Oliy darajadagi muntazam muloqotlar tufayli ko‘p qirrali O‘zbekiston-Turkmaniston yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlari izchil mustahkamlanib borayotgani alohida ta’kidlandi.
Rashid Meredov davlatimiz rahbariga Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuxamedovning salomi va samimiy tilaklarini yetkazdi. O‘zbekiston yetakchisining Markaziy va Janubiy Osiyo bog‘liqligini rivojlantirish borasidagi tashabbuslari yuksak baholandi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi. Qo‘shma hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish muhimligi qayd etildi.
Joriy yilning 6-avgust kuni “Avaza” milliy turizm zonasida o‘tkaziladigan Markaziy Osiyo mamlakatlari davlat rahbarlarining Maslahat uchrashuviga tayyorgarlikning borishi muhokama qilindi.
Afg‘onistonda qaror topayotgan murakkab vaziyat yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiya tadbirlarida ishtirok etayotgan Qozog‘iston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – tashqi ishlar vaziri Muxtor Tleuberdini qabul qildi.
16.07.2021Keyingisi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Markaziy va Janubiy Osiyoning mintaqaviy bog‘liqligi bo‘yicha xalqaro konferensiya dasturi doirasida Tojikiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Sirojiddin Muhriddinni qabul qildi.

Особо отмечено, что благодаря регулярным контактам на высшем уровне многогранные узбекско-туркменские отношения добрососедства и стратегического партнерства продолжают поступательно укрепляться.
Рашид Мередов передал главе нашего государства теплые приветствия и пожелания Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова. Высоко оценены инициативы лидера Узбекистана по развитию региональной взаимосвязанности Центральной и Южной Азии.
Рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического сотрудничества между двумя странами. Отмечена важность проведения очередного заседания Совместной межправительственной комиссии.
Обсужден ход подготовки Консультативной встречи глав государств стран Центральной Азии, проводимой 6 августа текущего года в Национальной туристической зоне «Аваза».
Состоялся обмен мнениями по складывающейся непростой ситуации в Афганистане.
В рамках программы Международной конференции по региональной взаимосвязанности Центральной и Южной Азии Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял министра иностранных дел Республики Таджикистан Сироджиддина Мухриддина.