Davlatimiz rahbari 8-noyabr kuni Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimida ekologik barqarorlikni saqlash va ekoturizmni rivojlantirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Bu haqda Shavkat Mirziyoyev Navoiy va Jizzax viloyatlarida bo‘lgan saylovoldi uchrashuvlarida aytgan edi. Yig‘ilishda shu boradagi aniq rejalar va erishiladigan natijalar ko‘rib chiqildi.
Hududda ekoturizmni rivojlantirish uchun, avvalo, suv hajmi barqarorligini ta’minlash, bioxilma-xillikni asrash kerakligi ta’kidlandi. Ko‘llar atrofida qo‘shimcha sayyohlik zonalari va dam olish maskanlari barpo etish masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Shu bilan birga, Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimining mavjud imkoniyatlaridan keng foydalangan holda bu yerda baliqchilikni yanada rivojlantirish kerakligiga urg‘u berildi.
Bugungi kunda ushbu hududdan yiliga bor-yo‘g‘i 4 ming tonna baliq ovlanmoqda. Sharoit yaratish va ishlarni tizimli tashkil qilish hisobiga, bu hajmni 20 ming tonnaga yetkazish va bu orqali yangi ish o‘rinlari yaratish mumkin. Shu bois, tadbirkorlarni jalb qilib, ko‘llarni ijaraga bergan holda, klaster usulida baliq yetishtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Shunday loyihalarni ko‘paytirish, kreditlar ajratib, har tomonlama qo‘llab-quvvatlash zarurligi ta’kidlandi.
Mutasaddilarga Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimining ekologik holatini yaxshilash bo‘yicha dastur qabul qilish vazifasi qo‘yildi. Uning doirasida ko‘llar tizimida suv sathini barqaror saqlash va sho‘rlanish darajasini kamaytirish choralari ko‘riladi. Qirg‘oqlar bo‘yidagi 800 gektar yerda daraxt va butalar ekiladi.
Hududda ekologik xavfsizlikni kuchaytirish, brokonerlik va boshqa huquqbuzarlikning oldini olish bo‘yicha ham topshiriqlar berildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 8-noyabr kuni davlat ob’ektlarini xususiylashtirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.

Глава государства 8 ноября провел совещание по вопросам сохранения экологической стабильности и развития экотуризма в Айдар-Арнасайской системе озер.
Эти вопросы были затронуты Шавкатом Мирзиёевым в ходе предвыборных встреч в Навоийской и Джизакской областях. На сегодняшнем совещании рассмотрены конкретные планы и ожидаемые результаты.
Отмечалось, что для развития экотуризма в регионе необходимо прежде всего обеспечить устойчивость водных ресурсов и сохранить биоразнообразие. Особое внимание уделено вопросу создания новых туристических зон и курортов вокруг озер. Вместе с тем указано на необходимость развития рыбоводства с широким использованием возможностей Айдар-Арнасайской системы.
В настоящее время в озерах вылавливается всего 4 тысяч тонн рыбы. За счет создания условий и системной работы можно увеличить данный объем до 20 тысяч тонн и создать за счет этого новые рабочие места. В связи с этим даны указания по привлечению предпринимателей, предоставления озер в аренду и производству рыбы кластерным методом.
Подчеркнута необходимость увеличения числа таких проектов, предоставления им кредитов и всесторонней поддержки.
Ответственным лицам поручено принять программу по улучшению экологического состояния Айдар-Арнасайской системы озер. В ее рамках будут приняты меры по поддержанию стабильного уровня воды и снижению солености озер. На 800 гектарах прибрежной полосы будут высажены деревья и кустарники.
Также затронуты вопросы укрепления экологической безопасности, предупреждения браконьерства и других правонарушений на территории системы озер.
Президент Шавкат Мирзиёев 8 ноября провел совещание по вопросам приватизации государственных объектов.