2025-yil 11-iyun kuni SMTI direktori Eldor Aripov Estoniyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Yaap Ora bilan uchrashdi.
Tomonlar O‘zbekiston-Estoniya hamkorligining bugungi holati va istiqbollarini, shuningdek, mintaqaviy xavfsizlik masalalarini muhokama qildilar.
Suhbat avvalida Eldor Aripov Yaap Orni lavozimga tayinlangani bilan tabriklab, uning faoliyati O‘zbekiston-Estoniya munosabatlarini rivojlantirishga xizmat qilishiga ishonch bildirdi. Elchi, o‘z navbatida, Prezident Shavkat Mirziyoyevning islohotlarini yuqori baholab, ular fuqarolar farovonligining o‘sishi va O‘zbekistonning jadal rivojlanishiga xizmat qilayotganini ta’kidladi. "Biz ushbu o‘zgarishlarni faol qo‘llab-quvvatlashga va mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga tayyormiz," - dedi diplomat.
Shu asnoda, ikki tomonlama hamkorlikning, ayniqsa savdo-iqtisodiy sohadagi barqaror rivojlanishi qayd etildi. 2016-yildan boshlab o‘zaro savdo hajmi o‘n barobardan ziyod oshdi. Bu asosan xizmatlar ko‘rsatish, shuningdek og‘ir mashinasozlik mahsulotlari va tibbiy jihozlar eksporti hisobiga yuz berdi. Hozirda O‘zbekistonda Estoniya sarmoyadorlari ishtirokidagi sakkizta korxona muvaffaqiyatli faoliyat olib bormoqda.
Uchrashuv ishtirokchilari raqamlashtirish, innovatsiyalar va "yashil iqtisodiyot" kabi sohalaridagi hamkorlik o’zaro munosabatlarning istiqbolli yo‘nalishlariga aylanib borayotganini ta’kidladilar.
Tomonlar mintaqaviy hamkorlik masalalarini muhokama qilar ekan, Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlar sifat jihatidan yangi bosqichga ko’tarilganini qayd etishdi. Ayniqsa, Samarqandda o‘tkazilgan "Markaziy Osiyo - YeI" sammitiga alohida e’tibor qaratildi. Ushbu sammit kelgusi hamkorlikning strategik yo‘nalishlarini belgilab bergani qayd etildi.
Suhbat chog’ida ekspertlar muloqotini rivojlantirishga ham alohida e’tibor qaratildi. Suhbatdoshlar ikki mamlakat tahlil markazlari o‘rtasidagi hamkorlik o‘zaro manfaatli yangi yo‘nalishlarni topishga xizmat qilishini ta’kidladilar.
2025-yil 13-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida (SMTI) direktor birinchi o‘rinbosari Akramjon Ne’matov Vengriyaning Dunay instituti (Danube Institute) ijrochi direktori Ishtvan Kish boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.

11 июня 2025 года состоялась встреча директора ИСМИ Элдора Арипова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Эстонии в Узбекистане Яапом Ора.
Стороны обсудили текущее состояние и перспективы узбекско-эстонского сотрудничества, а также вопросы региональной безопасности.
В начале беседы Элдор Арипов поздравил Яапа Ора с назначением, выразив уверенность, что его работа будет способствовать развитию узбекско-эстонских отношений. Посол, в свою очередь, высоко оценил реформы Президента Шавката Мирзиёева, отметив их вклад в рост благосостояния граждан и динамичное развитие Узбекистана. «Мы готовы активно поддерживать эти преобразования и углублять сотрудничество между нашими странами», — подчеркнул дипломат.
В этом контексте отмечена устойчивая динамика двустороннего взаимодействия, особенно в торгово-экономической сфере. С 2016 года объём взаимной торговли увеличился более чем в десять раз, прежде всего за счёт оказания услуг, а также экспорта продукции тяжёлого машиностроения и медицинского оборудования. В Узбекистане успешно функционируют восемь предприятий с участием эстонских инвесторов.
Участники встречи согласились, что сотрудничество в области цифровизации, инноваций и «зелёной экономики» становятся перспективными направлениями двусторонних отношений.
Переходя к вопросам регионального взаимодействия, стороны отметили качественный прорыв в отношениях Центральной Азии с Европейским Союзом. Особое внимание было уделено апрельскому саммиту «Центральная Азия-ЕС» в Самарканде, который определил стратегические ориентиры дальнейшего партнёрства.
Отдельное внимание также было уделено развитию экспертного диалога. Собеседники признали, что сотрудничество между аналитическими центрами двух стран будет способствовать поиску новых взаимовыгодных направлений взаимодействия.
13 июня 2025 года в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) состоялась встреча первого заместителя директора Акрамжона Неъматова с делегацией Дунайского института Венгрии (Danube Institute) во главе с исполнительным директором Иштваном Кишем.