O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) vakillari 2025-yil 10-iyul kuni Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyoda suv va energetika hamkorligining o‘zaro manfaatli mexanizmini muhokama qilish bo‘yicha Mintaqaviy ishchi guruhining 4-yig‘ilishida ishtirok etdilar.
Tadbir Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) tomonidan Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (OECD) bilan hamkorlikda tashkil etildi. Unda Markaziy Osiyo mamlakatlarining tegishli vazirlik va idoralari, mintaqaviy va xalqaro tashkilotlarning 70 dan ortiq vakillari ishtirok etdi.
Yig‘ilish davomida Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida suv va energetika sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash, shuningdek, mintaqada izchillik va barqarorlikni ta’minlash uchun suv va energetika resurslarini boshqarish sohasida samarali yondashuvlarni ishlab chiqish masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston tomoni tadbir davomida so‘nggi yillarda Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi konsolidatsiya va hamkorlikning mustahkamlanishi tufayli umummintaqaviy masalalarda, jumladan, suv va energetika sohasida o‘zaro maqbul yechimlar topishga muvaffaq bo‘layotganini qayd etdi.
Shu nuqtayi nazardan, O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘izistonning To‘xtag’ul suv omborini boshqarish va Qambarota GES-1 qurilishi loyihasini amalga oshirish bo‘yicha muvaffaqiyatli hamkorligi, shuningdek, O‘zbekiston, Qozog‘iston va Tojikiston o‘rtasida o‘zaro manfaatli shartlarda "Bahri Tojik" suv omborining yoz mavsumida ishlash rejimini birgalikda belgilash qayd etildi.
Yig‘ilish ishtirokchilari ushbu sohadagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qilar ekan, Afg‘onistonni muloqotga jalb etish zarurligini alohida ta’kidladi. Bu suv resurslari sohasida to‘laqonli mintaqaviy hamkorlikni ta’minlash imkonini beradi.
Shu nuqtayi nazardan, SMTI vakillari O‘zbekistonning Kobulni mintaqa davlatlari bilan o‘zaro hamkorlikka jalb qilish bo‘yicha qo‘yayotgan qadamlariga e’tibor qaratdilar.
Afg‘oniston vakillarining "Markaziy Osiyoda suv diplomatiyasi: barqaror rivojlanish yo‘lida ishonch, muloqot va ko‘p tomonlama hamkorlik" mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjumanda (10-aprel) hamda "Tinchlik, do‘stlik va farovonlikning umumiy makonini barpo etish" mavzusida Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlik bo‘yicha Termiz muloqotining birinchi yig‘ilishida (19-21-may) ishtirok etishi buning yaqqol dalilidir.
Bunday ekspert maydonchalari fikr almashish, Afg‘oniston va mintaqa mamlakatlari o‘rtasida ishonchni mustahkamlash, suv, energetika xavfsizligi va iqlim barqarorligiga tahdid va xatarlarga qarshi birgalikda va muvofiqlashgan holda kurashish bo‘yicha o‘zaro maqbul yechimlarni ishlab chiqish imkonini beradi.
Umuman olganda, Mintaqaviy ishchi guruhning 4-yig‘ilishi ishtirokchilari Markaziy Osiyoda pragmatik va o‘zaro manfaatli suv-energetika hamkorligi mintaqa barqarorligi va izchil taraqqiyotini ta’minlashning kafolati ekanligini ta’kidladilar.
Shuni hisobga olib, tomonlar suv va energetika sohasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlash va bu borada amaliy yechimlar ishlab chiqishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Joriy yil 14-15 avgust kunlari Toshkentda "Markaziy Osiyo - ishonch, xavfsizlik va barqaror taraqqiyotning umumiy makoni" mavzusida VIII Markaziy Osiyo ekspertlar forumi (MOEF) bo‘lib o‘tadi.

Представители Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) приняли участие в 4-ом заседании Региональной рабочей группы (РРГ) по обсуждению взаимовыгодного механизма водно-энергетического сотрудничества в Центральной Азии, которое состоялось 10 июля 2025 года в г.Астана.
Мероприятие было организовано Германским обществом международного сотрудничества (GIZ) совместно с Организацией по экономическому сотрудничеству и развитию (ОЭСР). В нем приняли участие более 70 представителей отраслевых министерств и ведомств стран ЦА, региональных и международных организаций.
В ходе заседания были обсуждены вопросы укрепления водно-энергетического сотрудничества между странами Центральной Азии, а также выработки эффективных подходов в сфере управления водных и энергетических ресурсов для поддержания устойчивости и стабильности в регионе.
Выступая на мероприятии, узбекская сторона подчеркнула, что в последние годы, благодаря консолидации и укреплению сотрудничества между странами Центральной Азии, удается находить взаимоприемлемые решения в общерегиональных вопросах, включая водно-энергетическую сферу.
В этой связи было отмечено успешное взаимодействие Узбекистана, Казахстана и Кыргызстана по управлению Токтогульским водохранилищем и реализации проекта строительства Камбаратинской ГЭС-1, а также совместное определение режима работы водохранилища «Бахри-Точик» в летний период на взаимовыгодных условиях между Узбекистаном, Казахстаном и Таджикистаном.
Обсуждая перспективы сотрудничества в этой области, участники заседания особо отметили необходимость привлечения Афганистана к диалогу. Это позволит обеспечить полноценное региональное взаимодействие в сфере водных ресурсов.
В этом контексте представители ИСМИ акцентировали внимание на предпринимаемые Узбекистаном шаги по вовлечению Кабула во взаимодействие со странами региона.
Свидетельством тому является участие представителей Афганистана в таких мероприятиях, как международная научно-практическая конференция «Водная дипломатия в Центральной Азии: доверие, диалог и многостороннее сотрудничество в интересах устойчивого развития» (10 апреля) и первое заседание Термезского диалога по взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией на тему: «Строительство общего пространства мира, дружбы и процветания» (19 – 21 мая).
Подобные экспертные площадки позволяют наладить обмен мнениями, укрепить доверие между Афганистаном и странами региона, выработать взаимоприемлемые решения по совместному и скоординированному противодействию вызовам и угрозам водной, энергетической безопасности и климатической устойчивости.
В целом, участники 4-го заседания Региональной рабочей группы констатировали, что прагматичное и взаимовыгодное водно-энергетическое сотрудничество в Центральной Азии является гарантом обеспечения стабильности и устойчивого развития региона.
С учетом этого стороны выразили готовность к дальнейшему укреплению взаимовыгодного водно-энергетического сотрудничества и выработки практических решений в данном направлении.