O’zbek va turkman xalqlari qadim zammonlardan beri o'zaro do'stlik va hamjihatlikda yashab, o'z madaniyatlarini o'zaro boyitib kelmoqdalar. O'zbeklar va turkmanlarning o'ziga xos do'stlik ildizlari mavjud. Ikki qardosh xalqlar asrlar davomida bitta daryodan suv ichib keladi. O’zbeklarda shunday maqol bor “do’st kulfatda bilinadi”. O’zbek va turkman xalqlarining do’stlik munosabatlari asrlar davomida sinovdan o’tgan. Qiyin damlarda ikki mamlakat xalqi doimo bir-birini qo'llab-quvvatlab kelgan, shuningdek, turkman xalqining azob-uqubatlarini o'zbek xalqi o’ziniki sifatida qabul qilgan.
Xususan O'zbekiston birinchlardan bo’lib Turkmaniston xalqiga 1948-yil Ashxobod zilzilasining oqibatlarini bartaraf etishda yordam bergan. Ushbu voqea xronikasida qayd etilganidek, Toshkent zilzila haqidagi ma'lumotlarni birinchi bo'lib qabul qildi. O'zbekiston shifokorlari darhol Ashxobodga jo'nab ketishdi. Minglab yaradorlar va yetim bolalar O'zbekistonga ko'chirildi.
Bugungi kunda O'zbekiston va Turkmaniston yaxshi qo'shnichilik va do'stlik munosabatlarini chuqurlashtirish, strategik hamkorlik darajasini ko'tarish uchun alohida ahamiyat berishmoqda. Buning yorqin misoli sifatida Toshkentda Maxtumquli nomidagi ko'chaning tantanali ochilish marosimi va uning yuz qiyofasi bilan bezatilgan yodgorlik, shuningdek, Turkmanistonning ramzi bo'lgan "Ashxabod" bog'ining ochilishini ko’rishimiz mumkin. O'z navbatida, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimovning xotirasini abadiylashtirish maqsadida Turkmanistonda yodgorlik majmui ochildi va ko'chalardan biriga Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov nomi berildi.
Ta'kidlash joizki, madaniy meros ikki mamlakat o'rtasidagi munosabatlarda alohida o'rin tutadi. Navoiyni o’qimaydigan turkman oilasini yoki Maxtumquli ijodi bilan tanish bo’lmagan o'zbekni topish qiyin. Maxtumquli ijodiyoti O'zbekiston maktablarida va o'zbek olimlari tomonidan keng o'rganiladi.
2017-yil davomida ikki tomonlama va ko'p tomonlama doiralarda bir qator oliy darajadagi uchrashuvlar o'tkazildi. Mamlakatlarimiz o'rtasidagi o'zaro munosabatlar yangi sifatli bosqichiga ko’tarildi. Buning yorqin dalilini, 2017-yilning mart oyida imzolanganb “Strategik sherikchilik to'g'risidagi” Shartnomada ko'zda tutilgan quyidagi bandlarda ko’rishimiz mumkin.
Birinchidan, savdo-iqtisodiy hamkorlik kengaymoqda. Bunga 2017-yilning martida Ashxobodda O’zbekistan va Turkmaniston o’rtasida 2018-2020-yillarga mo’ljallangan iqtisodiy hamkorlik to’g’risidagi shartnomaning imzolanishi yangi impuls berdi. Bu hujjatning amalga oshishiga joriy yilning mart oyida savdo-iqtisodiy hamkorlik bo’yicha o’zbek-turkman Hukumatlararo komissiyasining qo’shma yig’ilishi yorqin misol bo’ladi.
2017-yilda ko’rgazmalarda, yarmarkalarda va biznes forumlarda ishtirok etish uchun o’zbek va turkman ishbilarmon doiralari delegatsiyalarining tashriflar almashinuvi bo’lib o’tdi. Takidlash joizki, O’zbekistonda “Artel” savdo belgisi ostida yirik maishiy texnikalar ishlab chiqaruvchi tadbirkor Turkmaniston hududida suv isitgichlarni va alyumin profillarini yig’uvchi qo’shma korxonani yo’lga qo’ydi. E’tiborli jihati shundaki, Ashxobod shahrida shu yilning mart oyi oxirida birinchi marta milliy sanoat ko’rgazmasi tashkil etildi, bunda biz turkman-o’zbek sherikchilik salohiyatining ahamiyati yaqqol namoyon etganini guvohi bo’lishimiz mumkin. Shubhasiz, 2012-yil 2-oktabrda O'zaro yetkazib berish to'g'risidagi kelishuvni amalga oshirish va yuqori qo'shilgan qiymatga ega mahsulotlar aylanmasiga jalb qilish o'zaro savdo hajmini yanada ko'paytirish va uning turlarini kengaytirishga xizmat qildi.
