Joriy yilning 28 martida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida Markaziy bank tahlilchilari ishtirokida bank tizimining rivojlanishini baholashda jahon amaliyotida qo‘llaniladigan usullarga bag‘ishlangan o‘quv seminari bo‘lib o‘tdi.
Banklarning moliyaviy barqarorligi, xatarlarni tahlil qilish, samarali ishlash strategiyalari va yondashuvlari muhokamasiga alohida e’tibor qaratildi.
Seminar ishtirokchilari ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish va axborot-tahliliy materiallarni tayyorlashda ushbu usullardan foydalanish muhimligini ta’kidladilar.
Tadbir yakuniga ko‘ra, SMTI va Markaziy bank o‘zaro manfaatli masalalar yuzasidan fikr almashinuvini davom ettirishga tayyorligi bildirildi.
Joriy yilning 1 aprelida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida (SMTI) Rossiya Fanlar akademiyasi Xitoy va Zamonaviy Osiyo instituti (RFA XZOI) direktori Kirill Babayev boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.

28 марта текущего года в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан с участием аналитиков Центрального банка проведен семинар-тренинг по применяемым в мировой практике методам оценки развития банковской системы.
Особое внимание было уделено обсуждению подходов к анализу рисков, стратегий эффективного функционирования и финансовой устойчивости банков.
Участники семинара подчеркнули важность использования этого инструментария при проведении научно-исследовательских работ и подготовке информационно-аналитических материалов.
По итогам мероприятия выражена готовность к дальнейшему обмену мнениями между ИСМИ и ЦБ по вопросам, представляющим взаимный интерес.
1 апреля текущего года в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) состоялась встреча с делегацией Института Китая и современной Азии Российской академии наук (ИКСА РАН) во главе с директором Кириллом Бабаевым.