Prezident Shavkat Mirziyoyev, an’anaga ko‘ra, Samarqandga tashrifi chog‘ida buyuk muhaddis Imom Buxoriy qabrini ziyorat qildi.
Qur’on tilovat qilindi.
Davlatimiz rahbari majmua qurilishini ko‘zdan kechirdi. Bu yerda qariyb 10 ming namozxonga mo‘ljallangan masjid, to‘rtta minora, ayvonlar barpo etilmoqda.
Maqbaraning o‘ng tomonida, yerostida galereya qurilmoqda. Bu yerda ziyoratchilar alloma qabrini ko‘rish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Maqbara naqqoshlik va xattotlik san’ati asosida sayqallanadi. Uning devorlariga qadimiy uslubda Qur’oni karim suralari va hadislar yoziladi.
Shu yerda galdagi qurilish ishlari haqida ma’lumot berildi. Majmua yonida mehmonxonalar, avtoturargoh, avtobekat, oshxonalar, savdo rastalari, tahoratxona, kushxona barpo etiladi.
Prezident ularni sifatli qurish, ko‘p sonli ziyoratchilarga zamonaviy qulayliklar yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Davlatimiz rahbari Hazrati Hizr majmuasidagi Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov maqbarasini ham ziyorat qildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-fevral kuni Samarqand shahriga keldi.
10.02.2022Keyingisi
Davlatimiz rahbari Samarqand shahrining Bo‘stonsaroy va Rudakiy ko‘chalari kesishmasida qurilgan tunnelni borib ko‘rdi.

Президент Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Самарканд, по традиции, посетил мавзолей великого собирателя хадисов Имама Бухари.
Глава государства ознакомился с проводимой в комплексе строительной работой. Здесь возводятся мечеть на 10 тысяч человек, четыре минарета и террасы.
По правую сторону от мавзолея организуется подземная галерея, откуда паломники смогут увидеть могилу ученого. Мавзолей будет украшен резьбой и каллиграфическими надписями, на стенах будут в старинном стиле написаны суры из Корана и хадисы.
Представлена информация о предстоящей работе. Планируется построить рядом с комплексом гостиницы, автостоянку, автостанцию, пункты общественного питания, торговые ряды, помещения для омовения.
Президент дал указания по качественному строительству этих объектов, созданию современных условий для приема многочисленных паломников.
Глава государства посетил также мавзолей Первого Президента Ислама Каримова в мемориальном комплексе Хазрати Хизр.
Президент Шавкат Мирзиёев 10 февраля прибыл в город Самарканд.
10.02.2022Следующее
Глава государства ознакомился с тоннелем, построенным на пересечении улиц Бустонсарой и Рудаки города Самарканда.