Joriy yilning 9 avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori Eldor Aripovning Hindiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Sanjay Verma bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Muloqot chog‘ida O‘zbekiston va Hindiston o‘rtasidagi turli sohalardagi ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr almashildi. Shuningdek, "Hindiston+Markaziy Osiyo" formati doirasida hamkorlikni chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi.
So'nggi yetti yil ichida o'zaro ishonch va manfaatlarni hisobga olish tamoyillariga asoslangan Toshkent va Nyu-Dehli munosabatlari yuqori sur`atda rivojlanmoqda. Siyosiy aloqalarning yuqori darajadagi intensivligi hamkorlik kun tartibini yangi yo'nalishlar bilan doimiy ravishda to'ldirishni kafolatlamoqda.
Hindiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Sanjay Verma O‘zbekiston-Hindiston munosabatlarining bugungi ijobiy dinamikasini yuqori baholab, hozirgi bosqichda hamkorlik munosabatlarini rivojlantirish uchun o’zaro manfaatli bo‘lgan qator sohalarga to‘xtalib o‘tdi.
Xususan, hind diplomati Nyu-Dehli O‘zbekiston iqtisodiyotini yanada raqamlashtirishga ko‘maklashishga tayyorligini ma’lum qildi. “Hindiston dunyodagi eng “raqamlashtirilgan davlatlar”dan biri sifatida Oʻzbekistonda raqamli texnologiyalarni jadal rivojlantirishga yordam berishi mumkin”, - deydi Sanjay Verma.
Koinotni o'rganish, turizm va iqlim o'zgarishiga qarshi kurashish sohalarida ham katta imkoniyatlar mavjud.
Savdo aloqalarining ijobiy dinamikasi ham mehmon eʼtiborini tortdi. Ularning hajmi 2022 yilda qariyb 700 million dollarga yetib, 40 foizga oʻsdi. Shu nuqtai nazardan, milliy valyutalarda savdo hisob-kitob mexanizmini yaratish bo'yicha taklif ilgari surildi, bu esa o‘zaro tovar ayirboshlash darajasini bir necha barobar oshirishga xizmat qiladi.
S.Vermaning fikricha, keyingi qadam Hindistonni O‘zbekiston bilan umuman olganda Markaziy Osiyo bilan bog‘laydigan transport-kommunikatsiya loyihalarini amalga oshirishni tezlashtirish bo‘lishi kerak. Suhbatdosh Yevroosiyo mintaqasida asosiy transport arteriyalaridan biri bo‘lgan “Shimol-Janub” xalqaro yo‘lagini rivojlantirishni bu boradagi eng istiqbolli yo‘nalish, deb hisoblaydi.
Shuningdek, qo'shma tadbirlarni muntazam o'tkazish, tahliliy maqolalar chop etish va O'zbekiston-Hindiston hamkorligini rivojlantirish uchun xizmat qilishi mumkin bo'lgan yangi yo'nalishlarni o'rganish uchun O'zbekiston va Hindiston tahliliy markazlari o'rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.

9 августа т.г состоялась встреча директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Элдора Арипова с заместителем министра иностранных дел Индии Санджаем Верма.
В ходе переговоров состоялся обмен мнениями по текущему состоянию и перспективам развития двустороннего сотрудничества между Узбекистаном и Индией в различных сферах. Также обсуждены вопросы углубления взаимодействия в рамках формата «Индия+Центральная Азия».
За последние семь лет отношения между Ташкентом и Нью-Дели, базирующиеся на принципах взаимного доверия и учета интересов, развиваются по восходящей траектории. Мощный импульс этому во многом придаёт высокая интенсивность политических контактов на высшем уровне, гарантируя постоянное наполнение повестки партнёрства новыми «прорывными» направлениями.
Высоко оценивая текущую позитивную динамику укрепления узбекско-индийских отношений, заместитель министра иностранных дел Индии Санджай Верма указал на ряд областей, где развитие партнерства на современном этапе наиболее востребовано и взаимовыгодно.
В частности, индийский дипломат заявил о готовности Нью-Дели оказать содействие в деле дальнейшей цифровизации узбекской экономики. «Индия как одна из наиболее «цифровизированных наций» в мире может способствовать ускорению процесса развития цифровых технологий в Узбекистане», - считает Санджай Верма.
Огромные возможности имеются также в сферах освоения космоса, туризма и борьбы с климатическими изменениями.
Внимание гостя также привлекла позитивная динамика торговых обменов, объёмы которых в 2022 г. достигли около 700 млн. долл., увеличившись на 40%. В этом контексте было выдвинуто предложение по созданию механизма торговых расчетов в национальных валютах, который будет способствовать многократному повышению уровня двусторонней торговли.
Следующим шагом, по мнению С.Верма, должно стать форсирование вопросов реализации транспортно-коммуникационных проектов, соединяющих Индию с Узбекистаном, в целом с Центральной Азией. Наиболее перспективным направлением в этом плане собеседник считает развитие международного коридора «Север – Юг», являющегося одной из основных транспортных артерий в Евразийском регионе.
Также обсуждены вопросы дальнейшего укрепления связей между аналитическими центрами Узбекистана и Индии посредством регулярного проведения совместных мероприятий, публикации аналитических статей и исследования новых направлений, которые могли бы служить драйверами продвижения узбекско-индийского партнерства.