Joriy yil 22 noyabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori Eldor Aripov Eron Islom Respublikasining yangi tayinlangan Favqulodda va Muxtor Elchisi Muhammadali Iskandariy bilan uchrashuv o’tkazdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston-Eron munosabatlarining bugungi holati va rivojlanish istiqbollari, shuningdek, ikki mamlakatning yetakchi tahliliy markazlari o‘rtasida sheriklikni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Fursatdan foydalanib, Eldor Aripov elchini Eronning Toshkentdagi diplomatik missiyasi rahbari lavozimiga tayinlangani bilan tabrikladi va mas’uliyatli faoliyatida muvaffaqiyatlar tiladi.
Muhammadali Iskandariy O‘zbekiston Prezidenti rahnamoligida mamlakatimizni rivojlantirish, aholi farovonligini yuksaltirish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni yuksak baholadi.
Eron diplomatik missiyasi rahbari so‘nggi yillarda Toshkent va Tehron o‘rtasidagi hamkorlik sezilarli darajada faollashganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish ikki tomonlama hamkorlikning asosiy yo‘nalishlaridan biri ekanligi aytib o’tildi. Shu nuqtai nazardan, 2017-2023-yillar oralig‘ida tovar ayirboshlash hajmi 60 foizdan ortiq (325 mln dollardan 505 mln dollargacha) o‘sganligi qayd etildi. 2023-yilda ikki davlat hukumatlari o‘rtasida imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitim imzolangan.
Suhbat chogʻida Oʻzbekiston va Eron oʻrtasidagi transport aloqalarini chuqurlashtirish istiqbollariga alohida eʼtibor qaratildi. Tomonlar ikki davlat “O‘zbekiston-Turkmaniston-Eron-Ummon” (“Ashxobod kelishuvi”), “Markaziy Osiyo-Eron-Turkiya”, “Markaziy Osiyo - Bandar Abbos porti”/ Chobahor porti” kabi qator transport yo‘laklarini ilgari surish yo‘lida faol hamkorlik qilayotganini ta’kidladilar. “Bu davlatlarimizga oʻzaro manfaatli asosda savdo salohiyatini sezilarli darajada oshirish imkonini beradi”, dedi eronlik diplomat.
Uchrashuv ishtirokchilari ilm-fan, texnologiya va innovatsiyalar sohasidagi hamkorlik ikki tomonlama munosabatlarning yangi istiqbolli yo‘nalishlaridan biri sifatida namoyon bo‘layotganini qayd etdilar.
Suhbatdoshlar, shuningdek, ikki tomonlama sheriklikni rivojlantirishda ikki mamlakat “aql markazlari” o‘rtasidagi muloqot muhim o‘rin tutishini, bu esa o‘zaro manfaatli hamkorlikning yangi istiqbolli yo‘nalishlarini birgalikda izlashga muhim hissa qo‘shishi mumkinligini e’tirof etishdi.
2024 yil 27 noyabrda Toshkent shahrida Qurolli mojaro zonalaridan qaytganlarni reabilitatsiya va reintegratsiya qilish masalalari bo'yicha Markaziy Osiyo mintaqaviy ekspertlar Kengashining ikkinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi.

22 ноября т.г. состоялась встреча директора Института стратегических и межрегиональных исследований (ИСМИ) при Президенте Республики Узбекистан Элдора Арипова с вновь назначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Исламской Республики Иран Мухаммадали Искандари.
В ходе беседы обсуждены вопросы текущего состояния и перспектив развития узбекско-иранских отношений, а также налаживания партнёрства между ведущими аналитическими центрами двух стран.
Пользуясь случаем, Элдор Арипов поздравил Посла с назначением на должность руководителя дипмиссии ИРИ в Ташкенте и пожелал ему успехов в его ответственной работе.
М.Искандари дал высокую оценку проводимым под руководством Президента Узбекистана масштабным реформам, направленным на развитие страны и повышение благосостояния населения.
Глава иранской дипмиссии также с удовлетворением отметил значительную активизацию сотрудничества между Ташкентом и Тегераном за последние годы. Одним из ключевых направлений двустороннего взаимодействия является развитие торгово-экономического сотрудничества. В период 2017-2023 гг. товарооборот вырос на более 60% (с 325 млн. до 505 млн. долл.). В 2023 г. было подписано соглашение между правительствами двух стран о преференциальной торговле.
В ходе беседы особый акцент был сделан на перспективы углубления транспортной связанности между Узбекистаном и Ираном. Стороны подчеркнули, что две страны активно сотрудничают в продвижении ряда транспортных коридоров таких как: «Узбекистан-Туркменистан-Иран-Оман» («Ашхабадское соглашение»), «ЦА-Иран-Турция», «ЦА–порт Бандар Аббас/порт Чабахар» и др. «Это позволит нашим государствам значительно повысить торговый потенциал на взаимовыгодной основе», - заявил иранский дипломат.
Участники встречи согласились, что сотрудничество в области науки, техники и инноваций формируется как одно из новых перспективных направлений двусторонних отношений.
Собеседники также признали, что важное место в выстраивании двустороннего партнёрства занимает диалог между «мозговыми центрами» двух стран, который может внести важный вклад в совместный поиск новых перспективных направлений сотрудничества, представляющих взаимный интерес.
27 ноября 2024 года в Ташкенте пройдет вторая встреча Регионального экспертного совета по вопросам реабилитации и реинтеграции возвращенцев из зон конфликтов.