Joriy yilning 7-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida (SMTI) Global hamkorlik va barqarorlik xalqaro fondining (GCERF) Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy menejeri Irina Ulmasova-Oliv bilan uchrashuv bo’lib o’tdi.
Muzokaralar davomida tomonlar o‘tgan yil noyabr oyida SMTI va GCERF o‘rtasida imzolangan o‘zaro anglashuv memorandumi doirasidagi hamkorlikning joriy holati va uni rivojlantirish istiqbollari bo‘yicha mazmunli fikr almashishdi.
Vatanga qaytarilgan fuqarolarni reabilitatsiya qilish va ijtimoiy moslashtirishga oid qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish, shuningdek, ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashish bo‘yicha sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish masalalari muhokama etildi. Shu o‘rinda O‘zbekistonga grantlar ajratish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha o‘zaro aloqalarni mustahkamlashga kelishib oldilar.
Ma’lumot uchun: GCERF - bosh qarorgohi Jenevada joylashgan xalqaro tashkilot bo‘lib, 2014-yilda terrorizmga qarshi kurashish va vataniga qaytgan fuqarolarni jamiyatga qayta moslashtirishga ko‘maklashish maqsadida tashkil etilgan. Jamg‘arma 25 mamlakatda loyihalarni amalga oshirmoqda. Investitsiyalarning umumiy hajmi 200 million AQSh dollaridan oshadi. GCERF direktorlar kengashiga Yevropa Ittifoqi, AQSH, Qatar va Avstraliya qatori 20 dan ortiq mamlakatning vakillari kiradi.
Joriy yilning 8-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida "Peace Nexus" jamg‘armasi vakillari - direktor o‘rinbosari Mads Frilander va Markaziy Osiyo dasturlari bo‘yicha bosh mutaxassis Nazgul Aksariyeva bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.

7 апреля текущего года в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) проведена встреча с региональным менеджером Фонда глобального взаимодействия и устойчивости (GCERF) по Центральной Азии – Ириной Улмасовой-Олив.
В ходе переговоров состоялся содержательный обмен мнениями о текущем положении и перспективах развития партнёрства в рамках Меморандума о взаимопонимании, подписанного между ИСМИ и GCERF в ноябре прошлого года.
Обсуждены вопросы реализации совместных инициатив в области реабилитации и социальной адаптации репатриированных граждан, а также координации усилий по противодействию экстремизму и терроризму. В данном контексте рассмотрены возможности предоставления грантов Узбекистану.
По итогам встречи стороны договорились укреплять взаимодействие по основным направлениям партнёрства.
Справочно: GCERF — международная организация со штаб-квартирой в Женеве, основанная в 2014 году с целью противодействия терроризму и содействия реабилитации репатриантов. Фонд реализует проекты в 25 странах. Общий объём инвестиций составляет более 200 млн долларов. В совет директоров GCERF входят представители более 20 стран, включая ЕС, США, Катар и Австралию.