O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Markaziy va Janubiy Osiyoning mintaqaviy bog‘liqligi bo‘yicha xalqaro konferensiya dasturi doirasida Tojikiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Sirojiddin Muhriddinni qabul qildi.
Joriy yilning 11-12-iyun kunlari Tojikistonga amalga oshirilgan oliy darajadagi tarixiy tashrifning samarali natijalari yuqori baholandi, ular mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlab, aniq mazmun bilan boyitgani ta’kidlandi.
Tashqi ishlar vaziri Sirojiddin Muhriddin davlatimiz rahbari Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmonning birodarlik salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda qabul qilingan “yo‘l xaritasi” asosida iqtisodiyotning turli tarmoqlaridagi ustuvor loyihalarni va madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini ilgari surish masalalari muhokama qilindi.
Mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar – Afg‘onistondagi vaziyat hamda Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchilari va Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitlariga tayyorgarlik ko‘rib chiqildi.

В рамках программы Международной конференции по региональной взаимосвязанности Центральной и Южной Азии Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял министра иностранных дел Республики Таджикистан Сироджиддина Мухриддина.
Высоко оценены плодотворные результаты исторического визита на высшем уровне в Таджикистан 11-12 июня этого года, послужившие укреплению двусторонних отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства, наполнившие их конкретным содержанием.
Министр иностранных дел Сироджиддин Мухриддин передал главе нашего государства братские приветствия и самые добрые пожелания Президента Таджикистана Эмомали Рахмона.
На встрече обсуждены вопросы продвижения приоритетных проектов в разных отраслях экономики и программ культурно-гуманитарного обмена на основе принятой «дорожной карты».
Была рассмотрена актуальная региональная повестка - ситуация на афганском направлении, подготовка к саммитам лидеров стран Центральной Азии и Шанхайской организации сотрудничества.