Congratulations on the month of Ramadan
Heads of state and government of foreign countries, leading international organizations, spiritual figures have been sending congratulations on the occasion of the holy month of Ramadan to the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
Shavkat Mirziyoyev visits the Hero of Uzbekistan
President Shavkat Mirziyoyev visited the Hero of Uzbekistan, member of the Senate of the Oliy Majlis, Hasan Normurodov, who is being treated at Samarkand Branch of the Republican Emergency Care Research Center.
Shavkat Mirziyoyev visits a multidisciplinary clinic
President Shavkat Mirziyoyev became familiar with the activities of the Multidisciplinary Medical Center in Samarkand.
Shavkat Mirziyoyev: Heads of local executive authorities should work following today's energetic, intensive time
Samarkand hosted a meeting of the regional representatives with the participation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev. It was attended by heads of ministries and industries, deputies of local councils, representatives of the older generation and youth.
Shavkat Mirziyoyev visits Sag Agro LLC in Samarkand
President Shavkat Mirziyoyev visited the in vitro laboratory of Sag Agro LLC in Jambay district of Samarkand region.
President Shavkat Mirziyoyev gets acquainted with the activities of industrial enterprises in Urgut FEZ
The free economic zone, organized by decree of the President of January 12, 2017, plays an important role in the development of industry and job creation in rural areas, effectively using raw materials and local infrastructure.
Shavkat Mirziyoyev: We continue the First President's work
The President of Uzbekistan visited the grave of the First President of Uzbekistan Islam Karimov, in Samarkand.
Shavkat Mirziyoyev visits the Tourism Center in Samarkand
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the construction of a tourism center in Samarkand district.
Qorasuv neighborhood: A town within a city
Creating conditions for the growing needs of the population in the ancient city of Samarkand is just as important as preserving the historical image. Therefore, modern housing is being built in the Qorasuv neighborhood on the outskirts of the city.
Construction of Imam Bukhari Memorial Complex starts
During the trip to Samarkand region in 2019, the President of Uzbekistan noted the need for expanding Imam Bukhari Memorial Complex.
President gets acquainted with the progress of construction work at Samarkand International Airport
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has arrived in the city of Samarkand.
Shavkat Mirziyoyev departs for Samarkand
President Shavkat Mirziyoyev has departed for Samarkand region to become acquainted with the development of the region and the life of the population.
President of Uzbekistan meets with OSCE Chairperson-in-Office, Sweden’s Foreign Minister
On April 14, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation led by the Chairperson-in-Office for the Organization for Security and Co-operation in Europe, Sweden’s Foreign Minister, Ann Christin Linde, who is in Uzbekistan on a working visit.
The Leaders of Uzbekistan and Pakistan identify concrete steps for the development of a multifaceted partnership
The Summit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Imran Khan took place on April 14, via videoconference.
Execution of tasks in youth policy analyzed
On April 13, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on the execution of tasks to ensure employment and meaningful organization of leisure activities for youth.
Investment and urban development projects presented
On April 12, President Shavkat Mirziyoyev became familiar with the presentation of investment projects to be implemented in the city of Tashkent.
President Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister of Pakistan to hold Online Summit
The summit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Imran Khan will take place on April 14, via videoconference.