“Afgʻonistondagi vaziyatni tartibga solishda Oʻzbekiston va Pokiston saʼy-harakatlari: oʻzaro manfaatli hamkorlik istiqbollari” mavzusida xalqaro onlayn-konferensiya boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti hamda Pokiston global va strategik tadqiqotlar markazi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda har ikki mamlakatning tahliliy va tadqiqot markazlari ekspertlari, Pokistonlik diplomatlar, xavfsizlik va tashqi siyosat sohasidagi olimlar va mutaxassislar ishtirok etdi.
Tadbirda Afgʻoniston inqirozini hal etishda Oʻzbkiston va Pokistonning roli bosh mavzu boʻldi. Muloqot ishtirokchilari Afgʻoniston iqtisodiyotini tiklash, Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasidagi transmilliy hamkorlikni rivojlantirishga hissa qoʻshadigan qoʻshma loyihalarni amalga oshirish istiqboli masalalarini muhokama qilishdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti drektorining birinchi oʻrinbosari Akramjon Neʼmatov soʻzga chiqib, xalqaro hamjamiyat, jumladan mintaqaviy mamlakatlarning saʼy-harakatlari natijasida Afgʻonistonda tinchlik oʻrnatish masalasida muayyan ishlar amalga oshirilayotgani, tez kunlarda Doxa shahrida Afgʻoniston hukumati va Tolibonlar oʻrtasida toʻgʻridan toʻgʻri muzokaralar oʻtkazilishi rejalashtirilayotganini qayd etdi.
Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Afgʻoniston Prezidenti Ashraf Gʻani tashabbusi bilan 2018-yil mart oyida Toshkentda Afgʻoniston boʻyicha tashkil etilgan xalqaro konferensiya yakunida qabul qilingan Toshkent Deklaratsiyasi Afgʻonistonda tinchlikni taʼminlash boʻyicha oʻziga xos strategiyaga asos sifatida xizmat qildi.
Joriy yil fevral oyida Doxa shahrida AQSH va “Tolibonlar” harakati oʻrtasida Tinchlik shartnomasi tuzilishi tinch inklyuziv muzokaralar jarayoni boshlanishida muhim qadam boʻldi. U Afgʻonistonda yuz bergan 40 yillik urushni yakunlash boʻyicha tarixiy imkoniyat chratdi va afgʻon muammosini harbiy yoʻl bilan hal etish imkonsizligini yana bir bor tasdiqladi.
A.Neʼmatov Afgʻonistonni ijtimoiy-siyosiy tiklashda jahondagi yirik mamlakatlar va xalqaro tashkilotlar mamlakatni siyosiy jihatdan qatʼiy qoʻllab-quvvatlashi va moliyaviy koʻmak berishi muhimligini taʼkidladi. Bu mamlakat barqaror va uzoq muddatli tinchlikka erishishining zarur shartidir.
Oʻzbekistonning afgʻon muammosini hal qilishdagi ishtiroki diplomatik saʼy-harakatlar bilan cheklanib qolmasligi qayd etildi. Bugungi kunda Oʻzbekiston transport, iqtisodiyot, enegretika va taʼlim sohalaridagi loyihalarni amalga oshirish orqali Afgʻonistondagi ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni yaxshilashga salmoqli hissa qoʻshmoqda, pandemiya tufayli yuzaga kelgan gumanitar inqirozni yengishda qoʻshni mamlakatga salmoqli yordam bermoqda.
Xususan, oziq-ovqat mahsulotlari va dori-darmon vositalarining uzluksiz tranzitini taʼminlash maqsadida mamlakatimiz Oʻzbekiston - Afgʻoniston chegarasidagi nazorat-oʻtkazish punktlari ishini shtat rejimida taʼminladi va Oʻzbekistondan Afgʻonistonga va Afgʻonistondan yurtimizga yuk tashishda 50 foizgacha chegirma berish muddatini 2020-yilgacha uzaytirdi.
Ushbu chora-tadbirlar oʻzaro savdo koʻlami oshishiga, shuningdek, dunyoning barcha mamlakatlari uchun bunday ogʻir vaziyatda Afgʻonistonga yetkazib berilayotgan mahsulot turlarini kengaytirishga muhim hissa qoʻshdi.
