi rejalarni muhokama qilish va belgilash imkonini berdi. Bu, shubhasiz, fuqarolik jamiyatining o‘zaro hamkorligini kuchaytirib, Farg‘ona vodiysini tinchlik va yaxshi qo‘shnichilik hududiga aylantirgan qaytmas bunyodkorlik jarayonlariga xizmat qildi.
Bundan tashqari, Forum xalqaro tashkilotlar uchun mintaqa davlatlarining xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlashga qaratilgan tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha kelishilgan yondashuvlarni ishlab chiqish uchun platforma vazifasini oʻtadi.
Forumda bo‘lib o‘tgan muhokamalarning mazmun-mohiyati Kommyunikeda o‘z ifodasini topdi. Ushbu qoʻshma hujjatda mintaqa davlatlari oʻrtasidagi munosabatlar strategik, keng qamrovli va koʻp qirrali ekanligi taʼkidlandi.
Mamlakatlarni sheriklik va ittifoqchilik rishtalari bog‘lab turadi, bu davlatlar va hukumatlar, shuningdek, parlamentlar, mintaqalar va fuqarolik jamiyati o‘rtasida uzluksiz va ko‘p darajali muloqotni davom ettirishni talab qiladi.
Uchrashuvni namoyishkorona qo‘l siqish bilan mustahkamlagan Farg‘ona, So‘g‘d va Botken chegaraoldi viloyatlari rahbarlaridan o‘rnak olib, uch mamlakat jamoatchiligi ijtimoiy tarmoqlarda mintaqalar rahbarlari bilan birdamligini xuddi shunday qo‘l siqish orqali faol ifoda eta boshlagan fleshmob keng auditoriya e’tiborini tortdi.
E’tiborlisi, ushbu aksiyaga xalqaro tashkilotlar rahbarlari, xususan, Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markaz rahbari Kaxa Imnadze, YeXHTning mojarolarning oldini olish bo‘yicha markazi direktori Keyt Firon va Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Eduards Stiprays ham qo‘shildi. Bu, o‘z navbatida, davlat organlari, fuqarolik jamiyati va xalqaro tashkilotlar vakillarining mintaqada barqarorlikni saqlash va izchil taraqqiyotni ta’minlash yo‘lida sa’y-harakatlarni birlashtirishga tayyorligining yaqqol ifodasi bo‘ldi.

Штаб-квартира ООН в лице ее ключевого департамента по вопросам политики и миростроительства опубликовала информацию о прошедшем Ферганском форуме мира, призванном стать новой региональной площадкой укрепления диалога и партнерства между странами Центральной Азии. Это ещё раз подчеркивает, что значение этого мероприятия выходит далеко за рамки региона и является знаковым событием для всего международного сообщества.
Напоминаем, что Форум состоялся в г.Фергане 15-16 октября текущего года. Его организаторами выступили Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан, Региональный центр ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии, ОБСЕ, ЕС, а также ряд международных и национальных партнёров.
Мероприятие посетили более 500 гостей, в том числе свыше 300 участников из стран ЦА, СНГ, Азии, Европы и Америки.
Важной особенностью встречи в Фергане стал ее инклюзивный характер – участие приняли не только представители государственных органов, экспертных и научно-академических кругов, но и активисты гражданского общества, в том числе молодёжные, женские сообщества.
Форум стал платформой для всеобъемлющего диалога, в частности, состоялась отдельная встреча губернаторов трёх приграничных Ферганской, Ошской, Баткенской областей, в ходе которой главы регионов обсудили перспективы сотрудничества и договорились развивать многоплановое взаимодействие в целях обеспечения мира и устойчивого развития в вверенных им регионах.
Ферганский форум также предоставил возможность представителям гражданского общества, местных сообществ, молодежных организаций обсудить и наметить новые планы по реализации совместных проектов и программ, направленных на обеспечение процветания долины. Это, несомненно, укрепило взаимодействие по линии гражданского общества и придало необратимый характер созидательным процессам, трансформировавшим Ферганскую долину в зону мира и добрососедства.
Более того, для международных организаций Форум послужил площадкой для выработки согласованных подходов по оказанию содействия инициативам стран региона, направленным на укрепление безопасности и стабильности.
Суть и содержание дискуссий, состоявшихся в рамках форума, нашли отражение в Коммюнике. В этом совместном документе было заявлено, что отношения между государствами региона носят стратегический, всеобъемлющий и многоплановый характер.
Страны связаны узами партнёрства, союзничества, что требует поддержания непрерывного и разноуровневого диалога как между государствами и правительствами, так и между парламентами, регионами, гражданским обществом.
Внимание широкой аудитории привлек флешмоб, когда следуя примеру глав приграничных Ферганской, Согдийской и Баткенской областей, закрепивших свою встречу демонстративным рукопожатием, общественность трёх стран стала активно выражать в социальных сетях свою солидарность с лидерами регионов таким же рукопожатием.
Примечательно, что к этой акции присоединились и главы международных организаций, в частности глава Регионального центра по превентивной дипломатии для Центральной Азии Каха Имнадзе, директор Центра ОБСЕ по предотвращению конфликтов Кейт Фирон и специальный представитель ЕС по Центральной Азии Эдуардс Стипрайс. Это в свою очередь стало наглядным проявлением готовности представителей государственных органов, гражданского общества и международных организаций консолидировать усилия в деле поддержания стабильности и обеспечения устойчивого развития региона.
16 октября в Фергане под эгидой Ферганского форума мира совместно с кыргызскими партнерами организован День «Ынтымак» (День сплочённости), символизирующий дружбу и взаимопонимание народов долины