Ikkinchidan, O'zbekiston va Turkmanistonning chegara hududlari o'rtasida kuchli o’zaro munosabatlar o’rnatilgan. Turkmanistonning Lebap va Dashoguz tumanlari bilan Buxoro va Xorazm viloyatlari o'rtasida transchegaraviy hamkorlikni rivojlantirish bo'yicha kelishuvga erishildi. Ikki mamlakatning chegara viloyat hokimiyatlari vakolatxonalarining vakillik darajasidagi delegatsiyalarning o'zaro tashriflari natijasida bugungi kunda ular turli sohalarda qo'shma loyihalarni amalga oshirish ustida ish olib bormoqda. Xususan, bizning agranomlar o'zlarining turkman hamkasblari bilan birgalikda O'zbekistonda nozik tola paxtasi ishlab chiqarish usullarini va amaliyotlarini takomillashtirish ustida ish olib borishmoqda, intensiv bog' yaratishdagi, meva va sabzavotlarni qayta ishlash sohalaridagi tajriba va bilimlarni almashadilar.
Uchinchidan, transport sohasida maqsadli loyihalar amalga oshirilmoqda. Ikki mamlakatning integratsiyalashgan transport va temir yo’llari uchinchi mamlakatlar uchun transit vazifasini bajaradi. Prezident Shavkat Mirziyoevning ta'kidlashicha, "O'zbekiston Turkmanistonning portlari orqali Kaspiy dengiziga, xalqaro transport koridorlariga chiqib ketishni maqsad qilib qo'ygan". Shu yo’nalishdagi "O'zbekiston-Turkmaniston-Eron-Ummon" transport-tranzit koridorini qayd etish tabiiy, uning muvaffaqiyatli amalga oshirilishi transit yuk oqimlarini ko'paytirish va loyiha ishtirokchilarini tashqi bozorlarga eng qisqa va samarali ravishda kirish imkonini beradi.
Shuningdek Amudaryoning "Turkmanobod-Forob" yo'nalishi bo'ylab transport va temir yo'l ko'prigi qurish bo'yicha yirik loyihalarni amalga oshirishga alohida e'tibor qaratilmoqda.Ushbu ob'ektlarni qurish Turkmaniston orqali Janubiy va Markaziy Evropa, Yaqin Sharq va Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlariga tovarlarni tashish hajmini ko'paytirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratadi.
To'rtinchidan, neft-gaz sohasida keng ko'lamli loyihalarni amalga oshirishda o'zaro hamkorlik kengaymoqda. O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev ta'kidlaganidek, "Bu O'zbekiston va Turkmaniston uchun yangi faoliyat sohasi. Bu erda qo'lga kiritilgan umumiy tajriba bizning neft ishlab chiqaruvchilarimiz uchun kelajakda yanada kengroq mintaqaviy va xalqaro bozorlarga chiqish imkonini beradi ". Bu doirada quvvati yiliga 25 milliard kubometrgacha bo’lgan Turkmaniston-O'zbekiston-Qozog'iston-Xitoy gaz quvurini ko’rishimiz mumkin.
Shu bilan birga, bugungi kunda O'zbekiston va Turkmaniston Kaspiy dengizi sohillarida uglevodorod konlarini birgalikda rivojlantirish to'g'risida kelishib oldilar. Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov O'zbekistonning bunday yirik qo'shma loyihalarni amalga oshirishda ishtirok etishini mamnuniyat bilan qabul qildi.
Beshinchidan, madaniy-gumanitar sohadagi hamkorlik chuqurlashmoqda. So'nggi ikki yil ichida ikki mamlakat poytaxtlarida "O'zbekiston madaniyati kunlari" va "Turkmaniston madaniyati kunlari" bo'lib o'tdi. Shu bilan birga ikki davlatlar o’rtasida madaniy-gumanitar sohada 2017-2019 yillarga mo'ljallangan hamkorlik dasturi izolandi.
