2025-yil 10-13 sentyabr kunlari Toshkent va Samarqand shaharlarida “Deklaratsiyalar muloqoti” II xalqaro forumi bo’lib o’tadi. Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) tomonidan Amerika Qo‘shma Shtatlarining “Love Your Neighbor Community” (LYNC) nodavlat tashkiloti bilan hamkorlikda, Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Islom sivilizatsiyasi markazi, Tashqi ishlar vazirligi hamda Samarqand viloyati hokimligi ko‘magida o’tkazilmoqda.
Mazkur tadbir 2022-yilda Toshkent, Samarqand va Buxoro shaharlarida o‘tkazilgan, keyinchalik BMT Bosh Assambleyasi 76-sessiyasining rasmiy hujjati sifatida e’tirof etilgan Buxoro deklaratsiyasining qabul qilinishi bilan yakunlangan forumning mantiqiy davomi bo‘ladi.
Bunday forumlar 2016-yildan buyon Marokash, Makka, Jakarta, Potomak, Punto-del-Este kabi shaharlarda o‘tkazib kelinmoqda va ma’rifat, diniy erkinlik va bag‘rikenglik madaniyati g‘oyalarini ilgari surish bo‘yicha nufuzli xalqaro maydon sifatida o‘zini namoyon etmoqda. Forumlarning har biri konseptual hujjatlar - shu nomdagi deklaratsiyalar qabul qilinishi bilan yakunlanadi.
O‘zbekistonda forum ilk bor 2019-yilda Toshkentda o‘tkazildi va o‘shandan buyon dunyo hamjamiyatiga o‘zbek xalqining boy madaniy-tarixiy hamda diniy-falsafiy merosini, shuningdek, mamlakatning jamiyatda konfessiyalararo totuvlik, diniy bag‘rikenglik, do‘stlik va o‘zaro anglashuv muhitini ta’minlash borasidagi tajribasini namoyish etish imkonini beruvchi nufuzli xalqaro tadbir maqomini oldi.
Bo‘lajak forumda 15 ta mamlakatdan, jumladan AQSH, Buyuk Britaniya, Xitoy, Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari, Indoneziya va Markaziy Osiyo davlatlaridan 50 ga yaqin yetakchi dinshunos, ilohiyotchi olim, ekspert va yuqori martabali shaxslar ishtirok etishi kutilmoqda.
Forum yakunida jahon hamjamiyatiga qarata yakuniy Murojaatnoma qabul qilinadi. Unda diniy ozchiliklar huquqlarini himoya qilish, diniy e’tiqod asosida kamsitishga yo‘l qo‘ymaslik, zo‘ravon ekstremizmga qarshi kurashish vositasi sifatida diniy ma’rifatni rivojlantirish, e’tiqod erkinligini insonning umumbashariy huquqi sifatida tasdiqlash hamda diniy va madaniy qarashlaridan qat’i nazar, barcha insonlarning teng huquqliligini rag‘batlantirishga chaqiriladi.
Umuman olganda, "Deklaratsiyalar muloqoti" II xalqaro forumi natijalari global xilma-xillik sharoitida diniy bag‘rikenglikni, o‘zaro hurmatni, saxovatni va xalqlarning tinch-totuv yashashini mustahkamlashga muhim hissa qo‘shadi.

10–13 сентября 2025 года в Ташкенте и Самарканде состоится II Международный форум «Диалог деклараций». Форум организуется Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) совместно с американской НПО «Love Your Neighbor Community» (LYNC) при поддержке Комитета по делам религий, Центра исламской цивилизации в Узбекистане, Министерства иностранных дел Республики Узбекистан и хокимията Самаркандской области.
Мероприятие станет логическим продолжением форума, прошедшего в Ташкенте, Самарканде и Бухаре в 2022 году, итогом которого стало принятие Бухарской декларации, позже признанной официальным документом 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Схожие форумы проводятся с 2016 года в таких городах, как Марракеш, Мекка, Джакарта, Потомак и Пунта-дель-Эсте, и зарекомендовал себя в качестве авторитетной международной площадки для продвижения идей просвещения, религиозной свободы и культуры толерантности. Каждый из форумов завершается принятием концептуальных документов – одноимённых деклараций.
Впервые в Узбекистане форум состоялся в 2019 году в Ташкенте и с тех пор приобрёл статус значимого международного события, позволяющего мировому сообществу познакомиться с богатым культурно-историческим и религиозно-философским наследием узбекского народа, а также с опытом страны в обеспечении межконфессионального согласия, религиозной толерантности и атмосферы дружбы и взаимопонимания в обществе.
В предстоящем форуме ожидается участие около 50 ведущих религиоведов, богословов, экспертов и высокопоставленных лиц из 15 стран, включая США, Великобританию, Китай, Саудовскую Аравию, Объединённые Арабские Эмираты, Индонезию и государства Центральной Азии.
По итогам форума будет принято итоговое Обращение к мировому сообществу с призывами защищать права религиозных меньшинств, исключать дискриминацию по религиозному признаку, развивать религиозное просвещение как средство противодействия насильственному экстремизму, утверждать свободу вероисповедания в качестве универсального права человека и поощрять равноправие всех людей независимо от их религиозных и культурных различий.
В целом, результаты II Международного форума «Диалог деклараций» станут важным вкладом в укрепление религиозной толерантности, взаимного уважения, великодушия и мирного сосуществования народов в условиях глобального многообразия.
6-7 сентября текущего года в Кабуле делегация Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) во главе с первым заместителем директора Акрамжоном Неъматовым приняла участие в международной конференции «Привлечение инвестиций и поддержка электроэнергетического сектора».