Masalan, 2020-yilning birinchi yarmida oʻzaro savdo 24 foizga oʻsgan va 332,9 million dollarni tashkil etgan. Temir yoʻlda yuk tashish hajmi 50,7 foiz oʻsgan va 2,20 million tonnani tashkil etgan. Bu gumanitar inqiroz sharoitida Afgʻonistonda barqarorlikni taʼminlashda muhim omil hisoblanadi.
Pokiston Global va strategik tadqiqotlar markazi bosh direktori, general-mayor Holid Amir Jaffriy Afgʻonistondagi vaziyatni tartibga solishda Oʻzbekiston tomonidan qabul qilinayotgan saʼy-harakatlarga eʼtibor qaratarkan, Afgʻonistondagi muzokaralarni oʻtkazish boʻyicha hozirgi amaliy natijalarga erishishda Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan tashkil etilgan Toshkent konferensiyasi muhim rol oʻynaganini qayd etdi.
Uning soʻzlariga koʻra, konferensiya yakunida imzolangan Toshkent Deklaratsiyasi Afgʻonistonda uzoq muddatli va barqaror tinchlikka erishish, Afgʻonistonning mustaqilligi, hududiy yaxlitligi va milliy birligini hurmat qilish, barcha afgʻonlarning teng huquqlarini taʼminlash, zoʻravonlikka barham berish singari muhim jihatlarni qamrab olgan strategik hujjat hisoblanadi.
General-mayor Jaffriy Afgʻonistonga qoʻshni Oʻzbekiston va Pokiston mamlakatda tinchlik jarayonini oʻrnatish va Afgʻonistonni tiklashda muhim rol oʻynashi mumkin va lozimligini qayd etdi.
Ayni damda u Oʻzbekiston Prezidentining Afgʻonistonni mintaqaviy savdo-iqtisodiy aloqalarga jalb etish boʻyicha tashabbuslarini ham alohida taʼkidladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti Markaz rahbari Baxtiyor Mustafoyevning qayd etishicha, Afgʻonistonda tinchlik oʻrnatilishi Janubiy va Markaziy Osiyo mamlakatlari oʻrtasida transmilliy hamkorlikni kengaytirish uchun keng imkoniyatlar eshigini ochadi.
“Mozori-Sharif – Qobul - Peshavor” temir yoʻl yoʻlagi qurilishiga oid loyihaning amalga oshirilishi Markaziy Osiyo mamlakatlariga Gvadar va Karachi dengiz portlariga chiqish va shu orqali oʻz eksport salohiyatini toʻla hajmda namoyon etish imkonini beradi. Ayni damda bu Markaziy Osiyodan Yaqin Sharq va Janubiy Osiyo mamlakatlariga turli mahsulotlarni yetkazib berishda Pokistonni mintaqa mamlakatlari uchun muhim xabga aylantiradi.
Baxtiyor Mustafoyevning soʻzlariga koʻra, Afgʻonistonda xavfsizlik va barqarorlikni taʼminlashda mamlakat iqtisodiyotini tiklash uchun milliy kadrlar tayyorlash muhim ahamiyatga ega. Ana shu maqsadda 2018-yilning yanvar oyida hamda joriy yil Termiz shahrida Prezidentimiz tashabbusi bilan Taʼlim markazi ochildi. Bu yerda hozirgi kunda 172 nafar talaba “Oʻzbek tili va adabiyoti”, “Akusherlik va hamshiralik ishi”, “Yer usti transport tizimi va ularning ekspluatatsiyasi” yoʻnalishlari boʻyicha tahsil olishmoqda. Talabalarning 46 nafari qizlar.
Panjob universiteti professori Niaz Ahmad Axtarning soʻzlariga koʻra, siyosat, iqtisodiyot va madaniyat sohalaridagi afgʻon inqirozini hal etishda Oʻzbekiston tomonidan qabul qilinayotgan amaliy chora-tadbirlar Pokiston manfaatlariga toʻla javob beradi.
