Prezident Shavkat Mirziyoyev Samarqand shahridagi 59-maktab-internatni borib ko‘rdi.
Bu muassasa 1974-yilda qurilgan, 2009-yilda kapital ta’mirlangan. O‘quv binolari, yotoqxona va oshxonada zarur sharoitlar yaratilgan. Hozirgi kunda muassasada 259 nafar ko‘zi ojiz bolalar bilim olmoqda.
Maktabda fanlar va musiqa to‘garaklari yo‘lga qo‘yilgan. Ko‘plab o‘quvchilar san’at va sport yo‘nalishlarida xalqaro miqyosda muvaffaqiyatlarga erishgan. O‘tgan yili maktab-internatni tamomlagan 19 nafar yoshdan 9 nafari oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga kirgan.
Davlatimiz rahbari o‘quvchi va o‘qituvchilar bilan suhbatlashdi. Ular 2003-yilda, Shavkat Mirziyoyev Samarqand viloyati hokimi bo‘lgan paytda ham bu yerga kelganini yodga olishdi. Maktabdagi sharoitlar, o‘qishga kirishdagi imtiyozlar uchun davlatimizga minnatdorlik bildirdi.
- Hamma harakatlarimiz tagida inson qadrini ulug‘lash maqsadi bor. Bugun bu yerga sizlarning xohish-istaklaringiz, muammolaringizni bilish uchun keldim. Maqsadimiz - yaxshi o‘qib, ishlab, jamiyatda o‘rin topishingiz uchun sharoit yaratish, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘qituvchilar brayl alifbosidagi yangi darsliklar, ayniqsa, chet tili bo‘yicha kitoblar, kompyuter klaviaturalari yetishmayotganini aytdi. Imkoniyati cheklangan bolalar bilan ishlash malakasiga ega psixologlar ham kam.
Prezidentimiz bularning hammasini inobatga olib, ko‘zi ojiz insonlar uchun imkoniyatlar kengaytirilishini ta’kidladi.
- Shunday qaror qabul qilamizki, avvalo maktablarning o‘zida o‘quvchilar kasbga o‘rgatiladi. Har bir oliygohda, tashkilotda ko‘zi ojiz insonlar uchun alohida o‘rinlar bo‘ladi. Bu sohadagi eng katta qiyinchiliklardan biri - maktabgacha ta’lim. Shuning uchun har bir maktab-internat yonida bog‘cha ham qurish kerak, - dedi davlat rahbari.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил школу-интернат №59 в городе Самарканде.
Учреждение было построено в 1974 году, капитально отремонтировано в 2009 году. В учебных корпусах, общежитии и столовой имеются необходимые условия. Сегодня здесь учатся 259 незрячих детей.
В школе действуют научные и музыкальные кружки. Многие учащиеся достигли международных успехов в искусстве и спорте. В прошлом году 9 из 19 выпускников школы-интерната поступили в вузы.
Глава государства побеседовал с учащимися и преподавателями. Они поделились воспоминаниями о том, как Шавкат Мирзиёев посещал учреждение в 2003 году в бытность хокимом Самаркандской области, высказали слова признательности государству за условия в школе и льготы при поступлении в вузы.
- В основе всех наших действий лежит цель возвеличить ценность человека. Сегодня я здесь, чтобы узнать ваши пожелания и волнующие вас проблемы. Наша цель - создать условия, чтобы вы получили хорошее образование, достойную работу, свое место в обществе, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Преподаватели отметили нехватку новых учебников, особенно книг по иностранным языкам, а также компьютерных клавиатур со шрифтом Брайля. Мало психологов, компетентных для работы с детьми с ограниченными возможностями.
Президент подчеркнул, что с учетом всех озвученных проблем возможности для незрячих людей будут расширены.
- Мы примем такое решение, согласно которому обучение профессиям будет осуществлять прежде всего в школе. В каждом вузе, каждой организации будут отдельные квоты для незрячих. Самое сложное в этом вопросе - дошкольное образование. Поэтому необходимо при каждой школе-интернате построить детский сад, - сказал глава государства.