O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 29-mart kuni Xitoy Kommunistik partiyasi Markaziy qo‘mitasi Siyosiy byurosi a’zosi, Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayoni Partqo‘mi kotibi Ma Sinjuy boshchiligidagi XXR delegatsiyasi bilan o‘tkazgan uchrashuvda O‘zbekiston hududlari va SHUAR o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston hududlarida Xitoyning yetakchi kompaniyalari ishtirokida qayta tiklanuvchi energetika, transport infratuzilmasini rivojlantirish, sanoat parklari va qishloq xo‘jaligi klasterlarini tashkil etish sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari e’tibor markazida bo‘ldi.
Uchrashuv avvalida Ma Sinjuy XXR Raisi Si Szinpinning salomi va eng ezgu tilaklarini hamda Xitoy rahbari lavozimiga qayta saylangani munosabati bilan yo‘llangan samimiy tabriklar uchun minnatdorlik bildirdi.
Uchrashuvda o‘tgan yil sentyabr oyida Samarqand shahrida o‘tgan va O‘zbekiston-Xitoy har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarida yangi davrni boshlab bergan tarixiy sammitning sermahsul natijalari katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
“O‘zbekiston – Qirg‘iziston - Xitoy” temir yo‘lini qurish loyihasini jadallashtirishda ikki tomon ham manfaatdor ekani ta’kidlandi.
Toshkent, Samarqand va boshqa viloyatlarimizning Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayoni bilan, shu jumladan savdo, logistika, tibbiyot, qishloq xo‘jaligi, turizm va ta’lim sohalarida ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish uchun keng imkoniyatlar mavjudligi aytildi.
Davlatimiz rahbari o‘zaro muloqot va almashinuvni faollashtirish, tashrif va biznes forumlarini tashkil etish, ustuvor loyiha va dasturlarni ilgari surish bo‘yicha alohida “yo‘l xaritasi”ni qabul qilish yuzasidan topshiriqlar berdi.

Вопросы налаживания взаимовыгодного практического сотрудничества регионов Узбекистана с Синьцзян-Уйгурским автономным районом были рассмотрены на встрече Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с делегацией КНР во главе с членом Политбюро Центрального комитета Коммунистической партии Китая, секретарём Партийного комитета Компартии СУАР Ма Синжуем, состоявшейся 29 марта.
В центре внимания были вопросы реализации совместных проектов кооперации в сфере возобновляемой энергетики, развития транспортной инфраструктуры, создания промышленных парков и сельскохозяйственных кластеров в регионах Узбекистана с участием ведущих китайских компаний.
В начале встречи Ма Синжуй передал искренние приветствия и наилучшие пожелания Председателя КНР Си Цзиньпина, а также его слова благодарности за теплые поздравления в связи с переизбранием на пост руководителя Китая.
В ходе беседы с глубоким удовлетворением были отмечены плодотворные результаты исторического саммита в городе Самарканде в сентябре прошлого года, ознаменовавшего начало новой эпохи узбекско-китайских отношений всестороннего стратегического партнерства.
Подчеркнута взаимная заинтересованность в ускорении проекта строительства железной дороги «Узбекистан – Кыргызстан – Китай».
Отмечены широкие возможности для расширения многопланового сотрудничества Ташкентской, Самаркандской и других областей Узбекистана с Синьцзян-Уйгурским автономным районом, в том числе в области торговли, логистики, медицины, аграрного сектора, туризма и образования.
Главой нашего государства даны поручения по активизации взаимных контактов и обменов, организации визитов и бизнес-форумов, а также принятию отдельной «дорожной карты» по продвижению приоритетных проектов и программ.
Президент Шавкат Мирзиёев 28 марта ознакомился с презентацией по привлечению иностранных инвестиций в капитал “Асакабанка” и “Узпромстройбанка”.