Oʻzbekistonning Afgʻonistonda amalga oshirayotgan infratuzilma va iqtisodiy loyihalari Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasidagi transmilliy hamkorlikning ulkan salohiyatidan foydalanish imkonini beradi.
Bu borada pokistonlik olim Oʻzbekistonning yangi mintaqaviy siyosati Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni yana-da faollashtirishga turtki beradi.
Oʻz navbatida, Markaziy Osiyo mamlakatlari va Pokiston oʻrtasidagi salohiyat va hamkorlikni rivojlantirish imkoniyatlarini tadqiq etish maqsadida joriy yil iyun oyida Panjob universitetida Mintaqaviy integratsiya markazi ochildi.
Pokistonning Afgʻonistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Zohid Nasrullo Xon Oʻzbekistonning Markaziy Osiyodagi va Afgʻonistondagi vaziyatni tartibga solishdagi muhim rolini qayd etgan holda, Islomobodning Oʻzbekiston bilan qator masalalar boʻyicha hamkorligini faollashtirishdan manfaatdor ekanini bildirdi. U Oʻzbekiston afgʻon yoʻnalishida pragmatik va izchil siyosat yuritayotganiga alohida eʼtibor qaratdi.
Zohid Nasrullo Xon tez orada afgʻonlararo muzokaralarni tashkillashtirish imkoniyati xususida fikr bildirganda, Afgʻoniston oʻz taraqqiyotining muhim bosqichiga koʻtarilayotganini taʼkidladi. Uning soʻzlariga koʻra, Oʻzbekistonning ishonchli sherik sifatidagi xalqaro imijini hisobga olganda, Toshkent va Islomobodning afgʻon yoʻnalishidagi saʼy-harakatlarini birlashtirish rasmiy Qobul rahbarligida siyosiy jarayonni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha xalqaro hamjamiyatni birlashtirish hamda Afgʻonistonga mojarolardan keyingi davrda iqtisodiy koʻmak berishga xizmat qiladi.
Pokiston Global va strategik tadqiqotlar markazi maslahatchilari Kengashi aʼzosi Said Nazir Muhmand Afgʻonistondagi tinchlik va barqarorlik Pokiston va Oʻzbekistonning umumiy manfaatlariga javob berishini qayd etdi.
Bundan tashqari, pokistonlik ekkspertning soʻzlariga koʻra, Toshkent va Islomobod SHHT va Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti orqali Afgʻonistonda barqarorlikni taʼminlashda muhim rol oʻynashi mumkin. Oʻzbekistonning Iqtisodiy hamkorlik tashkilotidagi ishtirokini faollashtirish va uning oʻzaro manfaatli va muntazam muloqotini yoʻlga qoʻyishga tayyorligi koʻp tomonlama loyihalarni amalga oshirishga keng imkoniyat yaratadi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti boʻlim boshligʻi Rustam Xurramovning fikricha, iqtisodiy va infratuzilma loyihalarining amalga oshirilishi Afgʻoniston Islom Respublikasidagi vaziyatni barqarorlashtiribgina qolmay, Oʻzbekiston va Pokiston oʻrtasidagi transmintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishga ham kuchli turtki beradi.
Bu mamlakatlar oʻrtasidagi madaniy-iqtisodiy hamkorlikning hali roʻyobga chiqmagan salohiyatini toʻla amalga oshirish imkonini beradi. Masalan, Oʻzbekiston va Pokiston oʻrtasidagi tovar aylanma hajmi 2019-yil yakunlariga koʻra, 5 baravar oʻsdi va 123 million dollarni tashkil etdi. Ayni paytda 2016-yildan 2019-yilgacha Pokistondan Oʻzbekistonga tashrif buyurgan sayyohlar soni 400 nafardan 4 ming nafarga yaʼni, 10 baravar oshdi.
Konferensiya yakunida ishtirokchilar Afgʻonistondagi tinchlik va barqarorlik Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqasini barqaror rivojlantirishda istiqbolli “drayver”sifatida ulkan transmilliy loyihalarni amalga oshirish uchun zarur sharoit yaratadi, degan fikrni bildirishdi.
