SMTIda MOPDMM rahbari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Tomonlar SMTI va MOPDMM o‘rtasidagi hamkorlikning joriy holati va istiqbollari xususida fikr almashdilar. O‘zbekistonning 2025-yilda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuviga raislik qilishi doirasida qo‘shma tadbirlarni tayyorlashga alohida e’tibor qaratildi.
Fursatdan foydalanib, Kaxa Imnadze O‘zbekistonning tashqi siyosat sohasidagi faoliyati juda faol sur’atda rivojlanayotganini ta’kidladi va mamlakatda ro‘y bergan bir qator muhim voqealarni alohida qayd etdi. Uning aytishicha, "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" sammitidagi mazmunli muzokaralar, Samarqanddagi Iqlim forumidagi mazmunli muloqotlar, shuningdek, Toshkentda bo‘lib o‘tgan Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley Assambleyasi O‘zbekistonning global muloqotning muhim markazi sifatidagi maqomini tasdiqladi.
Muzokaralar yakunida tomonlar O‘zbekiston va MOPDMM o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlashdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.

Стороны обсудили текущее состояние и перспективы сотрудничества между ИСМИ и РЦПДЦА. Особое внимание было уделено подготовке совместных мероприятий в рамках председательства Узбекистана в Консультативной встрече глав государств ЦА в 2025 году.
Пользуясь случаем, Каха Имнадзе отметил впечатляющую динамику внешнеполитической активности Узбекистана, выделив целый ряд значимых событий, прошедших в стране. По его словам, «насыщенные переговоры на Саммите «Центральная Азия – ЕС» и содержательные дискуссии на Климатическом форуме в Самарканде, а также 150-я юбилейная Ассамблея Межпарламентского союза в Ташкенте подтвердили статус Узбекистана как «важного центра глобального диалога».
В завершение переговоров стороны выразили заинтересованность в дальнейшем развитии и укреплении взаимовыгодного сотрудничества Узбекистана и РЦПДЦА.
В Ташкенте прошла международная научно-практическая конференция «Водная дипломатия в Центральной Азии: доверие, диалог и многостороннее сотрудничество в интересах устойчивого развития».