2025-yil 19-21-may kunlari Termiz shahrida "Tinchlik, do‘stlik va farovonlikning umumiy makonini barpo etish" mavzusida Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlik bo‘yicha Termiz muloqotining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi.
Tashkilotchilar – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi.
Forum Markaziy va Janubiy Osiyo, Yevropa, MDH, Osiyo-Tinch okeani mintaqasi, Amerika, Yaqin Sharq mamlakatlaridan 200 ga yaqin vakillarni bir yerga jamlaydi. Ular orasida siyosiy-iqtisodiy va biznes doiralar vakillari, moliya institutlari, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar a’zolari, shuningdek, dunyoning turli tahliliy hamda ilmiy-tadqiqot markazlarining nufuzli ekspertlari bor.
Muloqotdan asosiy maqsad – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoyevning Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro aloqadorlikni mustahkamlash bo‘yicha 2022-yilda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qo‘llab-quvvatlangan tashabbusini ilgari surish uchun ko‘p tomonlama munozara maydonini shakllantirish.
Forum ishtirokchilari Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi mintaqalararo hamkorlikning joriy holati va istiqbollarini muhokama qiladilar. Asosiy e’tibor xavfsizlik, barqarorlik va izchil rivojlanishni ta’minlash bo‘yicha hamkorlikni mustahkamlash, shuningdek, iqtisodiy o‘sishni ta’minlashda xususiy sektor va moliyaviy tuzilmalarning rolini kengaytirish masalalariga qaratiladi.
Forum yakunlari bo’yicha kutilayotgan asosiy natijalardan biri, bu – Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasida ishonch, muloqot va hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirishga chaqiruvchi Kommyunike qabul qilinishi hisoblanadi.
Termiz muloqoti mintaqalararo bog’liqlikni yanada rivojlantirish, keng Yevrosiyo qit’asida tinchlik, xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash istiqbollarini belgilash uchun doimiy platforma vazifasini bajarishi ko‘zda tutilgan.
Tadbir Surxondaryo viloyati Termiz shahridagi "Termiz xalqaro savdo markazi” hududida o‘tkaziladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori o‘rinbosari Baxtiyor Mustafoyev joriy yilning 7-8 may kunlari Istanbulda bo‘lib o‘tgan 28-Yevrosiyo iqtisodiy sammitida O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibida ishtirok etdi.

19-21 мая 2025 года в Термезе состоится первое заседание Термезского диалога по взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией на тему: «Строительство общего пространства мира, дружбы и процветания».
Организаторами выступают Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан, Министерство иностранных дел Республики Узбекистан, Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан.
Международный форум соберёт на одной площадке около 200 участников из Центральной и Южной Азии, Европы, государств СНГ, АТР, Америки, Ближнего Востока. Среди них представители политико-экономических, бизнес-кругов кругов, финансовых институтов, международных и региональных организаций, а также видные эксперты аналитических и научно-исследовательских центров мира.
Главной целью диалога является формирование многосторонней дискуссионной платформы для практического продвижения специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «Укрепление взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией», принятой в 2022 году по инициативе Президента Республики Шавката Миромоновича Мирзиёева.
Участники форума обсудят текущее состояние и перспективы межрегионального взаимодействия Центральной и Южной Азии. В центре внимания будут вопросы укрепления сотрудничества в деле обеспечения безопасности, стабильности и устойчивого развития, расширения роли частного сектора и финансовых структур в обеспечении экономического роста.
В числе основных ожидаемых результатов – принятие Коммюнике с призывом к объединению усилий в деле укрепления доверия и сотрудничества между Центральной и Южной Азией.
Термезский диалог призван стать постоянной платформой для определения перспектив дальнейшего продвижения межрегиональной взаимосвязанности и поддержания мира, безопасности и стабильности на обширном евразийском континенте.
Мероприятие будет проводиться на базе Международного торгового центра «Термез» в городе Термезе Сурхандарьинской области.
Заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Бахтиёр Мустафаев, в составе узбекской делегации, находился в Стамбуле для участия в 28-м Евразийском экономическом саммите, прошедшем 7–8 мая текущего года.