Konferensiya Pokiston OAVda keng yoritildi va ijobiy baholandi.
Pokistonning “IslamabadPost”, “National Herald Tribune”, “The News” nashrlari Afgʻoniston masalasi boʻyicha navbatdagi Oʻzbekiston - Pokiston konferensiyasi haqida fikr bildirar ekan, Afgʻonistondagi vaziyatni tartibga solishda Oʻzbekiston tomonidan qabul qilinayotgan chora-tadbirlar keng qamrovli ekaniga eʼtibor qaratdi.
Xususan, “The News” nashri “Afgʻon urushi - tarixdagi eng uzoq davom etgan mojarolardan biri” sarlavhali maqolani chop etdi. Unda gazeta sharhlovchilari Oʻzbekistonning Afgʻoniston mustahkam tinchlikka erishishida qoʻshma saʼy-harakatlarni birlashtirish zarurligi toʻgʻrisidagi taklifini yuqori baholadi.
Mualliflar fikricha, Oʻzbekiston tomonidan Afgʻonistonda amalga oshirilayotgan transport-infratuzilma loyihalari afgʻon zaminini Janubiy Osiyoni Yevroosiyo mintaqasi bilan bogʻlaydigan quruqlikdagi koʻprikka aylantiradi, ikki qardosh mamlakat oʻrtasidagi geografik toʻsiqlarni yengish imkonini beradi.
“Islamabad Post” gazetasi kuzatuvchilari ushbu faktni tasdiqlagan holda, “Oʻzbekiston – Pokiston - Afgʻoniston: tinchlik uchburchagi” sarlavhali maqolani chop etdi. Unda Shavkat Mirziyoyev hukumat boshqaruviga kelishi bilan “Oʻzbekistonning Afgʻonistonga oid siyosati mamlakat tashqi siyosiy strategiyasi kun tartibiga chiqqani” aytiladi. Oʻsha paytdan buyon Oʻzbekiston afgʻon muammosiga nisbatan chuqur va oqilona oʻylangan siyosatni yuritmoqda.
Bu borada “National Herald Tribune” gazetasi Oʻzbekistonni afgʻon maydonidagi masʼul ishtirokchi, deb atab, Oʻzbekiston va Pokiston hukumati Afgʻonistondagi tinchlik jarayonini mamlakatdagi koʻp yillik inqirozni barqarorlashtiradigan yagona usul sifatida baholamoqda.

В совместном мероприятии Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан и пакистанского Центра глобальных и стратегических исследований (ЦГСИ) приняли участие руководители и ведущие эксперты аналитических и исследовательских центров двух стран, а также представители политико-формирующих кругов Пакистана: дипломаты, учёные и специалисты в области безопасности и внешней политики.
Центральной темой мероприятия стала роль Узбекистана и Пакистана в решении афганского кризиса. Участники диалога обстоятельно обсудили вопросы восстановления экономики Афганистана, перспективы реализации совместных проектов, способствующих развитию трансрегионального сотрудничества между Центральной и Южной Азией.
Политической основой в этом направлении стала Международная конференция по Афганистану, состоявшаяся в марте 2018 года в г.Ташкенте по инициативе президентов Узбекистана и Афганистана – Ш.Мирзиёева и А.Гани. Ташкентская декларация, принятая по итогам конференции, стала своего рода стратегией дальнейшего миростроительства в Афганистане, закрепила всеобъемлющий консенсус на региональном и глобальном уровнях о необходимости скорейшего начала прямых межафганских переговоров.
Серьезным шагом вперед в деле запуска мирного инклюзивного переговорного процесса стало подписание мирного Соглашения между США и Движением «Талибан» в Дохе в феврале текущего года, которое предоставило исторический шанс положить конец 40-летней войне в Афганистане и еще раз подтвердило невозможность решить афганскую проблему военным путем.
Приветствуя итоги состоявшегося 7-9 августа текущего года заседания Лойя Джирги Афганистана, создавших необходимые условия для прямого межафганского диалога, А.Неъматов отметил важность принципиальной политической поддержки мирного процесса и дальнейшего финансового содействия со стороны ведущих мировых держав и международных организаций социально-экономического восстановления Афганистана, которое остаётся непременным условием для достижения устойчивого и долгосрочного мира.
