O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-avgust kuni tadbirkorlar bilan ochiq muloqot o‘tkazdi.
Tadbir avvalida davlatimiz rahbari yig‘ilganlarni Tadbirkorlar kuni bilan tabriklab, o‘zining chuqur hurmati va ezgu tilaklarini bildirdi.
Muloqotda o‘tgan yillardagi uchrashuvlar natijalariga to‘xtalib o‘tildi. 2021-yili bo‘lgan ochiq muloqot bo‘yicha 57 ta, o‘tgan yili esa 55 ta tashabbus ilgari surilgan edi. Ularning natijasida biznesni yuritishda ko‘plab yengilliklar bo‘ldi.
Misol uchun, o‘tgan yilgi takliflar asosida biznes subyektlari mikro, kichik, o‘rta va yirik toifalarga bo‘linib, ular bilan alohida ishlash yo‘lga qo‘yildi. Xuddi shunday, tuman va shaharlar ham 5 ta toifaga ajratildi, 60 ta tumanga alohida soliq, kredit va moliyaviy yordam rejimlari joriy qilindi.
Qo‘shilgan qiymat solig‘ini qaytarish muddati qisqartirilib, o‘tgan bir yil ichida 6 mingta korxonaga 20 trillion so‘m qaytarib berilgan. Eng muhimi, ushbu soliq stavkasi 12 foizga tushirilgani hisobiga, qo‘shilgan qiymat zanjiri ishtirokchilari soni 26 mingtaga ko‘payib, faoliyati “soyadan” chiqqan.
Kredit berishda aylanmadagi tovarlar, eksport shartnomalari, akkreditivlar va kelgusi tushumlardan ham garov ta’minoti sifatida foydalanish tizimi yaratildi. Bu imkoniyat orqali tadbirkorlarga 1 milliard dollar kreditlar berilgan.
Bojxona hududida qayta ishlash tizimi soddalashtirildi. Natijada, ushbu bojxona rejimidan foydalanuvchi tadbirkorlar soni 2 barobarga ko‘paydi. Bir yil ichida ushbu imkoniyat orqali 455 million dollarlik mahsulot eksport qilindi.
Ilgari yangi tadbirkorlar uchun “kirish qiyin bo‘lgan” 119 ta faoliyat bo‘yicha litsenziya va ruxsatnomalar bekor qilindi yoki xabardor qilish shakliga o‘tkazildi. Joriy yilning olti oyida soliq to‘lovchilar faoliyatida tekshirishlar o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 40 foizga kamaygan.
Umuman, o‘tgan bir yilda kichik tadbirkorlar soni 40 mingtaga ko‘paygan, o‘rta tadbirkorlar soni 2 mingtaga oshib, 10 mingga yetgan. Yirik korxonalar soni esa bir yilda 400 taga ko‘payib, 1,5 mingta bo‘ldi.
Berilgan yengilliklardan foydalanib, bir yilda 155 ta korxonaning yillik aylanmasi 100 million dollardan oshgan. Kiritilgan yillik xorijiy sarmoyalar hajmi esa ilk bor 10 milliard dollarga yetgan.
Ochiq muloqotlardan keyin, so‘nggi ikki yilda korxonalarimiz tomonidan 25 milliard dollarlik mahsulotlar eksport qilingan va avval import bo‘lgan 10 milliard dollarlik mahsulotni o‘zimizda ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev muloqotdagi ma’ruzasida beshta asosiy yo‘nalishni ko‘rsatib o‘tdi. Ularning har biri o‘z ichiga ko‘plab tashabbuslarni qamrab oldi.
Birinchi yo‘nalish – kichik biznesga yangi imkoniyatlar.
Bu soha vakillarini tadbirkorlikka o‘qitish, ularga loyiha qilib berish, faoliyatini moliyalashtirish, mahsulotlariga bozor va biznesiga sheriklar topish bo‘yicha yaxlit ekotizim yaratilishi qayd etildi. Buning uchun eng avvalo, “Qishloq qurilish bank” “Biznesni rivojlantirish banki”ga aylantiriladi. Bank huzurida har bir hududda jami 14 ta kichik biznes markazlari tashkil etiladi. Ularda o‘qigan tadbirkorlarning loyihalarini eng qulay shartlarda moliyalashtiriladi. Bu dasturda ishtirok etayotgan kichik biznes korxonalari faoliyatini uch yilgacha tekshirishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Umuman, kichik biznesda kamida 150 mingta subyektni “oyoqqa turg‘izish”, 25 mingtasini o‘rta korxonalarga aylantirish, sohada 250 mingta yangi doimiy ish o‘rni yaratish maqsad qilingan.