Ikki mamlakat hududida istiqomat qilayotgan o'zbek va turkman diasporalari uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga harakat qilinmoqda. O'zbekistonda 190 mingga yaqin turkman fuqarolari yashaydi. Mustaqillikning dastlabki yillaridan boshlab turkmanlarning urf-odatlarini, tilini va madaniyatini saqlab qolish maqsadida mamlakatimizda Turkman madaniyat markazi tashkil etildi. 2017-yilda Nukus davlat pedagogika institutiga Ajiniyoz nomi berildi va boshlang'ich sinflarga turkman tilidan dars berish uchun o'qituvchilar tayyorlash fakulteti ochildi.
Umuman olganda, O'zbekiston-Turkmaniston munosabatlari keng qamrovli hamkorlikni yanada rivojlantirish va sifat jihatidan yangi mazmun bilan boyitish uchun eng maqbul davrda . Shubhasiz, Turkmaniston Prezidentining O'zbekistonga tashrifi mamlakatlarimiz o'rtasida ko'p qirrali va o'zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qiladi.

Издревле узбекский и туркменский народы жили рядом в дружбе и согласии, взаимообогащая свои культуры. У узбеков и туркменов исконные дружеские корни, которые также имеют узы родства. Два братских народа на протяжении многих веков пили воду из одной реки.
С древних времен эти два народа роднились между собой путем создания семей. Существует поговорка «Пусть не оборвется связь (тропинка) родства», было традицией брать невесту из семьи родственников, проживающих на стороне. И эта веками проверенная традиция действительно работала, и родственные связи все более укреплялись рождением нового поколения.
У узбеков есть пословица «Друг познается в беде» (Дўст бошга иш тушганда билинади). Дружба Узбекистана и Туркменистана проверена временем. В трудные моменты народы постоянно поддерживали друг друга, в частности, боль и страдания туркменов воспринимались узбеками как свои. К слову, Узбекистан одним из первых оказал всяческую поддержку народу Туркменистана по устранению последствий Ашхабадского землетрясения 1948 г. Как отмечается в хронике этой катастрофы, Ташкент первым принял сведения о землетрясении. Узбекские медики выехали в Ашхабад немедленно. Тысячи раненых и детей-сирот были эвакуированы в Узбекистан.
Сегодня Узбекистан и Туркменистана придают особое значение углублению отношений добрососедства и дружбы, повышению уровня стратегического сотрудничества. Ярким воплощением этому стало открытие в Ташкенте в торжественной обстановке улицы имени Махтумкули и памятника с его барельефным изображением, а также парка «Ашхабад», отражающего символику дружественного Туркменистана. В свою очередь в целях увековечения памяти первого Президента Узбекистана Ислама Каримова в Туркменистане в его честь открыт мемориальный комплекс, а также названа улица.
Необходимо также отметить, что в отношениях двух стран культурное наследие занимает особое место. Трудно найти туркменскую семью, где не читали бы Навои, и узбека, который не знаком со стихами Махтумкули. Творчество Махтумкули широко изучается в школах Узбекистана, исследуется узбекскими учеными.
Бесспорно, благодаря наблюдаемому доверительному и дружественному диалогу между Президентом Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёевым и Президентом Туркменистана Г.М.Бердымухамедовым на современном этапе узбекско-туркменские отношения достигли уровня подлинного стратегического партнерства. В течение 2017 г. в двустороннем и многостороннем форматах состоялся ряд встреч высокого уровня. Взаимодействие между нашими странами наполняется новым качественным содержанием. Наглядной иллюстрацией этому являются следующие моменты, в том числе закрепленные Договором о стратегическом партнерстве от марта 2017 года:
Во-первых, расширяется торгово-экономическое сотрудничество. Новый импульс этому придало подписание в марте 2017 года в Ашхабаде Договора между Узбекистаном и Туркменистаном об экономическом сотрудничестве на 2018-2020 годы. Ярким примером практической реализации данного документа является проведение в марте текущего года заседания совместной узбекско-туркменской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
В 2017 году состоялся обмен визитами делегаций узбекских и туркменских деловых кругов для участия в выставках, ярмарках и бизнес форумах. Отрадно отметить, что производитель крупной бытовой техники в Узбекистане под торговой маркой «Artel» организовал на территории Туркменистана совместное производство по сборке водонагревателей и алюминиевых профилей. Символично, что впервые в конце марта т.г. в Ашхабаде организована Национальная промышленная выставка, что наглядно отражает значительный потенциал туркмено-узбекского партнёрства.
