Tadbir SMTI hamda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Narkotiklarni nazorat qilish milliy markazi bilan hamkorlikda BMTning Narkotik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasining (BMT NJB) Afg‘oniston, Markaziy Osiyo, Eron, Pokistondagi mintaqaviy vakolatxonasi ko‘magida tashkil etildi.
Onlayn uchrashuvda Markaziy Osiyo mamlakatlarining tegishli vazirlik va idoralaridan 30 dan ortiq mutaxassis, shuningdek, yetakchi tahliliy va ilmiy-tadqiqot markazlari rahbarlari hamda ekspertlari ishtirok etdi.
Ishtirokchilar Markaziy Osiyoda hozirgi narkologik vaziyat haqida ma’ruza qildilar hamda yangi turdagi psixofaol moddalarning mintaqada tarqalishiga qarshi kurashish sohasida hamkorlikni mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar.
SMTI direktori Eldor Aripov o‘zining kirish so‘zida Markaziy Osiyo mamlakatlaridagi yuzaga kelgan narkovaziyat giyohvandlik vositalarini, ayniqsa, sintetik moddalarning noqonuniy tarqalishini izchil o‘sib borayotganini alohida ta’kidladi.
"Bu sohada kuzatilayotgan musodaralar va jinoyatlar hajmi ortib bormoqda. Internet platformalari va ijtimoiy tarmoq sahifalarida giyohvand moddalar reklamasi kengaymoqda. Jinoiy guruhlarning nishoniga, avvalo, yoshlar tushmoqda," dedi u.
Uning aytishicha, alohida mamlakatlarning yakka tartibdagi sa’y-harakatlari ushbu transmilliy tahdidga qarshi samarali kurashish uchun yetarli emas. Shu munosabat bilan Eldor Aripov O‘zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan 2024-yil 4-iyunda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan "Markaziy Osiyo mamlakatlarining giyohvand moddalar bilan bog‘liq muammolarni samarali hal etish va bartaraf qilish uchun yagona front bo‘lib harakat qilishga va hamkorlik o‘rnatishga tayyorligi to‘g‘risida"gi rezolyutsiyaning ahamiyatini ta’kidlab o‘tdi. Mutaxassis ushbu hujjat "Markaziy Osiyo mamlakatlari va sheriklarning umumiy tahdidga qarshi birgalikda chora-tadbirlar ko‘rish yo’lidagi siyosiy birdamligining yorqin ramziga aylangani"ni qayd etdi.
Tadbir davomida BMT NJBning transchegaraviy tahdidlarni o‘rganish va tahlil qilish bo‘yicha axborot markazi rahbari Salome Flores mintaqada giyohvand moddalarni ishlab chiqarish va aylanishidagi so‘nggi tendensiyalar haqida batafsil ma’lumot berdi.
Xususan, BMT NJBning vakili Afg‘onistondagi narkotik vaziyatni tasvirlab, opiatlar yetishtirish kamayishi bilan bir vaqtda sintetik giyohvand moddalar ishlab chiqarishning o‘sib borayotganini ta’kidladi. Ushbu tendensiyaning Markaziy Osiyo mamlakatlariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligiga alohida e’tibor qaratildi.
Tadbirda, shuningdek, SMTI bosh ilmiy xodimi Ruslan Xalidov tomonidan Markaziy Osiyoda yangi turdagi psixofaol moddalarning noqonuniy aylanishiga qarshi kurashishga bag‘ishlangan qo‘shma tadqiqot dasturi loyihasi taqdim etildi.
Mutaxassis o‘z nutqida asosiy maqsadlarni belgilab o‘tdi hamda mintaqaviy va xalqaro hamkorlik doirasida yangi psixofaol moddalarga qarshi kurashish bo‘yicha mavjud chora-tadbirlar samaradorligini oshirish bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqish zarurligiga alohida e’tibor qaratdi.
Umuman olganda, muhokamalar yakunida ekspertlar narkotik moddalarni tarqatishga qarshi kurashish bo‘yicha yanada muvofiqlashtirilgan va samarali mintaqaviy strategiyani ishlab chiqish muhimligini ta’kidladilar.
Shu maqsadda Markaziy Osiyoda yangi psixofaol moddalarning tarqalishi va iste’moli sohasida shakllanayotgan tendensiyalarni aniqlash sohasida qo‘shma tadqiqotlar olib borishga qiziqish bildirildi.

16 января текущего года в Ташкенте состоялась онлайн-встреча в гибридном формате на тему: «Анализ проблем борьбы с незаконным оборотом новых видов психоактивных веществ в Центральной Азии».
Мероприятие организовано ИСМИ совместно с Национальным Центром по контролю за наркотиками при Администрации Президента Республики Узбекистан при поддержке Регионального представительства Управления ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН) в Афганистане, Центральной Азии, Иране, Пакистане.
В онлайн-встрече приняли участие более 30 специалистов профильных министерств и ведомств, руководителей и экспертов ведущих аналитических и научно-исследовательских центров стран Центральной Азии.
Участники выступили с докладами о текущей наркоситуации в Центральной Азии, обсудили вопросы укрепления сотрудничества в сфере противодействия распространению новых видов психоактивных веществ в регионе ЦА.
В своей приветственной речи, директор ИСМИ Элдор Арипов особо подчеркнул, что современная обстановка в странах Центральной Азии характеризуется неуклонным ростом незаконного распространения наркотических средств особенно синтетических.
«Растёт объём изъятий и преступлений в этой сфере. Расширяется реклама наркотических средств на Интернет-платформах и страницах социальных сетей. Под прицелом преступных групп оказывается, прежде всего, молодёжь», заявил он.
По его словам, индивидуальные усилия отдельных стран недостаточны для эффективного противодействия этой транснациональной угрозе. В данном контексте Элдор Арипов указал на значимость инициированной Президентом Узбекистана и принятой Генеральной Ассамблеей ООН 4 июня 2024 года резолюции «Готовность стран Центральной Азии выступать единым фронтом и сотрудничать для эффективного решения и устранения проблем, связанных с наркотиками». Эксперт отметил, что данный документ стал «ярким символом политической солидарности всех стран Центральной Азии и партнёров в необходимости принятия совместных мер против общей угрозы».
В ходе мероприятия руководитель Информационного центра УНП ООН по исследованию и анализу трансграничных угроз, связанных с наркотиками и преступностью Саломе Флорес подробно остановилась на последних тенденциях в производстве и обороте наркотиков в регионе.
В частности, представитель УНП ООН обрисовала наркоситуацию в Афганистане, указав на снижение выращивания опиатов, сопровождающееся параллельным ростом производства синтетических наркотиков. Особый упор был сделан на возможность негативного влияния данной тенденции на страны Центральной Азии.
На мероприятии, главным научным сотрудником ИСМИ Русланом Халидовым, также был презентован проект совместной программы исследования, посвященной противодействию незаконному обороту новых видов психоактивных веществ в Центральной Азии.
В своём выступлении специалист обозначил основные цели и задачи проекта, а также акцентировал внимание на необходимости выработки рекомендаций по повышению эффективности существующих мер по противодействию новым психоактивным веществам в рамках регионального и международного сотрудничества.
В целом, в завершение дискуссий, эксперты подчеркнули важность разработки более скоординированной и эффективной региональной стратегии борьбы с распространением наркотиков.
В этих целях выражен интерес к проведению совместных исследований в области выявления тенденций, формируемых в сфере распространения и употребления новых психоактивных веществ в Центральной Азии.