2025-yilning 20-iyun kuni SMTI direktori Eldor Aripovning Singapurning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Zulkifli bin Baharudin bilan uchrashuvi bo’lib o’tdi.
Suhbat avvalida singapurlik diplomat O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarga yuqori baho berdi. "Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan tizimli o‘zgarishlar zamonaviy investitsiya muhitini shakllantirib, xalqaro biznes uchun yangi imkoniyatlar ochmoqda," - dedi Elchi.
Zulkifli bin Baharudin Singapurning O‘zbekiston bilan o‘zaro manfaatli va har tomonlama hamkorlikni rivojlantirishga, shuningdek, ikki davlat rahbarlarining rasmiy tashriflari davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga bo‘lgan prinsipial qiziqishini ifoda etdi.
Uchrashuvda siyosiy muloqot va parlamentlararo aloqalar mustahkamlanib borayotgani, xalqaro maydonda yaqin hamkorlik o‘zaro qo‘llab-quvvatlnayotgani, jamoat xavfsizligi sohasidagi munosabatlar faollashgani, madaniy-gumanitar aloqalar kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Singapur o‘rtasidagi ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmi ikki barobar oshdi. O‘zbekistonda Singapur sarmoyasi ishtirokidagi korxonalar soni to‘rt barobar ko‘payib, 250 taga yetdi. To‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar hajmi 700 million dollardan oshib, kimyo sanoati, to‘qimachilik va agrosanoat majmuasi kabi strategik muhim tarmoqlarni qamrab oldi.
Inson kapitalini rivojlantirish, yuqori malakali kadrlar tayyorlash, kambag‘allikni qisqartirish, "yashil" texnologiyalarni joriy etish, sog‘liqni saqlash sohasini modernizatsiya qilish, iqlim o‘zgarishlariga moslashish kabi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarida ishga solinmagan katta salohiyat mavjudligi aytildi.
Muzokaralar chog‘ida SMTIning Singapur ilmiy-akademik va aqliy markazlari bilan aloqalarini kengaytirish va chuqurlashtirish bo‘yicha ham fikr almashildi. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha yangi g‘oya va takliflar ishlab chiqish maqsadida ekspertlar hamkorligini faollashtirish muhimligi qayd etildi.
2025-yil 20-iyun kuni SMTI direktori Eldor Aripov Xalqaro migratsiya tashkilotining (XMT) Markaziy Osiyo bo‘yicha submintaqaviy koordinatori Serxan Aktoprak va XMTning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Endryu Grey boshchilik qilayotgan delegatsiya bilan ishchi uchrashuv o’tqazdi.

20 июня 2025 года состоялась встреча директора ИСМИ Элдора Арипова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Сингапура в Узбекистане Зулкифли бин Бахарудином.
В начале беседы сингапурский дипломат дал высокую оценку реформам, реализуемым в Узбекистане. «Структурные изменения, инициированные Президентом Шавкатом Мирзиёевым, формируют современную инвестиционную среду и открывают новые возможности для международного бизнеса», — заявил Посол.
Зулкифли бин Бахарудин выразил принципиальную заинтересованность Сингапура в развитии взаимовыгодного и всестороннего сотрудничества с Узбекистаном, реализации достигнутых в ходе официальных визитов лидеров двух государств договоренностей.
В ходе встречи была выражена взаимная удовлетворенность укреплением политического диалога и межпарламентских связей, осуществлением взаимной поддержки на международных площадках, активизацией контактов в сфере общественной безопасности, а также расширением культурно-гуманитарных связей.
За последние годы двусторонний товарооборот между Узбекистаном и Сингапуром увеличился в два раза. Количество предприятий с участием сингапурского капитала в Узбекистане возросло в четыре раза — до 250 компаний. Объём прямых инвестиций превысил 700 млн долларов, охватывая такие стратегически важные отрасли, как химическая промышленность, текстильное производство и агропромышленный комплекс.
Большой незадействованный потенциал имеется в таких перспективных направлениях сотрудничества, как развитие человеческого капитала, подготовка высококвалифицированных кадров, сокращение бедности, внедрение «зелёных» технологий, модернизация здравоохранения, а также адаптация к изменениям климата.
В ходе переговоров также состоялся обмен мнениями по расширению и углублению отношений ИСМИ с научно-академическими и мозговыми центрами Сингапура. Отмечена важность активизации экспертного взаимодействия в целях выработки новых идей и предложений по дальнейшему укреплению многопланового сотрудничества между странами.
20 июня 2025 года состоялась рабочая встреча директора ИСМИ Элдора Арипова с делегацией Международной организации по миграции (МОМ) во главе с Субрегиональным координатором по Центральной Азии Серханом Актопраком и главой офиса МОМ в Узбекистане Эндрю Греем.