O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktorining birinchi o‘rinbosari Akramjon Ne’matov joriy yilning 6-may kuni Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti (TIQXMMI) Ilmiy kengashining navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etdi.
Ilmiy kengash a’zolariga TIQXMMI 90 yilligini nishonlash doirasida 2024-yil 10-aprelda SMTI tomonidan tashkil etilgan " Markaziy Osiyoda suv diplomatiyasi: barqaror rivojlanish yo‘lida ishonch, muloqot va ko‘p tomonlama hamkorlik" mavzusida bo‘lib o‘tgan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya yakunlari haqida ma’lumot berildi.
Xalqaro forum ishtirokchilari Markaziy Osiyo mamlakatlarining suv diplomatiyasining nazariy asoslarini rivojlantirishdagi hissasini hamda mintaqa davlatlarining suv sohasidagi hamkorlik bo‘yicha global kun tartibini shakllantirishdagi tobora ortib borayotgan rolini yuqori baholaganliklari ta’kidlandi.
A.Ne’matov o‘tkazilgan tadbirning ahamiyatini ta’kidlab, konferensiyani tashkil etishda faol ishtirok etganligi va har tomonlama qo‘llab-quvvatlaganligi uchun universitet rahbariyati va jamoasiga chuqur minnatdorchilik bildirdi. U kelgusi davrdagi asosiy vazifa konferensiya yakunlari bo‘yicha ishlab chiqilgan g‘oya va takliflarni amaliyotga joriy etish ekanligini alohida qayd etdi.
Suv diplomatiyasini alohida ilmiy fan sifatida rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. "Suv diplomatiyasi" yo‘nalishini Mutaxassisliklar tasniflagichiga kiritish va Markaziy Osiyo mamlakatlaridan kelgan talabalar uchun TIQXMMI negizida ushbu yo‘nalish bo‘yicha ta’lim olishlari uchun grant o‘rinlarini ajratish masalasining dolzarbligi ta’kidlab o‘tildi.
Shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlari, jumladan Afg‘oniston bilan suv masalasining barcha jihatlari bo‘yicha ilmiy hamkorlikni kuchaytirish g‘oyatda muhim ekanligi qayd etildi.
Shu nuqtayi nazardan, mintaqaviy hamkorlikning yuqori darajasini saqlab qolishning asosiy omillaridan biri sifatida transchegaraviy suv resurslarini boshqarish sohasida o‘zaro maqbul yechimlarni izlash va topishda universitetning ilmiy salohiyatini ishga solish zarurligi ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida tomonlar SMTI va TIQXMMI o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish, O‘zbekiston va umuman Markaziy Osiyo mamlakatlarining barqaror rivojlanishini ta’minlashga qaratilgan ilmiy va ta’lim loyihalarini birgalikda amalga oshirishga kelishib oldilar.
Joriy yilning 6-may kuni SMTI direktori Eldor Aripov Polsha TIV vakillari - Sharqiy departament direktori o‘rinbosari Marek Tsalka, Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakil Vitold Sobkov, Markaziy Osiyo bilan hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Martina Lesisa bilan uchrashdi.

Руководство Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) в лице первого заместителя директора ИСМИ Акрамжона Неъматова 6 мая т.г. приняло участие в очередном заседании Учёного совета Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства (ТИИИМСХ).
Члены Учёного совета были проинформированы об итогах недавно проведённой Международной научно-практической конференции «Водная дипломатия в Центральной Азии: доверие, диалог и многостороннее сотрудничество в интересах устойчивого развития», организованной ИСМИ 10 апреля 2024 года на площадке ТИИИМСХ в рамках празднования 90-летия вуза.
Отмечалось, что участники международного форума высоко оценили вклад стран Центральной Азии в развитие концептуальных основ водной дипломатии, возрастающую роль государств региона в формировании глобальной повестки водного сотрудничества.
Подчеркивая значимость прошедшего мероприятия, А.Неъматов выразил благодарность руководству и коллективу университета за активное участие и всестороннюю поддержку в организации конференции. Он отметил, что ключевой задачей в предстоящий период является практическая реализация идей и предложений, выработанных по итогам конференции.
Особый акцент был сделан на продвижении водной дипломатии в качестве отдельной научной дисциплины, подчеркивалась актуальность включения направления «Водная дипломатия» в Классификатор специальностей и выделения грантовых мест для студентов из стран Центральной Азии для обучения на базе ТИИИМСХ по данному направлению.
Также констатировалась чрезвычайная важность наращивания научного сотрудничества со странами Центральной Азии, в том числе с афганской стороной, по всем аспектам водной проблематики.
В этом контексте отмечена необходимость задействования научного потенциала вуза в поиске и нахождении взаимоприемлемых решений в области управления трансграничными водными ресурсами как одного из ключевых факторов поддержания высокого уровня регионального сотрудничества.
По итогам встречи стороны договорились расширить сотрудничество между ИСМИ и ТИИИМСХ, совместно реализовывать научно-образовательные проекты, направленные на обеспечение устойчивого развития Узбекистана и стран Центральной Азии в целом.
6 мая текущего года состоялась встреча директора ИСМИ Элдора Арипова с представителями МИД Польши – заместителем директора Восточного департамента Мареком Цалкой, специальным посланником по Афганистану Витольдом Собковым, руководителем отдела по сотрудничеству с Центральной Азией Мартиной Лесисой.