В этом ключе замглавы ИСМИ подчеркнул, что вовлеченность Узбекистана в решение афганской проблемы не ограничивается дипломатическими усилиями. Сегодня Узбекистан вносит весомый вклад в улучшение социально-экономической ситуации в Афганистане посредством реализации конкретных проектов в сфере транспорта, экономики, энергетики и образования, поддерживает соседнюю страну в преодолении гуманитарного кризиса, вызванного пандемией.
В частности, в целях бесперебойного транзита продовольствия и медикаментов страна обеспечила работу контрольно-пропускных пунктов на узбекско-афганской границе в штатном режиме и продлила срок предоставления скидок до 50% на перевозку грузов по территории Узбекистана в/из Афганистана и на 2020 г.
Эти меры существенно способствовали увеличению масштабов и интенсивности взаимной торговли, а также расширению номенклатуры поставляемых в Афганистан товаров в столь сложной для всех стран мира ситуации. Так, за первое полугодие 2020 г. уровень товарооборота с Афганистаном не то что бы сохранился, но существенно увеличился.
В частности, за этот период взаимная торговля выросла на 24%, составив 332,9 млн. долл. На 50,7%, увеличились железнодорожные перевозки, достигнув 2,20 млн. тонн. Это стало важным фактором поддержания стабильности в Афганистане в условиях гуманитарного кризиса.
По его словам, Ташкентская декларация, подписанная по итогам конференции, является стратегическим документом, охватывающим такие ключевые аспекты достижения долгосрочного и устойчивого мира в Афганистане, как уважение независимости, территориальной целостности и национального единства Афганистана, обеспечение равных прав всех афганцев, прекращение насилия.
Генерал-майор Джаффри подчеркнул, что Узбекистан и Пакистан, будучи соседями Афганистана, которые непосредственно ощущают на себе складывающуюся ситуацию в этой стране, могут и должны играть весомую роль в мирном процессе и постконфликтном восстановлении Афганистана.
При этом он также особо отметил инициативы Президента Узбекистана Ш.Мирзиёева по вовлечению Афганистана в региональные торгово-экономические связи, что вносит существенный вклад в процесс стабилизации ситуации в этой стране.
Реализация проекта строительства железнодорожной линии «Мазари-Шариф-Кабул-Пешавар» позволит странам Центральной Азии выйти на морские порты Гвадар и Карачи, реализовать тем самым в полном объеме свой экспортный потенциал. В то же время это превратит Пакистан в ключевой хаб для стран региона в поставках различных товаров из Центральной Азии в страны Ближнего Востока и Южной Азии.
В обеспечении безопасности и стабильности в Афганистане, по словам Бахтиёра Мустафаева, важное место занимает подготовка национальных кадров для восстановления мирной экономики страны. В этих целях в январе 2018 г. в г. Термезе по инициативе Президента Республики Узбекистан был открыт Образовательный центр, где в настоящее время по направлениям «узбекский язык и литература», «акушерство и сестринское дело», «наземные транспортные системы и их эксплуатация» обучаются 172 студента, из которых 46 составляют девушки.
По мнению профессора Пенджабского университета Ниаза Ахмада Ахтара, принимаемые практические меры Узбекистана в вопросе решения афганского кризиса в сфере политики, экономики и культуры полностью отвечают интересам Пакистана.
В данном контексте пакистанский учёный отметил, что новая региональная политика Узбекистана во главе с президентом Ш.Мирзиёевым дала мощный толчок активизации регионального сотрудничества в Центральной Азии, что, в свою очередь, способствовало повышению интереса среди политикоформирующих кругов Пакистана к странам центральноазиатского региона.
Как следствие, в целях исследования потенциала и возможностей развития сотрудничества между странами Центральной Азии и Пакистаном в июне т.г. в Пенджабском университете был открыт Центр региональной интеграции.