Ikkinchi yo‘nalishda o‘rta biznesga oid tashabbuslar ilgari surildi.
Jumladan, kichikdan o‘rta biznesga o‘tish istagida bo‘lgan tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash uchun bu boradagi jamg‘armalarning faoliyati ham, ishlash usuli ham o‘zgartiriladi. Sanoatni rivojlantirish jamg‘armasi orqali yangi loyihalarni moliyalashtirish uchun xorijiy valyutada 5 foiz, milliy valyutada 10 foiz stavkada 10 yil muddatga kreditlar ajratiladi.
Sanoat ipotekasi tizimi yo‘lga qo‘yilib, tadbirkorlarga “tayyor biznes” shaklida ishlab chiqarish maydonlari qurib beriladi. Jumladan, har bir viloyatda kamida 3 tadan yangi sanoat zonalari tashkil etiladi.
Tadbirkorlik jamg‘armasi iqtisodiyotning yana bir drayveri bo‘lgan xizmatlar sohasiga mas’ul bo‘ladi. Jamg‘arma turizm, savdo va servis sohalarida “xizmatlar ipotekasi” tizimini joriy qiladi.
Ushbu yangi imkoniyatlar hisobidan qo‘shimcha 1 milliard dollarlik xizmatlar, 5 milliard dollarlik yangi mahsulotlar, 350 ming yangi ish o‘rinlari tashkil qilish mumkinligi aytildi.
Uchinchi yo‘nalish yangi bozorlarga sifatli va raqobatbardosh mahsulot bilan kirish bo‘yicha bo‘ldi.
– Biz ayrim mamlakatlar kabi neft-gaz resurslarini sotish hisobiga yuqori iqtisodiy o‘sishni ta’minlay olmaymiz. Bizning “neftimiz” ham, “gazimiz” ham bu – Siz kabi tashabbuskor va ishbilarmon tadbirkorlar yaratayotgan yuqori qiymatli va sifatli mahsulotlardir, – dedi Prezident.
Bu yo‘nalish davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgani samarasida so‘nggi to‘rt yilda eksportchi korxonalar soni 4 ming 500 tadan 7 ming 200 taga ko‘paygan. Eksport mahsulot turlari 1 ming 500 tadan 3 mingtaga oshib, geografiyasi 139 ta mamlakatdan 164 taga kengaygan.
O‘tgan yili “Yangi O‘zbekiston – raqobatbardosh mahsulotlar yurti” dasturi boshlangan edi. Uning doirasida 100 ta yetakchi eksportchi korxonaga kredit, soliq, bojxona bo‘yicha alohida rejim joriy qilindi.
Muloqotda mazkur dastur joriy yilda ham davom ettirilishi va qamrab olinadigan korxonalar soni 500 taga yetkazilishi ma’lum qilindi.
Davlatimiz rahbari nufuzli xorijiy brendlarni mamlakatimizga jalb qilish masalasiga alohida ahamiyat qaratdi. Buning uchun, xorijiy hamkorlar so‘roviga muvofiq, ishlab chiqarishga xalqaro standartlar, ekologiya va sertifikatlash talablarini hamda qulay bojxona rejimini joriy qilish, mahalliy korxonalardagi ishchilarga munosib mehnat sharoitlari yaratish zarurligi ta’kidlandi. Yirik brendlarni jalb qilgan korxonalarga grant ajratish taklifi bildirildi.
To‘rtinchi yo‘nalish – yuqori daromadli korxonalarni ko‘paytirish. Shu maqsadda xalqaro konsultantlarni jalb qilgan holda, elektr texnikasi, to‘qimachilik, charm-poyabzal, zargarlik, qurilish materiallari, mebelsozlik, polimer, kimyo va oziq-ovqat sanoati bo‘yicha 140 ta loyiha ishlab chiqilgan. Ularning jami qiymati 10 milliard dollarga teng bo‘lib, 60 mingta ish o‘rinlarini yaratish, yiliga 5 milliard dollarlik mahsulot ishlab chiqarish hamda 2,5 milliard dollarlik eksport qilish ko‘zda tutilgan. Ushbu tayyor loyihalar tadbirkorlarga taklif qilindi.
Beshinchi yo‘nalish soliq ma’murchiligini soddalashtirish, byurokratiyani yo‘q qilish masalalariga qaratildi. Prezident bu sohada korrupsiya bilan bog‘liq shikoyatlar ko‘payib ketgani, qo‘shilgan qiymat solig‘ini qaytarishda soliq uzilishi koeffitsiyentini qo‘llash amaliyoti (tax gap) adolatsiz ekanini qayd etdi. Shu bois, 1 oktyabrdan boshlab, ushbu amaliyot bekor qilinishi belgilandi.
