Joriy yil 5 iyulda O‘zbekiston Respublikasining Bishkekdagi elchixonasida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institute direktori Eldor Aripovning Qirg‘izistonda faoliyat yuritayotgan o‘zbek va qirg‘iz tadbirkorlari bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda, shuningdek, Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti direktori Umid Abidxadjayev va Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktori o‘rinbosari Muhsinjon Xolmuhamedov, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi bo‘lim boshlig‘i Isfandiyor Gaparovlar ishtirok etishdi.
Muzokaralar davomida tomonlar ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o'rtasidagi hamkorlikning hozirgi holati va rivojlanish istiqbollarini muhokama qildilar hamda muammoli masalalar va kooperatsiya aloqalarini kengaytirish maqsadida ularning bartaraf etish yo’llarini ko'rib chiqdilar.
Suhbat yakunida O‘zbekiston va Qirg‘iziston tadbirkorlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada faollashtirish muhimligi ta’kidlandi.
Joriy yil 2 iyulda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori Eldor Aripov BMT Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasining (TQKB) a’zo davlatlar uchun boshqarma direktori vazifasini bajaruvchi janob Mauro Miediko rahbarligida gibrid formatda o‘tkazilgan tashkilot faoliyatining...

5 июля текущего года в Посольстве Республики Узбекистан в Бишкеке состоялась встреча директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Элдора Арипова с узбекскими и кыргызскими предпринимателями, осуществляющими деятельность в Кыргызстане.
Во встрече также приняли участие директор Института макроэкономических и региональных исследований Умид Абидхаджаев и замдиректора Центра экономических исследований и реформ Мухсинжон Холмухамедов, начальник отдела Торгово-промышленной палаты Узбекистана Исфандиер Гапаров.
В ходе переговоров стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития сотрудничества между деловыми кругами двух стран, а также рассмотрели проблемные вопросы и возможные пути их решения в целях наращивания кооперации.
В завершение беседы была подчеркнута важность дальнейшей активизации взаимодействия между предпринимателями Узбекистана и Кыргызстана.
2 июля т.г. директор Института стратегических и мехрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдор Арипов принял участие во 2-ом ежеквартальном брифинге Контртеррористического управления ООН (КТУ ООН) для стран-членов, состоявшемся в гибридном формате под руководством г-на Мауро Миедико (Mauro Miedico)...