Akril tola - Yangi O‘zbekistonda yangi yo‘nalish
Bu joy ilgari unumsiz, bo‘sh turgan maydon edi. Tadbirkorlarga sharoit yaratish maqsadida hudud “G‘ijduvon” erkin iqtisodiy zonasiga kiritilib, zarur infratuzilma tortilgach, bu yerda sanoat vujudga keldi.
Xususan, “Siyovush tekstil” mas’uliyati cheklangan jamiyatining 36 million dollarlik loyihasi o‘tgan oyda ishga tushdi. Unda yiliga 40 ming tonna akril ip-kalava yigirish quvvati va 600 ta ish o‘rni yaratildi.
- Bu Yangi O‘zbekistondagi yangi yo‘nalish, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Yurtimizda to‘qimachilik sanoati rivojlanyapti. Agar korxonalar qo‘shilgan qiymat yaratib, daromadini oshiraman desa, qisman akril ishlatishiga to‘g‘ri keladi. Undan tayyorlangan mahsulot qiymati 5 barobar oshadi. Bu - manfaatdorlik, barqarorlik, odamlarga ish o‘rni, degani. Shuning uchun davlat paxtani qayta ishlashga qancha ko‘makdosh bo‘lgan bo‘lsa, endi sun’iy tola ishlab chiqarishga ham shunday yordam beradi.
Hozirgi korxona loyihaning birinchi bosqichi bo‘lib, ayni paytda xorijlik hamkorlar bilan korxona faoliyatini kengaytirish ustida ish olib borilmoqda. Rejaga ko‘ra, keyingi bosqichda akril tola hamda undan tayyor mahsulot ishlab chiqarish to‘liq mahalliylashtiriladi. Jami ish o‘rni soni 1 ming 200 taga yetadi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия “Сиёвуш текстил” в Каганском районе Бухарской области.
Прежде на месте, где сейчас стоит предприятие, был пустырь. Для создания условий предпринимателям территория была включена в свободную экономическую зону “Гиждувон”, сюда была подведена необходимая инфраструктура, в результате появились условия для промышленности.
В частности, в прошлом месяце завершился проект общества с ограниченной ответственностью “Сиёвуш текстил” стоимостью 36 миллионов долларов. Предприятие способно производить за год 40 тысяч тонн акриловой пряжи. Создано 600 рабочих мест.
- Это новое направление в Новом Узбекистане, - сказал Шавкат Мирзиёев. – Текстильная промышленность в нашей стране динамично развивается. Если предприятия стремятся создавать добавленную стоимость и получать больше дохода, им необходимо хотя бы частично осваивать акрил. Продукция из него стоит в 5 раз больше. Это и прибыль, и стабильность, и рабочие места. Поэтому государство, стимулирующее переработку хлопка, теперь будет также всесторонне помогать выпуску искусственных волокон.
Предприятие завершило первый этап проекта и в настоящее время работает с зарубежными партнерами над расширением деятельности. В планах – на следующем этапе полностью локализовать производство акрилового волокна и готовой продукции из него. Количество рабочих мест достигнет 1,2 тысячи.
Глава государства традиционно начал поездку в Бухарскую область с посещения мавзолея Бахоуддина Накшбанда.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью ряда предприятий, входящих в кластер “Бухоро Агрокластер”.