Barcha moliyaviy sanksiyalar qayta ko‘rib chiqilib, adolatli me’yorlar belgilanishi ta’kidlandi.
Shuningdek, tadbirkorning soliq idoralari bilan bo‘ladigan barcha nizolarini ko‘rish ma’muriy sud vakolatiga o‘tkaziladi. Ularning to‘g‘ridan-to‘g‘ri sudga shikoyat qilishidagi har qanday cheklovlar olib tashlanadi.
Ishbilarmonlarning vaqti va xarajatlarini tejash maqsadida 2024-yil 1-yanvardan boshlab, bir-birini takrorlovchi va eskirgan hisobotlar tugatiladi. Barcha hisobotlarni yagona elektron tizim orqali taqdim etish yo‘lga qo‘yilib, ularning qog‘oz shakli bekor qilinishi aytildi.
– Mamlakatimiz taraqqiyotining yangi bosqichida har bir yil ulkan dastur va loyihalarni amalga oshirish davri bo‘lib qolmoqda. Hayot sinovlarida toblangan, mard va tashabbuskor tadbirkorlarimiz bor ekan, biz albatta ko‘zlagan marralarimizga erishamiz, – dedi Prezident so‘zining yakunida.
Ochiq muloqot savol-javob tarzida davom etdi. Tadbirkorlar aytgan taklif va muammolar yuzasidan mutasaddilarga ko‘rsatmalar berildi.
Xalqaro kongresc markazida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tadbirkorlar bilan ochiq muloqoti bo‘lib o‘tmoqda.

Глава государства выдвинул важные инициативы по развитию предпринимательства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 августа провел открытый диалог с предпринимателями.
В начале мероприятия глава государства поздравил собравшихся с Днем предпринимателей, выразив им глубокое уважение и наилучшие пожелания.
В ходе встречи были рассмотрены итоги прошлых встреч. В 2021 году по результатам диалога было выдвинуто 57 инициатив, в прошлом году – 55. Их внедрение в практику намного упростило ведение бизнеса.
К примеру, на основе предложений, выдвинутых в прошлом году, субъекты бизнеса были разделены на микро, малую, среднюю и крупную категории, к каждому из которых начал применяться отдельный подход. Аналогичным образом районы и города были разделены на 5 категорий, в 60 районах были введены отдельные налоговый, кредитный и финансовый режимы.
Сокращен срок возврата налога на добавленную стоимость, в прошлом году 6 тысячам предприятий было возвращено 20 триллионов сумов. Самое главное, за счет снижения ставки данного налога до 12 процентов количество участников цепочки добавленной стоимости увеличилось на 26 тысяч, а их деятельность вышла из «тени».
При кредитовании создана система использования в качестве залогового обеспечения товаров в обороте, экспортных контрактов, аккредитивов и будущей выручки. Благодаря этой возможности предпринимателям были предоставлены кредиты на 1 миллиард долларов.
Упрощена система переработки на таможенной территории. В результате количество предпринимателей, использующих этот таможенный режим, удвоилось. За год с использованием этой возможности было экспортировано продукции на 455 миллионов долларов.
Лицензии и разрешения на 119 видов деятельности, которые ранее были труднодоступными для новых предпринимателей, отменены или переведены на уведомительную форму. За шесть месяцев текущего года количество проверок деятельности налогоплательщиков уменьшилось на 40 процентов по сравнению с соответствующим периодом прошлого года.
В целом за прошедший год количество малых предпринимателей увеличилось на 40 тысяч, а количество средних предпринимателей - с 2 тысяч до 10 тысяч. Количество крупных предприятий увеличилось на 400 до 1,5 тысячи за год.
С использованием предоставленных преференций годовой оборот 155 предприятий за год превысил 100 миллионов долларов. Объем ежегодных иностранных инвестиций впервые достиг 10 миллиардов долларов.
После открытых диалогов за последние два года отечественные предприятия экспортировали продукцию на 25 миллиардов долларов, а в стране начато производство ранее импортированной продукции на 10 миллиардов долларов.
Президент Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на диалоге обозначил пять основных направлений. Каждое из них включает множество инициатив.
Первое направление – это новые возможности для малого бизнеса.
