Banklarimiz ilk bor nufuzli xalqaro kredit reytinglariga ega bo‘lib, xalqaro kapital bozorlarida yevrobondlar joylashtirdi. Xususiy banklar ham ko‘paydi.
Shuningdek, Vengriya, Qozog‘iston, Gruziya, Turkiyaning nufuzli banklari O‘zbekistonga kirib keldi. Ipotekabank isloh qilingani natijasida uning kapitaliga strategik xorijiy investor sarmoya kiritdi.
Bu ishlarni davom ettirib, Asakabank va O‘zsanoatqurilishbankka ham xorijiy investitsiyalar jalb etish rejalashtirilgan. Shu maqsadda xalqaro moliya institutlari bilan birgalikda bu banklarga 30 nafar malakali xalqaro mutaxassislar olib kelindi.
2023-yil davomida O‘zsanoatqurilishbank kapitaliga 125 million dollar, Asakabankka 100 million dollar mablag‘ jalb qilinishi ko‘zda tutilmoqda. Banklarning operatsion faoliyatida zamonaviy dasturiy IT mahsulotlar va 100 dan ziyod yangi bank xizmat turlari joriy etiladi.
Amalga oshiriladigan ishlar natijasida 2027-yil natijalari bo‘yicha O‘zsanoatqurilishbank daromadi 1,61 baravar, kredit portfeli 1,74 baravarga oshishi ko‘zda tutiladi. Asakabankda depozitlar 1,71 baravar, bank aktivlarining hajmi esa 1,72. Eng muhimi bu va boshqa O‘zbekiston banklariga xalqaro moliya bozorlarida ishonch ortadi va ularning faoliyatida qatnashish uchun xorijiy investor va hamkorlarning qiziqishi ortadi.
Taqdimotda mazkur jarayonga xalqaro konsultantlarni taklif etish, ularning kapitalini oshirish va qo‘shimcha investitsiyalar jalb qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 29-mart kuni Xitoy Kommunistik partiyasi Markaziy qo‘mitasi Siyosiy byurosi a’zosi, Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayoni Partqo‘mi kotibi Ma Sinjuy boshchiligidagi XXR delegatsiyasi bilan o‘tkazgan uchrashuvda O‘zbekiston hududlari va SHUAR o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari ko‘rib chiqildi.
29.03.2023Keyingisi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 29-mart kuni mamlakatimiz turizm salohiyatini oshirish masalalari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 28 марта ознакомился с презентацией по привлечению иностранных инвестиций в капитал “Асакабанка” и “Узпромстройбанка”.
Значимость банковской системы в экономике велико. В результате реформ в этой области за последние три года в нашей стране объем банковского кредитования увеличился в 2 раза, капитал банков - в 1,6 раза.
Отечественные банки впервые получили престижные международные кредитные рейтинги и разместили евробонды на международных рынках капитала. Выросло количество частных банков.
Также на рынок Узбекистана вышли престижные банки Венгрии, Казахстана, Грузии, Турции. В результате трансформации "Ипотека-банка" в его капитал вложился стратегический иностранный инвестор.
В продолжение этой работы планируется привлечение иностранных инвестиций и в капитал "Асакабанка" и "Узпромстройбанка". Для этого совместно с международными финансовыми институтами в указанные банки привлечены 30 квалифицированных специалистов с международным опытом.
В течение 2023 года в капитал "Узпромстройбанка" предусматривается привлечение 125 миллионов долларов, "Асакабанка" - 100 миллионов долларов. В операционную деятельность будут внедрены современные программные продукты и более 100 новых видов банковских услуг.
В результате этой работы, как ожидается, по итогам 2027 года доходы "Узпромстройбанка" вырастут в 1,61 раза, кредитный портфель - в 1,6 раза. Депозиты в "Асакабанке" увеличатся в 1,71 раза, а объем банковских активов - в 1,72 раза. Самое важное, возрастет доверие к этим и другим банкам Узбекистана на международном финансовом рынке, повысится их привлекательность для иностранных инвесторов и партнеров.
В ходе презентации даны указания по приглашению международных консультантов в этот процесс, увеличению капитала и привлечению дополнительных инвестиций в банки.
Вопросы налаживания взаимовыгодного практического сотрудничества регионов Узбекистана с Синьцзян-Уйгурским автономным районом были рассмотрены на встрече Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с делегацией КНР во главе с членом Политбюро Центрального комитета Коммунистической партии Китая, секретарём Партийного комитета Компартии СУАР...
29.03.2023Следующее
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 29 марта состоялось видеоселекторное совещание по вопросам повышения туристического потенциала нашей страны.