Davlatimiz rahbari Samarqand shahrining Bo‘stonsaroy va Rudakiy ko‘chalari kesishmasida qurilgan tunnelni borib ko‘rdi.
Bu ikki ko‘cha shahardagi eng katta, serqatnov yo‘llardan. Tunnel qurilishi natijasida transportlar harakatiga qulaylik oshib, tirbandlik bartaraf bo‘ldi. Uning uzunligi 120, kengligi qariyb 27 metr.
Rudakiy ko‘chasida avtomobil va tramvay yo‘li, piyodalar va velosiped yo‘laklari qurildi. Hudud obodonlashtirildi.
Shu yerda Samarqandda yo‘l infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha kelgusi rejalar haqida ma’lumot berildi.
- Oxirgi yillarda Samarqand har tomonlama rivojlanayapti. Lekin hali odamlarga qulaylik va xavfsizlik jihatidan ko‘p ish qilish kerak. Bu yerda ham yil sayin mashinalar ko‘payayapti. Yo‘llar, svetoforlar esa deyarli o‘sha-o‘sha. Shuning uchun bu sohaga ixtisoslashgan ilmiy-amaliy markaz tashkil qilish maqsadga muvofiq. Ular xorij tajribasini o‘rganib, joriy etishi, qaysi yo‘lni kengaytirish, qayerga yo‘lak qurish, qayerda svetoforni olib tashlash bo‘yicha taklif ishlab chiqishi kerak, - dedi Prezident.
Shavkat Mirziyoyev mazkur tunnel yaqinida, Bo‘stonsaroy ko‘chasida qurilgan galereya uslubidagi ko‘prikni ham ko‘zdan kechirdi.
Shu paytgacha yo‘lning Siyob kanali ustidan o‘tgan qismi ancha past bo‘lib, yog‘ingarchilik paytida transport va piyodalar uchun noqulaylik tug‘dirardi. Shu bois yo‘l 23 metrgacha ko‘tarilib, eni 31 metrgacha kengaytirilgan. Yo‘lning ikki chetida himoya vositasi, shovqin kamaytiruvchi to‘siqlar o‘rnatildi. Piyodalar va velosiped yo‘laklari barpo etilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev, an’anaga ko‘ra, Samarqandga tashrifi chog‘ida buyuk muhaddis Imom Buxoriy qabrini ziyorat qildi.

Глава государства ознакомился с тоннелем, построенным на пересечении улиц Бустонсарой и Рудаки города Самарканда.
Эти улицы являются одними из самых загруженных в городе. В результате строительства тоннеля повысилось удобство движения, устранены пробки. Длина тоннеля составляет 120 метров, ширина - почти 27 метров.
По улице Рудаки проложены пути для автомобилей и трамвая, пешеходные и велосипедные дорожки. Благоустроена прилегающая территория.
Здесь же представлена информация о дальнейших планах по улучшению дорожной инфраструктуры Самарканда.
- В последние годы Самарканд всесторонне развивается. Однако предстоит сделать многое для удобства и безопасности движения. И здесь с каждым годом растет количество автомобилей. Но дороги, светофоры почти не изменились. Поэтому целесообразно организовать специализированный научно-практический центр, который должен изучить и внедрить зарубежный опыт, разработать предложения о том, где следует расширить, а где построить дороги, где убрать или установить светофор, - сказал Президент.
Шавкат Мирзиёев осмотрел также мост галерейного типа по улице Бустонсарой, возведенный недалеко от тоннеля.
До этого участок улицы, проходящий над Сиёбским каналом, располагался низко, что доставляло неудобства водителям и пассажиром, когда выпадали осадки. Поэтому данный участок поднят на высоту 23 метров и расширен до 31 метра. По обеим сторонам дороги установлены защитные ограждения и акустические экраны. Проложены пешеходные и велосипедные дорожки.
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Самарканд, по традиции, посетил мавзолей великого собирателя хадисов Имама Бухари.