Отметив важную роль Узбекистана в в Центральной Азии и урегулировании ситуации в Афганистане,
Член Совета консультантов Центра глобальных и стратегических исследований Пакистана Саид Назир Мохманд отметил, что мир и стабильность в Афганистане отвечают общим интересам Пакистана и Узбекистана.
Кроме того, по словам пакистанского эксперта, Ташкент и Исламабад могут сыграть решающую роль в обеспечении стабильности в Афганистане через платформы ШОС и Организации экономического сотрудничества (ОЭС). Активизация участия Узбекистана в работе ОЭС, а также его готовность к налаживанию взаимовыгодного и регулярного диалога на региональном уровне открывают широкие возможности для реализации многосторонних проектов.
Это позволит реализовать в полной мере незадействованный потенциал торгово-экономического культурно-гуманитарного сотрудничества между странами, которое за последние 3 года вышло на качественно новый уровень. Так, товарооборот между Узбекистаном и Пакистаном увеличился в 5 раз и по итогам 2019 г. составил 123 млн. долл. В то же время в период с 2016 по 2019 гг. количество туристов из Пакистана в Узбекистан выросло с 400 человек до более 4 тысяч, то есть в 10 раз.
По итогам конференции участники подчеркнули, что мир и стабильность в Афганистане создадут необходимые условия для запуска и реализации масштабных трансрегиональных проектов, которые могут стать перспективными «драйверами» устойчивого развития макрорегиона Центральной и Южной Азии.
Состоявшаяся конференция вызвала широкий резонанс и получила Насрулла Хан позитивные оценки в пакистанских СМИ.
Комментируя проведение очередной узбекско-пакистанской конференции по афганскому вопросу, ведущие пакистанские издания – Islamabad Post, National Herald Tribune, The News – обращают внимание на комплексный и всеобъемлющий характер мер, предпринимаемых Узбекистаном в деле урегулирования ситуации в Афганистане.
Указывается на общность позиций и подходов Узбекистана и Пакистана по афганскому вопросу, что может вывести на качественно новый уровень трансрегиональное сотрудничество между Центральной и Южной Азией.
В частности, в издании The News опубликована статья под названием «Афганская война – один из самых длительных конфликтов в истории», где обозреватели газеты высоко оценивают предложение узбекской стороны о необходимости объединения совместных усилий для достижения прочного мира в Афганистане, отмечают, что заинтересованность обеих стран в стабилизации ситуации в соседней стране делает их естественными партнёрами на афганской арене, способными положить конец многолетнему кризису.
По их мнению, реализуемые Узбекистаном транспортно-инфраструктурные проекты в Афганистане способны превратить афганскую землю в сухопутный мост, который, связывая Южную Азию с обширным евроазиатским регионом, позволит преодолеть географические барьеры между двумя братскими странами.
Подтверждая данный факт, наблюдатели газеты Islamabad Post в статье под заголовком «Узбекистан-Пакистан-Афганистан: треугольник мира» отмечают, что с момента прихода к власти Ш.М.Мирзиёева «афганская политика Узбекистана вышла из тени и превратилась в отдельную повестку преобразованной внешнеполитической стратегии страны».
С этого времени Узбекистан в отношении афганской проблемы придерживается новаторских, взвешенных и ориентированных на достижение практического результата подходов, проводит глубоко продуманную и разумную политику.
Одновременно находясь в поиске работоспособной формулы, направленной на обеспечение прочного мира на афганской земле, Узбекистан превращается в один из главных источников надежды для афганского населения, страдающего от многолетнего кризиса и его социально-экономических последствий.
О таком тренде, по словам экспертов пакистанского издания, свидетельствует расширение роли Ташкента в обеспечении Афганистана электроэнергией и принятие узбекским руководством комплекса мер, призванных интенсифицировать свои торгово-экономические связи с южным соседом.
В этом ключе газета National Herald Tribune называет Узбекистан ответственным игроком на афганской арене и подчёркивает, что узбекские и пакистанские власти разделяют общую философию по афганскому вопросу, рассматривая афганский мирный процесс как единственный и безальтернативный способ стабилизации ситуации в охваченной многолетним кризисом стране.