Объявлено о создании целостной экосистемы для обучения представителей данной сферы предпринимательству, обеспечения их проектами, финансирования их деятельности, поиска рынка сбыта их продукции и партнеров для бизнеса. Для этого, в первую очередь, банк «Кишлок курилиш банк» будет преобразован в «Банк развития бизнеса». Всего при банке в каждом регионе будет создано по 14 центров малого бизнеса. Проекты обучающихся в них предпринимателей будут финансироваться на самых выгодных условиях. Малые предприятия, участвующие в этой программе, не будут проверяться в течение трех лет.
В целом будет данная система поможет встать на ноги 150 тысячам субъектов малого бизнеса, 25 тысяч смогут перейти в среднюю категорию, будет создано 250 тысяч новых постоянных рабочих мест.
В рамках второго направления озвучены инициативы, связанные со средним бизнесом.
В частности, для поддержки предпринимателей, желающих перейти от малого к среднему бизнесу, будет изменена как деятельность, так и методы работы соответствующих фондов.
Будет запущена система промышленной ипотеки, а предпринимателям будут предоставлены производственные площади в виде «готового бизнеса». В частности, в каждом регионе будет создано не менее 3 новых промышленных зон.
Фонд предпринимательства, в свою очередь, будет отвечать за сектор услуг - еще один драйвер экономики. Фонд внедрит систему «ипотеки услуг» в сферах туризма, торговли и сервиса.
Подчеркнуто, что за счет этих новых возможностей можно создать дополнительные услуги на 1 миллиард долларов, произвести новую продукцию на 5 миллиардов долларов и организовать 350 тысяч новых рабочих мест.
Третье направление заключается в выходе на новые рынки с качественным и конкурентоспособным продуктом.
- Мы не можем как некоторые страны обеспечивать высокий экономический рост за счет продажи нефтегазовых ресурсов. Наши нефть и газ — это ценная и качественная продукция, созданная такими инициативными и предприимчивыми деловыми людьми, как вы, — сказал Президент.
В результате поддержки этого направления государством за последние четыре года количество предприятий-экспортеров увеличилось с 4,5 тысячи до 7,2 тысячи. Виды экспортной продукции увеличились с 1,5 тысячи до 3 тысяч, а география расширилась со 139 до 164 стран.
В прошлом году стартовала программа «Новый Узбекистан – страна конкурентоспособной продукции». В ее рамках введен специальный кредитный, налоговый и таможенный режим для 100 ведущих предприятий-экспортеров.
В ходе диалога было объявлено, что в этом году данная программа будет продолжена, а количество охваченных предприятий увеличится до 500.
Глава нашего государства уделил особое внимание привлечению престижных зарубежных брендов. Было подчеркнуто, что для этого необходимо учесть условия зарубежных партнеров и внедрить международные стандарты, требования экологии и сертификации производства, а также благоприятный таможенный режим, создать достойные условия труда для работников на предприятиях.
Четвертое направление – увеличение высокорентабельных предприятий. С этой целью с привлечением международных консультантов было разработано 140 проектов в электротехнической, текстильной, кожевенно-обувной, ювелирной, строительной, мебельной, полимерной, химической и пищевой промышленности. Их общая стоимость составляет 10 миллиардов долларов, планируется создать 60 тысяч рабочих мест, производить продукцию на 5 миллиардов долларов и экспортировать на 2,5 миллиарда долларов в год. Эти готовые проекты были предложены предпринимателям.
Пятое направление нацелено на упрощение налогового администрирования и устранение бюрократии. Президент отметил рост жалоб, связанных с коррупцией в этой сфере, а также несправедливость практики использования коэффициента налогового разрыва (tax gap) при возврате налога на добавленную стоимость. В связи с этим принято решение отменить эту практику с 1 октября.
Было подчеркнуто, что все финансовые санкции будут пересмотрены и установлены справедливые нормы.
Также рассмотрение всех споров предпринимателя с налоговыми органами будет передано в компетенцию административного суда. Любые ограничения на их прямое обращение в суды будут сняты.
В целях экономии времени и средств предпринимателей с 1 января 2024 года будут упразднены дублирующиеся и устаревшие отчеты. Отмечено, что все отчеты будут сдаваться через единую электронную систему, а их бумажная форма будет упразднена.
- На новом этапе развития нашей страны каждый год является временем реализации масштабных программ и проектов. Пока у нас есть смелые и предприимчивые бизнесмены, прошедшие жизненные испытания, мы обязательно добьемся поставленных целей, - сказал Президент в завершение своего выступления.
Открытый диалог продолжился в форме вопросов и ответов. Ответственным лицам даны поручения по предложениям и проблемам, озвученным предпринимателями.