2025-yil 4-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktorining birinchi o‘rinbosari Akramjon Ne’matov Germaniyaning "Bergxof" jamg‘armasining Afg‘oniston, Markaziy va Janubiy Osiyo bo‘yicha dasturi rahbari Basir Feda bilan onlayn uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida jahon siyosatining dolzarb masalalari va ularning mintaqadagi barqarorlikka ta’siri yuzasidan fikr almashildi. Markaziy Osiyo va Afg‘onistondagi bugungi vaziyatga alohida e’tibor qaratildi.
Jamg‘arma va SMTI o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari, jumladan, mintaqaviy barqarorlik va xavfsizlikni mustahkamlash masalalariga bag‘ishlangan qo‘shma tadbirlar o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv natijasida o‘zaro yaqin va muntazam muloqotni davom ettirishga kelishib olindi.
Joriy yilning 2-4 iyul kunlari Pekinda "Global tinchlik va farovonlikni rivojlantirish: umumiy mas’uliyat, manfaat va yutuqlar" shiori ostida 13-Butunjahon tinchlik forumi o‘tkazildi.

4 июля 2025 года состоялась онлайн-встреча первого заместителя директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Акрамжона Неъматова с руководителем программы по Афганистану, Центральной и Южной Азии германского фонда «Бергхоф» Басиром Феда.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам мировой политики и их влиянию на устойчивость в регионе. Особое внимание было уделено текущей ситуации в Центральной Азии и Афганистане.
Были рассмотрены перспективы сотрудничества между Фондом и ИСМИ, включая проведение совместных мероприятий, посвященных вопросам укрепления региональной стабильности и безопасности.
По итогам встречи достигнута договоренность о дальнейшем поддержании тесного и регулярного диалога.
Со 2 по 4 июля текущего года в Пекине проходил 13-й Всемирный Форум Мира под лозунгом «Продвижение глобального мира и процветания: общая ответственность, выгода и достижения».