Безусловно, реализация Соглашения о взаимных поставках от 2 октября 2012 года и вовлечение в товарооборот продукции с высокой добавленной стоимостью способствуют дальнейшему наращиванию объемов взаимной торговли и расширения ее номенклатуры.
Во-вторых, отмечается интенсивное взаимодействие между приграничными областями Узбекистана и Туркменистана. Достигнут договор о развитии приграничного сотрудничества Бухарской и Хорезмской областей Узбекистана с Лебапским и Дашогузским велаятами Туркменистана.
Благодаря взаимным визитам делегаций на уровне представителей региональных властей двух стран, сегодня они работают над реализацией совместных проектов в различных сферах. В частности, наши аграрии совместно с туркменскими коллегами работают над совершенствованием методики и практики производства тонковолокнистого хлопка в Узбекистане, делятся опытом и знаниями в сфере выращивания интенсивных садов, переработки плодоовощной продукции.
В-третьих, реализуются целенаправленные проекты в области транспорта. Интегрированные автомобильные и железные дороги двух стран выполняют транзитную функцию для третьих государств. Как заявил Президент Ш.Мирзиёев, «Узбекистан нацелен на выход через порты Туркменистана в Каспийское море, международные транспортные коридоры». В этом плане закономерно отметить о транспортно-транзитном коридоре «Узбекистан-Туркменистан-Иран-Оман», успешная реализация которого позволит увеличить транзитные грузопотоки и обеспечить участникам проекта кратчайший и эффективный выход на внешние рынки.
Также в фокусе пристального находится реализация совместных масштабных проектов - автомобильного и железнодорожного мостов через Амударью «Туркменабад–Фараб». Возведение этих объектов создаст благоприятные условия для кратного увеличения объемов перевозки грузов транзитом через Туркменистан в страны Южной и Центральной Европы, Ближнего Востока, Юго-Восточной Азии.
В-четвертых, наращивается взаимодействие в реализации крупномасштабных проектов в нефтегазовой сфере. Как заявил Президент Узбекистана Ш.М.Мирзиёев, «это новая для Узбекистана и Туркменистана сфера деятельности. Приобретённый здесь совместный опыт позволит нашим нефтепроизводителям в перспективе выходить на более обширные региональные и международные рынки». Показательно в данном контексте функционирование газопровода Туркменистан - Узбекистан - Казахстан - Китай, мощностью до 25 млрд. куб. газа в год.
При этом сегодня Узбекистан и Туркменистан имеют договорённость о совместной разработке месторождений углеводородов на Каспийском побережье. Президент Туркменистана Г.Бердымухамедов поприветствовал участие Узбекистана в осуществлении подобных крупных совместных проектов.
В-пятых, углубляется сотрудничество в культурно-гуманитарной сфере. За последние два года в столицах двух стран поочередно проходили «Дни культуры Узбекистана» и «Дни культуры Туркменистана». При этом подписана Программа сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере на 2017-2019 годы.
Прилагаются усилия по созданию благоприятных условий для проживающих на территории двух государств узбекской и туркменской диаспор. В Узбекистане проживает около 190 тысяч граждан туркменской национальности.
В целях сохранения традиций, языка и культуры туркменов с первых лет независимости в нашей стране создан Республиканский туркменский культурный центр. В 2017 году в Нукусском Государственном педагогическом институте имени Аджинияз открылся факультет по подготовке педагогов для начальных классов по преподаванию на туркменском языке.
В целом, узбекско-туркменские взаимоотношения переживают самый благоприятный период для дальнейшего развития полномасштабного сотрудничества и обогащения его качественно новым содержанием. Несомненно, предстоящий визит президента Туркменистана в Узбекистан будет способствовать наращиванию многопланового, многоуровневого и взаимовыгодного партнерства между нашими государствами.